Zatyczka do oleju
Gotujmy.pl/mkieblesz
Newsy

Nietypowe zastosowanie plastikowej zatyczki od oleju. Jeśli wyrzucacie ją do śmieci, robicie błąd

Coś nam mówi, że mało kto słyszał o tej zmyślnej funkcji małej plastikowej zawleczki od oleju. Nie wyrzucajcie jej. Na pewno się przyda.

Olej rzepakowy, słonecznikowy, czasem oliwa – wszystkie te produkty sprzedawane są w plastikowych butelkach.

W sprzedaży dominują warianty 1-litrowe i 5-litrowe. Jeden i drugi rodzaj butelek łączy jeden, mały plastikowy szczegół.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Ochrona przed rozlaniem

Zwykle zakrętki butelek od oleju wyglądają dość podobnie. Po ich odkręceniu znajdziecie pod kurkiem coś w rodzaju plastikowej zawleczki.

By móc wlać olej na patelnię lub do ciasta, koniecznie należy oderwać tę zatyczkę. Zapewne po chwili wyrzucacie ją zwykle do kosza.

Jesteśmy przekonani, że właśnie tak czyni większość z was. Powszechnie uważa się, że to nic innego jak zabezpieczenie przed rozlaniem oleju.

Zadanie zawleczki w butelce

Poniekąd to właściwe rozumowanie. Olej należy do substancji, których wylanie może grozić stworzeniem nieodwracalnych i niezmywalnych plam.

Taka maleńka plastikowa zawleczka rzeczywiście zabezpiecza butelkę przed rozlaniem w razie przypadkowego odkręcenia.

Myśleliście, że to już wszystko? Nic z tych rzeczy. Na tym nie kończą się zadania tej małej plastikowej części.

Zobacz także
placki

Co zrobić, żeby placki ziemniaczane nie ściemniały? 1 prosty trik, o którym nie mieliście pojęcia

Genialny trik na kapustę do gołąbków. Już nie musicie gotować jej w garnku i czekać aż zmięknie

Genialny trik na kapustę do gołąbków. Już nie musicie gotować jej w garnku i czekać aż zmięknie

Jak nie rozlać oleju?

Butelki z olejem mają to do siebie, że dozowanie z nich właściwych porcji nie jest zbyt prostym zadaniem.

Wiedzą to wszystkie gospodynie domowe. Problem jest jeszcze poważniejszy, gdy butelka z olejem ma niezbyt poręczny kształt.

Któż z nas nie zna widoku zaplamionej z każdej strony butelki – nie ma w tym nic dziwnego. Olej „lubi” uciekać podczas wlewania go na patelnię.

Sprytny trik z zatyczką od oleju

I tutaj właśnie leży tajemnica plastikowej zawleczki przy gwincie każdej butelki z olejem czy to rzepakowym, czy słonecznikowym.

Kiedy oderwiecie następnym razem plastikową zatyczkę, nie wyrzucajcie jej natychmiast do kosza na śmieci.

Po jej wyrwaniu postarajcie się włożyć ją odwrotną stroną do butelki z olejem. Po co? Taki trik sprawi, że strumień oleju będzie łatwiejszy do okiełznania!

Dość przetłuszczonych butelek, dość plam na kuchence i na blacie. Wszystko to dzięki jednej małej sztuczce z niewinnym plastikiem.

Zobaczcie tylko jakie to proste:

Źródło: YouTube

Ociekająca tłuszczem butelka, plamy, nie ta ilość? Przelejcie olej do tego przyrządu i po kłopotach
Adobe Stock
Newsy
Ociekająca tłuszczem butelka, plamy, nie ta ilość? Przelejcie olej do tego przyrządu i po kłopotach
Lubicie kulinarne nowinki i sztuczki? Dzięki temu trikowi, już nigdy nie będziecie mieli problemu z tłustą butelką po oleju!

