Zatyczka do oleju
Gotujmy.pl/mkieblesz
Newsy

Nietypowe zastosowanie plastikowej zatyczki od oleju. Jeśli wyrzucacie ją do śmieci, robicie błąd

Coś nam mówi, że mało kto słyszał o tej zmyślnej funkcji małej plastikowej zawleczki od oleju. Nie wyrzucajcie jej. Na pewno się przyda.

Olej rzepakowy, słonecznikowy, czasem oliwa – wszystkie te produkty sprzedawane są w plastikowych butelkach.

W sprzedaży dominują warianty 1-litrowe i 5-litrowe. Jeden i drugi rodzaj butelek łączy jeden, mały plastikowy szczegół.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Ochrona przed rozlaniem

Zwykle zakrętki butelek od oleju wyglądają dość podobnie. Po ich odkręceniu znajdziecie pod kurkiem coś w rodzaju plastikowej zawleczki.

By móc wlać olej na patelnię lub do ciasta, koniecznie należy oderwać tę zatyczkę. Zapewne po chwili wyrzucacie ją zwykle do kosza.

Jesteśmy przekonani, że właśnie tak czyni większość z was. Powszechnie uważa się, że to nic innego jak zabezpieczenie przed rozlaniem oleju.

Zadanie zawleczki w butelce

Poniekąd to właściwe rozumowanie. Olej należy do substancji, których wylanie może grozić stworzeniem nieodwracalnych i niezmywalnych plam.

Taka maleńka plastikowa zawleczka rzeczywiście zabezpiecza butelkę przed rozlaniem w razie przypadkowego odkręcenia.

Myśleliście, że to już wszystko? Nic z tych rzeczy. Na tym nie kończą się zadania tej małej plastikowej części.

Zobacz także
placki

Co zrobić, żeby placki ziemniaczane nie ściemniały? 1 prosty trik, o którym nie mieliście pojęcia

Genialny trik na kapustę do gołąbków. Już nie musicie gotować jej w garnku i czekać aż zmięknie

Genialny trik na kapustę do gołąbków. Już nie musicie gotować jej w garnku i czekać aż zmięknie

Jak nie rozlać oleju?

Butelki z olejem mają to do siebie, że dozowanie z nich właściwych porcji nie jest zbyt prostym zadaniem.

Wiedzą to wszystkie gospodynie domowe. Problem jest jeszcze poważniejszy, gdy butelka z olejem ma niezbyt poręczny kształt.

Któż z nas nie zna widoku zaplamionej z każdej strony butelki – nie ma w tym nic dziwnego. Olej „lubi” uciekać podczas wlewania go na patelnię.

Sprytny trik z zatyczką od oleju

I tutaj właśnie leży tajemnica plastikowej zawleczki przy gwincie każdej butelki z olejem czy to rzepakowym, czy słonecznikowym.

Kiedy oderwiecie następnym razem plastikową zatyczkę, nie wyrzucajcie jej natychmiast do kosza na śmieci.

Po jej wyrwaniu postarajcie się włożyć ją odwrotną stroną do butelki z olejem. Po co? Taki trik sprawi, że strumień oleju będzie łatwiejszy do okiełznania!

Dość przetłuszczonych butelek, dość plam na kuchence i na blacie. Wszystko to dzięki jednej małej sztuczce z niewinnym plastikiem.

Zobaczcie tylko jakie to proste:

Źródło: YouTube

Ociekająca tłuszczem butelka, plamy, nie ta ilość? Przelejcie olej do tego przyrządu i po kłopotach
Adobe Stock
Newsy
Ociekająca tłuszczem butelka, plamy, nie ta ilość? Przelejcie olej do tego przyrządu i po kłopotach
Lubicie kulinarne nowinki i sztuczki? Dzięki temu trikowi, już nigdy nie będziecie mieli problemu z tłustą butelką po oleju!

