Niedługo komunie. Czy będzie można zorganizować przyjęcie? Prof. Krzysztof Simon odpowiedział
Adobe Stock
Newsy

Niedługo komunie. Czy będzie można zorganizować przyjęcie? Prof. Krzysztof Simon odpowiedział

Wielkimi krokami zbliża się sezon wielkich uroczystości rodzinnych takich jak wesela czy komunie. Eksperci jednak twierdzą, że warto przełożyć je na następny rok…

Maj to wyjątkowo obfity w przyjęcia miesiąc. Wiele par młodych właśnie wtedy ustala datę swojego ślubu, a pomiędzy ślubami standardowo mają miejsce także komunie. W zeszłym roku imprezy odbywające się w tym okresie musiały zostać przełożone. A jak będzie w tym? Nadal jest to niejasne…

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czy komunie i wesela 2021 się odbędą?

Na to pytanie odpowiedział prof. Krzysztof Simon. Lekarz stwierdził, że być może już wkrótce będzie można organizacja skromnych przyjęć na świeżym powietrzu, ale nadal z zachowaniem dystansu społecznego oraz wszelkich zasad higieny. Podkreślił jednak, że jeszcze w najbliższych miesiąc warto ograniczyć listę gości do najbliższych.

Simon zdecydowanie uznał jednak, że większe wesela z tańcami i tłumną zabawą należy przełożyć na za rok. Dosadnie skomentował decyzje o organizacji dużych wesel w najbliższych miesiącach:

"Niech jednocześnie połączą to z pogrzebami za dwa do czterech tygodni. Wesela można różnie organizować. Ostatecznie można mieć niewielkie wesele, w którym udział wezmą najbliżsi członkowie rodziny w pewnej odległości i para młoda, a większe wesele, z tańcem, swawolą i pijaństwem, można urządzić za rok" – powiedział lekarz.

Zobacz także
Czy kościoły zostaną zamknięte?

Polacy cały czas przyjmują w kościele komunię do ust. Lekarze są tym przerażeni

Jak długo trwa utrata węchu i smaku przy koronawirusie? Wyniki najnowszych badań są niepokojące

Jak długo trwa utrata węchu i smaku przy koronawirusie? Wyniki najnowszych badań są niepokojące

Ograniczenia na komunikach świętych i weselach

Ekspert został zapytany czy Rada Medyczna doradzająca premierowi zaleci w tym roku ograniczenie liczby osób na weselach czy komuniach. Ze smutkiem podkreśla on, że w zeszłym roku były takie limity i wiele osób ich nie przestrzegało, a ludzie nadal organizowali wesela na 200, a nawet 500 osób! Po kilku dniach jednak często diagnozowano wśród gości weselnych 70, a nawet więcej zakażeń. Po dwóch tygodniach od takiej imprezy notowano już zgony.

Prof. Simon zadeklarował także, że maseczki pozostaną obowiązkowe nawet na świeżym powietrzu, dopóki społeczeństwo nie zostanie w odpowiednim stopniu zaszczepione. Jeśli w otoczeniu faktycznie nie ma nikogo innego i idziecie ulicą sami, maseczka może być chwilowo (!) lekko zsunięta. Jeśli jednak z kimś rozmawiacie (nawet na świeżym powietrzu) albo mijacie na ulicy, maseczka w dużym stopniu chroni przed roznoszeniem mikroskopijnych cząsteczek wirusa. 

Podkreślił, że ogromnym problemem w pokonaniu pandemii są osoby, które w nią nie wierzą i nie przestrzegają obostrzeń oraz wykłócają się z pracownikami sklepów czy punktów usługowych o obowiązek noszenia maski. Ostro nazwał je „prymitywnymi egocentrykami” i skwitował, że to właśnie zachowanie takich ludzi sprawia, że obostrzenia i kolejne ograniczenia rosną, zamiast się zmniejszać. 
„To jest szalenie trudne przy takim poziomie intelektualnym części społeczeństwa (walka z pandemią – przyp. red.)” – podsumował profesor. 

Czytaj też:

Wtopa na nielegalnym weselu. Miała być uczta przy stołach, skończyło się na kontroli policji
Pixabay
Newsy
Wtopa na nielegalnym weselu. Miała być uczta przy stołach, skończyło się na kontroli policji
Nielegalne wesela, które organizowane są niezgodnie z obostrzeniami, zdarzają się ostatnio coraz częściej. Pamiętajcie jednak, że w ten sposób narażacie nie tylko siebie, ale także swoich gości na kosztowne mandaty!