Placki ziemniaczane , schabowe , racuchy – wszystkie te popularne dania kuchni polskiej łączy smażenie na dość głębokim oleju. Jeśli nie smażycie tych wszystkich dań jak nasze mamy i babcie na smalcu, to na pewno znacie problem z rozlewającym się z butelki tłuszczem. Duży kłopot sprawiają zwłaszcza butelki o bardziej „fantazyjnym” kształcie. Podłużne szyjki, nietypowe zgrubienia tuż przy gwincie – nieraz zdarza się, że właśnie taka jest przyczyna rozlewającego się w nieskończoność po butelce oleju. Dlaczego zwykłą butelkę z olejem warto zamienić na spray? Tutaj częściowo może pomóc zawleczka , która zawsze znajduje się pod nakrętką. Zamiast wyrzucać ją do kosza po otwarciu butelki ze świeżym olejem, włóżcie ją w gwint odwrotną stroną. Taki trik może pomóc w bardziej precyzyjnym nalewaniu tłuszczu na patelnię. To jednak nie wszystko. Nieporęczne butelki z olejem często skutkują także plamami na kuchence. Oprócz tego do klasyki gatunku należy wlanie na patelnię zbyt dużych dawek tłuszczu. Co z tym fantem począć? Rozwiązaniem może być olej w sprayu! Na polskim rynku jak na razie ze świecą można szukać tego typu nietypowych produktów. Mało dostępne są niewielkie zasobniki z oliwą z oliwek. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by przyrządzić tego typu rozpylacz we własnym zakresie. Jak można wykorzystać dozownik z olejem w sprayu? W tym celu wystarczy nabyć pustą butelkę-rozpylacz i potem uzupełnić ją kupionym wcześniej olejem. Taki przyrząd przyda wam się do dozowania niewielkich porcji oleju np. podczas smażenia naleśników, czy też podczas smarowania formy do pieczenia. Ten sam patent można śmiało zastosować także, mając do czynienia z innymi lepkimi substancjami. Mowa tutaj na przykład o miodzie czy syropie klonowym. Dobrze...

czy można wykorzystać butelkę plastikową po wodzie?
Adobe Stock
Newsy
Robicie to z plastikową butelką po wodzie? Trujecie sami siebie
Picie z butelek plastikowych stało się dzisiaj normą. Pamiętajcie, że są one jednak tylko produktem jednorazowym!

Napoje w plastiku są w dzisiejszych czasach już codziennością. Butelki wykonane z Poli(tereftalanu etylenu), czyli tak zwanego PET mają jednak dość krótką historię. Wszystko zaczęło się dopiero po II wojnie światowej w Wielkiej Brytanii. To właśnie tam udało się wytworzyć to tworzywo sztuczne. Jednak dopiero w latach 70. w USA zaczęto na dużą skalę butelkować napoje w powszechny dzisiaj sposób. Jak wykorzystuje się ponownie plastikowe butelki? Wszelkie jednorazowe przedmioty wykonane z plastiku są słusznie krytykowane przez działaczy walczących na rzecz czystego środowiska. Jednak to nie jedyna ciemna strona choćby plastikowych butelek, z których na co dzień pijecie wodę mineralną i słodkie napoje. Chodzi o ich powtórne napełnianie i wykorzystywanie. Na pewno nie raz zdarzało wam się użyć butelki po napoju ponownie. Mało ważą, są wygodna i przy jednym lub drugim ponownym uzupełnieniu dowolnym płynem dają się porządnie umyć. Sęk w tym, że szybko w jej wnętrzu pojawiają się bakterie. Rezultat tego jest wam zapewne znany – brzydki zapach wydobywający się z butelki. To jednak nie wszystko. Wtórne wykorzystywanie zużytej butelki plastikowej jest groźne z innego jeszcze powodu. Czym grozi powtórne wykorzystanie butelek plastikowych? Dlaczego? Podczas użytkowania butelek PET mimowolnie narusza się ich strukturę, np. poprzez zgniatanie, przyduszanie, odkształcanie. Te z pozoru niewinne działania powodują mikrouszkodzenia, które przyczyniają się do wypłukiwania z plastiku szkodliwych związków wraz z napojami! Z tego powodu lepiej unikać ponownego wykorzystywania butelek i nie napełniać ich nawet źródlaną wodą z zamiarem późniejszego wypicia. Zamiast tego warto poszukać alternatywnych rozwiązań. Zamiast butelek PET, nalewajcie swoje napoje na...

Przetrzyjcie tym patelnię a zapomnicie o pryskającym oleju. Na pewno macie to w kuchni
AdobeStock
Newsy
Przetrzyjcie tym patelnię, a zapomnicie o pryskającym oleju. Na pewno macie to w kuchni
Macie już dosyć pryskającego oleju na patelni? Skorzystajcie z tego prostego triku. Naprawdę działa!

