W pogoni za zgrabną sylwetką niektórzy ludzie są w stanie spróbować wszystkiego. Coraz popularniejsza staje się dieta „Intermittent fasting”, czyli post przerywany. Wbrew pozorom, bardzo często stosują ją sportowcy, którzy przecież szczególnie dbają o swoje zdrowie i odpowiednie odżywianie. Na czym polega ta dieta?

Na czym polega Intermittent fasting?

Post przerywany to, zgodnie z nazwą, okresowe głodówki stosowane naprzemiennie ze zdrową dietą. W trakcie głodówek nie należy jeść zupełnie nic lub bardzo małą ilość kalorii, które powinny stanowić maksymalnie 30 procent dziennego zapotrzebowania.

Plany żywieniowe w diecie Intermittent fasting

Okresy postu różnią się długością w zależności od tego, jaki wariant żywienia się wybierze:

  • 16/8 lub 14/10 – w tym wariancie należy nie jeść nic przez 16 lub 14 godzin w ciągu doby, a jedzenie jest dozwolone tylko podczas okna żywieniowego, które trwa 8 lub 10 godzin, w zależności od tego, ile trwa post. Ważne jest, by nie przerywać tych 16 lub 14 godzin głodówki. Natomiast podczas okna żywieniowego należy zjeść tyle kalorii, ile wynosi dzienne zapotrzebowanie energetyczne. W efekcie zjada się o znacznie mniej, ponieważ wiele osób nie jest w stanie zjeść np. 2000 kalorii w ciągu 8 godzin.
  • 20/4 – ten rodzaj postu jest już nieco bardziej wymagający. Wstrzymywać się od jedzenia należy bowiem przez 20 godzin w ciągu doby, a jeść można tylko przez 4 godziny (ciągiem!). W trakcie postu można jedynie pić wodę i ewentualnie jeść surowe warzywa.
  • Eat-stop-eat – to najbardziej drastyczna forma postu przerywanego. Zakłada, że w ciągu tygodnia przez 5 dni można odżywiać się w sposób zdrowy i zbilansowany, przyjmując ilość kalorii potrzebną do utrzymania wagi. Natomiast przez 2 dni w tygodniu nie należy jeść wcale. Można tylko pić wodę lub ewentualnie inne napoje zawierające niewielką ilość kalorii.

Czy dieta intermittent fasting jest zdrowa?

Co na temat postu przerywanego sądzą lekarze? Wbrew pozorom, taki rodzaj odżywiania się okazuje się mieć doskonały wpływ na poziom cholesterolu i insulinooporność. Okresowe głodówki uodparniają na stres oraz zmniejszają ryzyko zawału serca i udaru. Oczywiście wszystko to pod warunkiem, że post przerywany jest stosowany pod kontrolą lekarza.

Zobacz także:

Jednak post przerywany nie jest dla wszystkich. Nie powinni się na niego decydować cukrzycy, osoby cierpiące na choroby tarczycy oraz niedobory różnych minerałów. Zaleca się także, by kobiety decydujące się na post przerywany wybierały najłagodniejszy wariant, czyli 14/10, a nawet 12/12, ponieważ zbyt długie okresy bez jedzenia mogą wpłynąć na cykl miesiączkowy.