Placki ziemniaczane , schabowe , racuchy – wszystkie te popularne dania kuchni polskiej łączy smażenie na dość głębokim oleju. Jeśli nie smażycie tych wszystkich dań jak nasze mamy i babcie na smalcu, to na pewno znacie problem z rozlewającym się z butelki tłuszczem. Duży kłopot sprawiają zwłaszcza butelki o bardziej „fantazyjnym” kształcie. Podłużne szyjki, nietypowe zgrubienia tuż przy gwincie – nieraz zdarza się, że właśnie taka jest przyczyna rozlewającego się w nieskończoność po butelce oleju. Dlaczego zwykłą butelkę z olejem warto zamienić na spray? Tutaj częściowo może pomóc zawleczka , która zawsze znajduje się pod nakrętką. Zamiast wyrzucać ją do kosza po otwarciu butelki ze świeżym olejem, włóżcie ją w gwint odwrotną stroną. Taki trik może pomóc w bardziej precyzyjnym nalewaniu tłuszczu na patelnię. To jednak nie wszystko. Nieporęczne butelki z olejem często skutkują także plamami na kuchence. Oprócz tego do klasyki gatunku należy wlanie na patelnię zbyt dużych dawek tłuszczu. Co z tym fantem począć? Rozwiązaniem może być olej w sprayu! Na polskim rynku jak na razie ze świecą można szukać tego typu nietypowych produktów. Mało dostępne są niewielkie zasobniki z oliwą z oliwek. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by przyrządzić tego typu rozpylacz we własnym zakresie. Jak można wykorzystać dozownik z olejem w sprayu? W tym celu wystarczy nabyć pustą butelkę-rozpylacz i potem uzupełnić ją kupionym wcześniej olejem. Taki przyrząd przyda wam się do dozowania niewielkich porcji oleju np. podczas smażenia naleśników, czy też podczas smarowania formy do pieczenia. Ten sam patent można śmiało zastosować także, mając do czynienia z innymi lepkimi substancjami. Mowa tutaj na przykład o miodzie czy syropie klonowym. Dobrze...

czy można wykorzystać butelkę plastikową po wodzie?
Adobe Stock
Newsy
Robicie to z plastikową butelką po wodzie? Trujecie sami siebie
Picie z butelek plastikowych stało się dzisiaj normą. Pamiętajcie, że są one jednak tylko produktem jednorazowym!

Napoje w plastiku są w dzisiejszych czasach już codziennością. Butelki wykonane z Poli(tereftalanu etylenu), czyli tak zwanego PET mają jednak dość krótką historię. Wszystko zaczęło się dopiero po II wojnie światowej w Wielkiej Brytanii. To właśnie tam udało się wytworzyć to tworzywo sztuczne. Jednak dopiero w latach 70. w USA zaczęto na dużą skalę butelkować napoje w powszechny dzisiaj sposób. Jak wykorzystuje się ponownie plastikowe butelki? Wszelkie jednorazowe przedmioty wykonane z plastiku są słusznie krytykowane przez działaczy walczących na rzecz czystego środowiska. Jednak to nie jedyna ciemna strona choćby plastikowych butelek, z których na co dzień pijecie wodę mineralną i słodkie napoje. Chodzi o ich powtórne napełnianie i wykorzystywanie. Na pewno nie raz zdarzało wam się użyć butelki po napoju ponownie. Mało ważą, są wygodna i przy jednym lub drugim ponownym uzupełnieniu dowolnym płynem dają się porządnie umyć. Sęk w tym, że szybko w jej wnętrzu pojawiają się bakterie. Rezultat tego jest wam zapewne znany – brzydki zapach wydobywający się z butelki. To jednak nie wszystko. Wtórne wykorzystywanie zużytej butelki plastikowej jest groźne z innego jeszcze powodu. Czym grozi powtórne wykorzystanie butelek plastikowych? Dlaczego? Podczas użytkowania butelek PET mimowolnie narusza się ich strukturę, np. poprzez zgniatanie, przyduszanie, odkształcanie. Te z pozoru niewinne działania powodują mikrouszkodzenia, które przyczyniają się do wypłukiwania z plastiku szkodliwych związków wraz z napojami! Z tego powodu lepiej unikać ponownego wykorzystywania butelek i nie napełniać ich nawet źródlaną wodą z zamiarem późniejszego wypicia. Zamiast tego warto poszukać alternatywnych rozwiązań. Zamiast butelek PET, nalewajcie swoje napoje na...

Nigdy nie wylewajcie oleju po smażeniu. Pozbędziecie się go w inny, prosty sposób
AdobeStock
Newsy
Nigdy nie wylewajcie oleju po smażeniu. Pozbędziecie się go w inny, prosty sposób
Co zrobić z olejem, który został po smażeniu kotletów? Nigdy nie wylewajcie go do zlewu - to może się bardzo źle skończyć. Istnieje jednak bezpieczny sposób na pozbycie się oleju.