Polacy uwielbiają jeść smażone jedzenie. Potrawy smażone na oleju smakują wybornie, ale mają do siebie to, że podczas ich przygotowywania może zacząć pryskać wokół gorący olej. Czy da się jakoś temu zaradzić? Efekt rozpryskiwania zwykle występuje, gdy krople wody z jedzenia przedostają się do gorącego oleju. Na szczęście istnieją pewne domowe sposoby na to, by raz na zawsze pożegnać się z rozpryskującym olejem! Co zrobić, żeby olej nie pryskał na patelni? Jeśli macie dość rozpryskującego się oleju, podczas smażenia pamiętajcie o kilku podstawowych rzeczach. Przed smażeniem, wytrzyjcie dobrze składniki do sucha przy pomocy papierowego ręcznika. Gdy woda przedostaje się do oleju i odparowuje, rozszerza się w wiązkę maleńkich kropelek, co prowadzi do efektu rozpryskiwania, Nie używajcie zbyt dużo oleju podczas gotowania. Podczas smażenia na głębokim tłuszczu napełnijcie garnek olejem do ⅔ wysokości. To samo dotyczy smażenia na patelni. Wlejcie tyle oleju, aby pokryć dolną połowę składników, zamiast wypełniać olejem całą patelnię. Do smażenia najlepiej wybierzcie wysoką, szeroką patelnię. Unikajcie używania płytkich patelni. Wyższa patelnia jest mniej podatna na rozpryski. Wybierzcie wysokiej jakości patelnię ze stali nierdzewnej lub żeliwa. Tanie patelnie ze stali nierdzewnej nie zawsze rozprowadzają ciepło równomiernie, co z kolei może powodować powstawanie gorących punktów na patelni, co prowadzi do dodatkowego rozpryskiwania. Po wlaniu oleju na patelnię, posypcie ją kilkoma szczyptami soli. Sól zapobiega rozpryskiwaniu się oleju podczas gotowania, pochłaniając część wilgoci z jedzenia, co zapobiega rozpryskiwaniu się oleju. Możecie też użyć do tego mąki. Ocet na rozpryskujący się tłuszcz Jest jeszcze jedna metoda na rozpryskujący się na patelni...

czy można wlewać olej do zlewu?
Adobe Stock
Newsy
Większość Polaków wylewa ten produkt spożywczy do zlewu. To duży błąd. Skutki mogą być katastrofalne
Problemy z zapchanym zlewem to chleb powszedni dla dużej części Polaków. Wystarczy jednak zachować większą rozwagę przy wylewaniu niektórych rzeczy, a problem rozwiąże się sam.

Ze świecą trzeba szukać osób, które lubią zmywanie naczyń. Nie dość, że to dość niewdzięczna, żmudna praca, to na dodatek nie do końca doceniana przez domowników. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Na szczęście z odsieczą przychodzi nam rozwój technologiczny. Dlaczego nie można wylewać oleju do zlewu? W coraz większej ilości polskich domów montowane są zmywarki. Wygoda, szybkość, higiena, a nawet oszczędność – to wszystko zalety zmywarek. Zmywarki nie w pełni jednak rozwiązują problem resztek jedzenia, z którymi nie do końca wiadomo co robić. Pozornie nie ma kłopotów z olejem czy innym tłuszczem po smażeniu. Wystarczy przechylić patelnię i zaraz cała jej zawartość popłynie do rur. Takie zachowanie woła jednak o pomstę do nieba. Nic nie robi rurom i waszemu zlewowi tak źle, jak regularny dopływ gęstego, lepkiego oleju. Poza tym, takie działanie przyczynia się do zanieczyszczenia wód.  Jak pozbyć się zużytego oleju i tłuszczu? Kiedy zdarzy wam się nieprzyjemna niespodzianka i okaże się, że wasz zlew jest zatkany, możecie nawet nie mieć świadomości, że to w dużej mierze sprawka oleju i tłuszczów. W takich okolicznościach zdarza się, że popularny „kret” może nie wystarczyć. Po zaaplikowaniu środków udrożniających, czasem trzeba poprosić o pomoc fachowca, czyli hydraulika. By temu zapobiec warto zacząć od podstaw. Czyli przestać wlewać do zlewu tłuste, zużyte, gęste oleje, które czynią w rurach zatory. Lepiej więc po prostu wyrzucać zużyty olej np. w plastikowych pojemnikach do śmieci albo wycierać resztki tłuszczu z patelni papierowym ręcznikiem i wyrzucać je go do kosza, niż wylewać olej do zlewu. Czego jeszcze nie można wrzucać do zlewu? Olej i tłuszcz to nie jedyny wróg rur i...