Spożywacie na ulicy jedzenie? Uważajcie - mandat za brak maseczki jest już zgodny z prawem. Kwota szokuje
Pixabay/AdobeStock
Newsy

Spożywacie na ulicy jedzenie? Uważajcie - mandat za brak maseczki jest już zgodny z prawem. Kwota szokuje

Żarty się skończyły. Mandat za brak maseczki jest już zgodny z prawem. Ile wynosi kara?

Koronawirus kontratakuje. Kiedy w lecie zeszłego roku nawet państwowe władze zapewniały, że pandemia jest już w odwrocie, nikt nie wyobrażał sobie, że sytuacja sprzed roku się powtórzy.

Tymczasem jest i niemal całkowity lockdown kraju, i znowu bezwzględny nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej.

Wszystko po to, by powstrzymać choć trochę transmisję koronawirusa między Polakami w autobusach, sklepach czy kościołach.

Jest to niestety konieczne w obliczu gwałtownego wzrostu zakażeń. To z kolei ma bezpośredni wpływ na liczbę wolnych łóżek i respiratorów na szpitalnych oddziałach.

Polska jest o krok od załamania systemu ochrony zdrowia i nie ukrywają już tego nawet politycy najwyższego szczebla.

Nic więc w tym dziwnego, że władze imają się już wszelkich sposobów, by wpłynąć na zachowanie Polaków i zmusić ich do przestrzegania pandemicznych zasad bezpieczeństwa.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jakie są podstawowe zasady bezpieczeństwa w trakcie pandemii?

Od miesięcy do wszystkich kierowany jest jasny przekaz, czyli trzy główne zasady, które Polacy mieli sobie wziąć do serca na czas epidemii:

  • Dystans
  • Dezynfekcja
  • Maseczki

Z ostatnim punktem tej krótkiej wyliczanki bywało jak do tej pory najwięcej zamieszania. Jeszcze na początku pandemii ich noszenie było jedynie rekomendowane.

Po niedługim czasie noszenie maseczki kryjącej usta i nos, stało się już obowiązkowe. W lutym tego roku ministerstwo zdrowia i doradcy premiera, postanowili wprowadzić kolejne innowacje.

Co zmieniło się od marca w kwestii maseczek?

Chodzi oczywiście o rekomendację noszenia specjalnych maseczek chirurgicznych i zakaz wybierania na zasłonę ust i nosa wszelkiego rodzaju chust, szmatek, bandan i przyłbic.

To jednak nie wszystko. Do tej pory podstawa prawna mandatów wystawianych przez policję za brak maseczki, była kwestionowana.

Proceder odmawiania przyjęcia mandatu, rozlał się na cały kraj. Nic w tym dziwnego – ukarany mandatem mógł dowieść przed sądem, że mandat został wystawiony nielegalnie.

Chodziło o nieodpowiednie umocowanie zakazu w systemie prawnym przez stronę rządową. Sejm postanowił wreszcie naprawić ten błąd i uchwalił specjalną ustawę o zmianie… innych ustaw w związku ze zwalczaniem skutków pandemii.

Jak wysoki mandat grozi za brak maseczki?

Obowiązek noszenia maseczek już teraz jasno wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 19 marca 2021 r., wydanego już na podstawie nowej delegacji ustawowej.

To prawda, w tym prawniczym wywodzie można się już zacząć gubić. Krótko mówiąc, w tej chwili mandaty będą wystawiane prawomocnie, bez realnej możliwości odmowy przyjęcia mandatu i wygrania ewentualnego procesu w sądzie.

Co to oznacza? Na pewno więcej kontroli tego, jak Polacy noszą maseczki i czy w ogóle to robią, przez służby. Na ulicach polskich miast widać wyraźnie, że wiele osób nosi takie maseczki na brodzie, jednym uchu lub w ogóle ją zdejmuje, aby przykładowo - zjeść na ulicy posiłek.

To zapowiedziała już jasno policja. Patrole będą przechadzały się po ulicach i w razie nieprawidłowości, będą wystawiały mandaty w wysokości do 500 zł.

Czy kasjerzy w supermarketach muszą nosić maseczki? Nie zawsze
Adobe Stock
Newsy
Czy kasjerzy w supermarketach muszą nosić maseczki? Nie zawsze
W erze koronawirusa wszyscy przyzwyczaili się już do widoku kasjerów w maseczkach ochronnych. Okazuje się, że nie wszyscy z nich muszą je nosić.