Co robicie z olejem po smażeniu kotletów schabowych albo ryby? Wiele osób po prostu wylewa zawartość patelni do zlewu albo toalety. A to wielki błąd! Nie wolno tak robić - chyba, że chcecie mieć do czynienia z zakładem wodociągów... Poznajcie sposoby na bezpieczne pozbycie się oleju po smażeniu. Dlaczego nie można wylewać oleju do zlewu? Niektórych zakaz wylewania oleju do odpływu zlewu lub do toalety może dziwić. W końcu jak inaczej pozbyć się tłuszczu po smażeniu? Okazuje się jednak, że działa on destrukcyjnie na rury. Gdy temperatura się obniża, olej zaczyna tężeć i uszkadzać kanalizację. Powstało nawet zjawisko „góry tłuszczowej” - polega to na tym, że olej, który płynie rurami, napotyka na swojej drodze inne odpadki, które trafiły do kanalizacji. Na przykład chusteczki dla niemowląt, waciki czy podpaski. Taki tłuszczowy twór staje się coraz większy i większy, aż w końcu może zatkać rury i spowodować, że ścieki, nie mając innej drogi ujścia, wypłyną studzienkami na ulicę. Tak właśnie stało się w Londynie w 2013 roku, gdy góra tłuszczowa o wadze 15 ton (!) zatkała kanalizację.  Jak pozbyć się oleju po smażeniu? By bezpiecznie pozbyć się tłuszczu z patelni, użyjcie do tego sody oczyszczonej oraz papieru do pieczenia lub po prostu worków na śmieci. Oto, co należy zrobić: Na patelnię z tłuszczem wysypcie sodę oczyszczoną. Łyżką wymieszajcie wszystko tak, by z sody i tłuszczu powstała zbita papka. Całość przełóżcie na papier do pieczenia albo do worka na śmieci, zawińcie i wyrzućcie do kosza.  Najważniejsze - olej wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane. Inne sposoby na wyrzucenie oleju  Trików na pozbycie się oleju jest jeszcze więcej. Można na przykład przelać olej do słoika lub do butelki, szczelnie zakręcić i wyrzucić -...

Wyrzucacie skórki od grapefruitów? Przydadzą wam się w… łazience
AdobeStock
Newsy
Wyrzucacie skórki od grapefruitów? Przydadzą wam się w… łazience
Większość z nas zwykle wyrzuca skórkę od grapefruita. Przeczytajcie a nigdy więcej tego nie zrobicie.

Grapefruit to owoc o specyficznym, słodko-gorzkim smaku, ale najbardziej gorzka jest jego skórka. Jeżeli zwykle wyrzucaliście ją do kosza, podpowiemy wam, jak możecie ją wykorzystać. Przyda wam się nie tylko kulinarnie, ale też do zrobienia... domowych środków czystości. Co można zrobić ze skórką od grapefruita? Uwielbiacie świeży i przyjemny zapach grapefruita? Owoc ten nie tylko wspaniale smakuje, ale też jest naturalnym środkiem czyszczącym, który świetnie sobie poradzi w walce z tłuszczem i brudem. Zauważcie, że wiele sklepowych środków czyszczących zawiera ekstrakt z grapefruita. Po co więc kupować drogie produkty komercyjne, skoro można samemu przygotować naturalny i w pełni ekologiczny środek czyszczący?  Jak zrobić uniwersalny środek czyszczący z grapefruita? Przygotujcie w domu naturalny środek czyszczący ze skórki grapefruita. Będziecie mogli wyczyścić nim wannę, zabrudzony zlew, blaty kuchenne, a nawet meble. Podpowiemy wam, jak go przygotować. Składniki: Skórki z 2 średnich grapefruitów 1 duży słoik 2 szklanki białego octu 2 szklanki wody z kranu 6-7 kropli olejku z drzewa herbacianego Butelka ze spryskiwaczem Przygotowanie: Obierzcie grapefruita tak, aby zostawić jedynie wierzchnią, kolorową część skórek. Włóżcie je do słoika, zalejcie octem a następnie przykryjcie pokrywką. Umieśćcie słoik w ciemnym i chłodnym miejscu (np. w szafce kuchennej). Po tygodniu ocet zmieni kolor i będzie pachnieć grapefruitem. Wyjmijcie ze słoika skórki i przelejcie płyn do butelki ze spryskiwaczem. Dodajcie dwie szklanki wody i kilka kropli olejku z drzewa herbacianego. Dobrze wstrząśnijcie przed użyciem. Środek do czyszczenia wanny Skórka z grapefruita...