Wesela w 2021 roku długo pozostawały zagadką, a wielu Polaków zastanawiało się,  od kiedy komunie, wesela i wspólne biesiadowanie przy stole zostaną przywrócone. Rozwój pandemii i konsekwencje trzeciej fali przez długi czas były niewiadomą, dlatego rząd wstrzymywał się z wydawaniem decyzji w sprawie odmrażania wesel.  Chociaż politycy PiS zapowiedzieli już, że od połowy maja umożliwiona zostanie organizacja przyjęć okolicznościowych na świeżym powietrzu (do 25 osób), już pod koniec miesiąca planowane jest pierwsze odmrożenie branży ślubnej – można będzie zorganizować wesele w sali i zaprosić do 50 osób. Na ten moment jednak do limitów nadal wliczają się osoby zaszczepione, choć rząd prawdopodobnie zmieni również to. 🟢Przy utrzymującym się niskim poziomie zakażeń możliwe będzie stopniowe luzowanie obostrzeń według zaplanowanego harmonogramu. ⚠️ Harmonogram może zmieniać się w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej. Sprawdź, jak wygląda plan na maj ➡️ https://t.co/VbfPj67HEJ pic.twitter.com/SA7x59Jgw9 — Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 28, 2021 Nielegalne wesele w Starogardzie Gdańskim O nielegalnym zgromadzeniu została poinformowana policja, która ruszyła na miejsce imprezy około godziny 21. Chociaż przyjęcie odbywało się w gronie zaledwie 14 osób, w dalszym ciągu jest to jeszcze niedopuszczalna liczba – w świetle obecnie obowiązujących obostrzeń. Zarówno para młoda, jak i wszyscy goście oraz menadżer sali zostali wylegitymowani i otrzymali mandaty. Policja poinformowała także Sanepid. Wobec uczestników imprezy wszczęto już dochodzenie w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa narażenia na niebezpieczeństwo życia lub zdrowia innych osób. Choć czyn ten jest karalny nawet do 8 lat więzienia...

Kiedy zdejmiemy maseczkę w sklepie spożywczym? Prof. Horban wyjaśnia
AdobeStock
Newsy
Kiedy zdejmiemy maseczkę w sklepie spożywczym? Prof. Horban wyjaśnia
Od 15 maja nie trzeba już nosić maseczki na świeżym powietrzu. A co z maseczkami w sklepach?

Pandemia koronawirusa trwa już 1,5 roku. Choć na początku większość ludzi była zaniepokojona nową chorobą i zachowywała dużą ostrożność, dziś wydaje się, że społeczeństwo jest pandemią po prostu zmęczone. Przedłużające się lockdowny i konieczność noszenia maseczek nikogo nie nastawiały zbyt pozytywnie do życia. W końcu, 15 maja oficjalnie zniesiono obowiązek zakrywania ust i nosa na świeżym powietrzu – choć z pewnymi zastrzeżeniami. Nadal trzeba nosić maseczkę np. czekając na autobus na przystanku, gdy dookoła są inni ludzie lub na zatłoczonym chodniku. A co z maseczkami w sklepie? Czy będzie można kiedyś w końcu je ściągnąć? O tym opowiedział prof. Andrzej Horban w rozmowie z Radiem Zet. Kiedy będzie można zdjąć maseczki w sklepie? Wczoraj prof. Horban był gościem Radia Zet. Prowadząca Beata Lubecka zadała profesorowi pytanie m.in. o to, kiedy zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek w sklepie. Prof. Horban odparł, że prawdopodobnie stanie się to wówczas, gdy poziom zakażeń spadnie do tego z lata zeszłego roku, czyli około 500 zakażeń dziennie: Jak przypomnimy sobie zeszły rok, zeszłe wakacje, to właściwie sytuacja tutaj kształtuje się podobnie. Zaczyna liczba zakażeń spadać, liczba chorych w szpitalu też zaczyna spadać. Słoneczko pięknie nam operuje coraz dłużej i zaczynamy wracać do normalności, bo to najwyższa pora Prof. Andrzej Horban w #GośćRadiaZET o zniesieniu stanu epidemii w czerwcu: Nie ma żadnego powodu. Potem przywracanie stanu epidemii… Poczekajmy do jesieni. Nie spieszmy się @RadioZET_NEWS pic.twitter.com/dUkNCJCOEl — Gość Radia ZET (@Gosc_RadiaZET) May 27, 2021 Ile jeszcze potrwa stan epidemii? Prof. Horban rozmowę zaczął od stwierdzenia, że być może niebawem wrócimy do „prawie normalności”. Podkreślił, że oznaczałoby to...

Od kiedy komunie i wesela? Polacy tęsknią za wspólnym biesiadowaniem przy stole
Adobe Stock
Newsy
Od kiedy komunie, wesela i wspólne biesiadowanie przy stole? Znamy daty
Wielu Polaków wczoraj odetchnęło z ulgą. Ostatnia konferencja premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dała nadzieję na powrót do rzeczywistości. Imprezy rodzinne powrócą już w maju.

