Gdy w sklepie kierujemy się na dział z mięsem, zwykle kupujemy wieprzowinę albo drób, czyli łatwo dostępne i dość tanie rodzaje mięsa. Wybór jest jednak o wiele większy - wystarczy przejść się do dobrze zaopatrzonego sklepu mięsnego. Tam dostaniemy na przykład gęsinę, kaczkę, mięso z królika, a nawet dziczyznę.

Wyjątkowym frykasem jest bardzo delikatne oraz odżywcze (i także odpowiednio drogie) mięso w postaci cielęciny. Co można zrobić z cielęciny i czy warto ją jeść? 

Wartości odżywcze cielęciny

Cielęcina, czyli mięso pozyskiwane z cieląt (w wieku już od 2. tygodnia życia do 6 miesiąca), uznawana jest za produkt niezwykle szlachetny. Cielęcina jest niezwykle delikatna, o wiele bardziej w porównaniu z wołowiną pozyskiwaną z dorosłych zwierząt.

Jest też mięsem chudym, co oznacza że zawiera niewiele tłuszczu oraz kalorii. Wystarczy porównać wartości odżywcze łopatki wieprzowej oraz cielęcej, żeby to sobie uzmysłowić. Ta pierwsza w 100 g zawiera aż 260 kalorii i ponad 20 g tłuszczu na 100 g. Z kolei taka sama ilość cielęciny dostarcza 105 kalorii i zaledwie 2,8 g tłuszczu na 100 g. Mięso z cielęciny dostarcza do organizmu m.in. żelazo, cynk, witaminy z grupy B oraz białko. 

Zobacz także:

Dlaczego cielęcina to kontrowersyjne mięso?

Chcąc kupić cielęcinę, do wyboru mamy różne części tego mięsa. Za najsmaczniejsze uważa się to pozyskane od zwierząt w wieku ok 8. tygodni, gdy są jeszcze karmione mlekiem matki. I właśnie ten aspekt hodowli i pozyskiwania mięsa cielęcego odrzuca wiele osób od jego kupowania i spożywania.

Przodują w tym organizacje walczące o dobrostan zwierząt, które zaznaczają, że jedzenie cielęciny od strony moralnej równać się może co najwyżej ze spożywaniem pasztetu ze sztucznie stłuszczonych wątróbek kaczych, czyli foie gras czy innego mięsa z młodych zwierząt, czyli np. jagnięcina lub młode kury zwane pulardami.

Co można zrobić z cielęciny?

Ze względu na to, że cielęcina jest chudym mięsem oraz lekkostrawnym i delikatnym, poleca się ją dzieciom i osobom starszym. Jej przygotowanie stanowi pewne wyzwanie - cielęcinę trzeba kroić w poprzek włókien, by mięso nie było twarde. To jednak nie wszystko, ponieważ należy je nieco ogrzać przed obróbką (np. wyjąć wcześniej z lodówki).

Należy ją długo dusić, przez co najmniej godzinę pod przykryciem lub dłużej. Jeśli szukacie inspiracji na obiad z cielęciny, wypróbujcie kilka poniższych przepisów: