W naszych lasach skrywają się skarby, o których wielu nawet nie ma pojęcia. I nie chodzi tu wcale o trufle. Ta roślina występuje w całej Polsce - rośnie dziko w lasach, zwłaszcza blisko rzek. Jednak większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, podczas gdy są ludzie chętni zapłacić nawet 5000 złotych za jeden kilogram tych roślin. Sprawdźcie, czym jest ten skarb. 

Cenne pędy, które omijacie w lesie

Tak cenny okazuje się być… chmiel. Hoduje się go przede wszystkim dla szyszek, które służą do produkcji piwa i z głównie z tym trunkiem kojarzony jest chmiel. Mało kto wie jednak, że cenne są także jego pędy. Mają one kształt długich, dość sztywnych łodyg, które na pierwszy rzut oka mogą trochę przypominać szparagi.

Pędy również wykorzystuje się przy wytwarzaniu złocistego trunku, ze względu na zawarte w nich olejki eteryczne. To one nadają piwu typowego smaku oraz zapachu. 

Zobacz także:

W niektórych krajach pędy chmielu są bardzo drogocenną rośliną. I to dosłownie - w Indiach cena tych roślin osiąga w przeliczeniu nawet 1000 euro za 1 kg, czyli niemal 5 tysięcy złotych. 

Gdzie można znaleźć rosnący dziko chmiel?

W Polsce oczywiście chmiel służący do produkcji piwa jest specjalnie hodowany, ale można się też natknąć na niego nawet na spacerze. Znajdziecie go na brzegach rzek, w zaroślach, a nawet przy drodze lub przy płocie. Jest jednak bardzo mało czasu na takie zbiory, ponieważ sezon na dziki chmiel zaczyna się w marcu i kończy już w pod koniec kwietnia. 

Chmiel nadaje się nawet do posadzenia w ogródku, ale uwaga - to dość agresywne pnącze, które rośnie bardzo szybko i trzeba je kontrolować. 

Właściwości pędów chmielu

Drogocenne właściwości pędów chmielu są doceniane od wielu lat w medycynie naturalnej. Znajdujące się w nich związki:

  • działają uspokajająco

  • łagodzą stres 

  • mogą być pomocne przy bezsenności

  • zmniejszają stany zapalne

  • poprawiają trawienie

Związki chmielowe mogą okazać się też pomocne przy infekcjach, ze względu na ich przeciwbkateryjne właściwości. Pędy chmielu można wykorzystać w kuchni - np. na surowo, jako dodatek do sałatki. Można też je grillować, dusić z innymi warzywami albo zamarynować.