Tatar w klasycznej wersji przygotowuje się z idealnie posiekanego lub zmielonego mięsa wołowego. Z biegiem lat danie doczekało się jednak wielu kulinarnych wariacji i urozmaiceń. Do tych najbardziej udanych z pewnością zalicza się tatar ze śledzia. Jego przyrządzenie jest banalnie proste.

Ponadto tatar ze śledzia to niesamowicie smakowita alternatywa nie tylko dla wołowego odpowiednika, ale także dla popularnego, ale znacznie droższego tatara z łososia.

Jakie jajko do tatara ze śledzia?

Połączenie ryby, marynowanych grzybków i musztardy sprawi, że danie z pewnością zagości w waszej kuchni na stałe. Zwróćcie uwagę na jeden mały szczegół w przepisie na tę przystawkę. Jajko do tatara ze śledzia można ugotować na twardo i wymieszać z pozostałymi składnikami (lub ułożyć warstwami jak w przypadku właściwego tatara wołowego).

Inną opcją jest odwzorowanie zwykłego tatara i użycie parzonego surowego żółtka, cebulki, ogórka - tak jak przyjęło się to robić w przypadku podawania oryginału.

Zobacz także:

Przepis na tatar ze śledzia

Składniki:

  • 2 filety ze śledzia (najlepiej o różowej barwie)
  • 30 gramów marynowanych grzybów
  • 2 jajka
  • 1 średnia cebula
  • 2 ogórki kiszone
  • 1 czerwona papryka
  • 1 łyżka musztardy
  • 1 łyżeczka soku z cytryny
  • Przyprawy i zioła: sól, pieprz, świeża natka pietruszki i koperek

Przygotowanie:

  1. W rozgrzanym do 160 st. C piekarniku umieśćcie czerwoną paprykę. Warzywo pieczcie przez ok. 8 minut, do momentu, w którym stanie się lekko miękkie, a jego skórka zacznie się marszczyć.
  2. Upieczoną paprykę wystudźcie. Następnie obierzcie warzywo ze skórki, posiekajcie w niewielką kosteczkę i umieśćcie w dużej misce. 
  3. Filety ze śledzia umieśćcie w niewielkiej miseczce i zalej wodą. Po kilku minutach moczenia pokrójcie je ostrym nożem w bardzo drobną kosteczkę i dodajcie do papryki.
  4. Jajka umieśćcie w małym rondelku wypełnionym wodą przy pomocy łyżki, a następnie gotujcie na twardo przez ok. 8-10 minut. Alternatywną opcją jest użycie surowego, sparzonego jajka, podobnie jak w przypadku tatara tradycyjnego.
  5. Po ostygnięciu obierzcie jajka ze skorupki, a następnie posiekajcie w bardzo małą kosteczkę i umieśćcie w misce z innymi składnikami.
  6. Cebulę obierzcie, również posiekajcie drobniutko i także dodajcie do innych składników. Podobnie zróbcie z ogórkami kiszonymi i grzybkami marynowanymi.
  7. W misce ze składnikami na tatara umieśćcie również musztardę, sok z cytryny, sól, pieprz, posiekaną natkę pietruszki oraz koperek. Całość dokładnie wymieszajcie i podawajcie z chlebem.