Przedłużony lockdown dał się wszystkim we znaki. Skutki zamknięcia większej części gospodarki odczuli nie tylko właściciele restauracji, domów weselnych, muzycy czy fotografowie, ale też osoby planujące śluby, chrzciny, komunie czy inne duże rodzinne uroczystości. Nadzieja wróciła wraz z ogłoszeniem luzowania obowiązujących obostrzeń. Powrót imprez rodzinnych w maju Rząd postanowił odmrozić branżę organizacji przyjęć. Wszystko jednak według ściśle określonych zasad. Od 15 maja będzie można organizować uroczystości rodzinne, jak wesela czy komunie, ale wyłącznie na świeżym powietrzu i tylko do 25 osób. Dwa tygodnie później, 29 maja, będzie już szansa na urządzenie przyjęcia w zamkniętych pomieszczeniach z maksymalną liczbą gości określoną na 50 osób. W obu przypadkach należy zachować dokładny reżim sanitarny, czyli odpowiednią odległość pomiędzy stolikami i limit osób przy każdym z nich. Trudne przygotowania  Organizacja oraz przygotowania do wszelkich imprez rodzinnych, a zwłaszcza wesel, kojarzą się z ekscytacją i radosnym oczekiwaniem. Tak było jeszcze półtora roku temu. Od początku pandemii wszystko jest wielką niewiadomą, zmienia się dynamicznie z dnia na dzień. Teraz przyszłe pary młode mogą znowu spać spokojnie i planować swój wielki dzień. Z ulgą odetchnęli też na pewno rodzice dzieci, które w maju idą do Pierwszej Komunii. Pozostały plan luzowania obostrzeń Podczas konferencji Mateusz Morawiecki oraz Adam Niedzielski podzieli się również pozostałym planem rozmrażania pozostałych sektorów gospodarki. Przez cały maj będą otwierane kolejne miejsca, w tym lokale gastronomiczne - 15 maja ogródki, a 29 maja restauracje. 🟢 Od 29 maja łagodniejsze restrykcje związane z gastronomią, imprezami...

Zamiast maseczek obowiązkowe rękawiczki w sklepach i restauracjach? Nowe przepisy
AdobeStock
Newsy
Zamiast maseczek obowiązkowe rękawiczki w sklepach i restauracjach? Nowe przepisy
15 maja zdejmiemy maseczki na świeżym powietrzu, a zamiast tego… założymy rękawiczki? Sprawdźcie najnowsze rozporządzenie w tej sprawie.

Od kilku miesięcy w Polsce obowiązkowe jest noszenie maseczki na twarzy praktycznie przez cały czas od momentu wyjścia z domu. Maseczka jest obowiązkowa zarówno w pomieszczeniach, takich jak sklep czy przychodnia, jak i na świeżym powietrzu. Ponieważ jednak zakażenia koronawirusem spadają i coraz więcej ludzi jest już zaszczepionych, rząd zdecydował, że od 15 maja nakaz noszenia maseczek na zewnątrz zostaje zniesiony. Zamiast tego w nowych przepisach pojawia się obowiązek… noszenia rękawiczek. Koniec z maseczkami na zewnątrz Przepis mówiący o obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz zaczął w ostatnich tygodniach wzbudzać sporo kontrowersji. Nawet lekarze zwracali już uwagę na fakt, że wyniki badania wskazują, iż ryzyko zakażenia na świeżym powietrzu jest tak niewielkie, że noszenie masek na zewnątrz nie ma większego sensu. Tak o obowiązku wypowiadał się prof. Miłosz Parczewski, specjalista chorób zakaźnych: Jeżeli mówimy o środowisku zewnętrznym, to wejście w chmurę aerozolu jest bardzo mało prawdopodobne. Wirus na zewnątrz ulega szybkiemu rozproszeniu. Jeżeli byśmy żyli w świecie, w którym ludzie to wiedzą i słuchają takiego komunikatu, to poluzowanie przepisów w tym zakresie jest oczywiste. Tak zrobili np. Niemcy, gdzie maseczki pozostały np. na przystankach autobusowych. Rozumiem, że rząd obawia się, utrzymując przepis o noszeniu maseczek na zewnątrz, że jak pozwoli się na ich zdjęcie, to nie będą one noszone nigdzie, co jest niestety zrozumiałe – powiedział prof. Miłosz Parczewski, specjalista chorób zakaźnych. W końcu jednak obowiązek noszenia masek na świeżym powietrzu zostanie zniesiony z dniem 15 maja. Należy cały czas pamiętać o zachowaniu dystansu 1,5 metra od innych ludzi. Rękawiczki zamiast maseczek? Okazuje się, że w nowym rozporządzeniu pojawił się zapis o...