Niedziela handlowa: czy 25 kwietnia zrobicie zakupy spożywcze?
Adobe Stock
Newsy

Niedziela handlowa: czy 16 maja zrobicie zakupy spożywcze?

W 2021 roku zaplanowano zaledwie 7 niedziel handlowych. Czy sklepy będą otwarte w niedzielę 16 maja?
Hubert Rój
maj 15, 2021

Za tydzień, 23 maja, sklepy na pewno będą zamknięte, bo są Zielone Świątki. Czy w takim razie jutro, 16 maja, zrobimy zakupy? Jeśli spojrzycie na tegoroczny kalendarz, pól z hasłem „niedziela handlowa” jest w nim jak na lekarstwo, bo zaledwie siedem. To oczywiście pokłosie decyzji większości parlamentarnej sprzed paru lat. Ustawodawcy z roku na rok „podkręcali śrubę” i ograniczali niedziele handlowe.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Które sklepy są otwarte w niedziele?

W 2021 roku takich kalendarzowych pozycji pozostało już naprawdę niewiele. Wciąż czynne pozostają w niedziele sklepy, w których za ladą stanie właściciel. Innym zwolnieniem z obowiązku zamknięcia sklepu w niedzielę jest funkcjonowanie danej placówki jako punktu pocztowego.

W ten sposób od samego początku funkcjonowania ustawy o niedzielach handlowych przepis omijają skutecznie takie sklepy jak m.in. Żabka, Delikatesy Centrum, Lewiatan i wiele innych, mniejszych sieci spożywczych. Ostatnio do tej grupy doszła kolejna sieć sklepów, która będzie otwarta w niedziele.

O tym, jak dokładnie działa mechanizm wykorzystywania takich luk w prawie za pomocą patentu z punktem pocztowym, pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów.

Zobacz także

Czy 16 maja to niedziela handlowa?

16 maja to niedziela niehandlowa, co oznacza, że otwarte będą jedynie sklepy przy stacjach benzynowych, a także niektóre mniejsze sklepy osiedlowe czy sklepy franczyzowe takie jak Żabki, czy Lewiatany. Ostatnią niedzielą handlową był 25 kwietnia. 

Oto lista pozostałych niedziel handlowych w 2021 roku:

  • 27 czerwca
  • 29 sierpnia
  • 12 grudnia
  • 19 grudnia

Jeszcze w trakcie trwania drugiej fali pandemii koronawirusa, głośno było o planach rządu w kontekście zawieszenia funkcjonowania ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Wbrew oczekiwaniom handlowców i przedsiębiorców, te zamierzenia ostatecznie nie weszły w życie.

Czytaj także:

Komentarze