Od 11 marca bieżącego roku rząd uregulował zasady noszenia maseczek. W kąt poszły wszelkiego rodzaju przyłbice, bandany i chusty. Maseczki od tego dnia powinni nosić wszyscy. Prawie wszyscy. Rządzący przygotowali w rozporządzeniu jedno odstępstwo od reguły. Chodzi oczywiście o osoby, których stan zdrowia nie pozwala na noszenie maseczki zabezpieczającej przed transmisją Sars-COV-19. Kto może nie nosić maseczki? Spójrzcie na listę tych chorób. Występowanie tych przesłanek może zwalniać z obowiązku noszenia maseczki: Zaawansowane schorzenia neurologiczne Choroby układu oddechowego lub krążenia Schorzenia przebiegające z niewydolnością oddechową lub krążenia Takie zwolnienie w teorii może wystawić danej osobie jej lekarz. Powinna się w niej znaleźć konkretnie wskazana jednostka chorobowa z cytowanej przez nas listy z rządowego rozporządzenia. Wprowadzając nowelizację rozporządzenia przeciwko zwalczaniu skutków epidemii, minister Adam Niedzielski w kwestii maseczek i zwolnienia z ich stosowania dał do zrozumienia, że nie ma miejsca na naciąganie przepisów. Jego słowa z konferencji prasowej sprowadziły się do następującego wniosku: jeżeli przepisy o zwolnieniu będą wykorzystywane przez Polaków zbyt ochoczo, rząd wycofa przepis o zwolnieniu lekarskim. Na razie obowiązuje on wszystkich. Włącznie z kasjerami i kasjerkami w sklepach spożywczych, także tych małych, osiedlowych. Jak zakończyła się historia kasjerki bez maseczki z Biedronki? W ostatnim czasie internet obiegła wieść o kasjerce z Biedronki, która poruszała się po sklepie bez maseczki. Sprawę na forum publicznym podniosła jedna z klientek sieci. Jeden z portali postanowił przekonać się u źródła o powodach takiego zachowania pracownicy sklepu. Dziennikarskie śledztwo wykazało, że kasjerka miała...

Od 15 maja bez maseczek na wolnym powietrzu. Co z targami i bazarami?
Adobe Stock
Newsy
Od 15 maja bez maseczek na wolnym powietrzu. Co z targami i bazarami?
Koniec z maseczkami na świeżym powietrzu. Tyle dobrych informacji. Usta i nos dalej będzie trzeba zakrywać w niektórych sytuacjach na wolnej przestrzeni. Czy cofnięcie nakazu dotyczy zakupów na targowiskach?

Mówi się, ze ludzie są w stanie przyzwyczaić do wszystkiego. Zwłaszcza wtedy, gdy gra idzie o tak wysoką stawkę, jak ich własne zdrowie. Nie inaczej było z maseczkami. Polacy noszą je bez przerwy w przestrzeni publicznej już od 10 października. Obowiązkowe maseczki na świeżym powietrzu pojawiły się już wcześniej, jednak po zeszłorocznej, wiosennej fali koronawirusa, w lecie można było cieszyć się krótkim „odpoczynkiem” od pandemii, w czasie którego na chwilę Ministerstwo Zdrowia wycofało swój nakaz. 15 maja cofnięty zostanie nakaz noszenia maseczek na wolnym powietrzu O samym obowiązku noszenia maseczek chroniących przed transmisją koronawirusa powiedziano już wszystko. Jedni psioczyli i utyskiwali na brak komfortu, innym parowały okulary, a inni zaciskali zęby i nosili je zawsze i niemal wszędzie. Niezależnie od poglądów na temat maseczek, w sprawie których zdanie zmieniał nawet sam były minister zdrowia Łukasz Szumowski, mamy dla was przyjemną informację. 15 maja rząd zniesie wreszcie obowiązek zasłaniania nosa i ust na wolnym powietrzu. Teraz to już pewne. Rząd opublikował specjalne rozporządzenie w Dzienniku Ustaw. Rada Ministrów w swoim akcie prawnym nadal zobowiązuje jednak Polaków do właściwego zachowania stosownie do panującej pandemii. Co to oznacza? Pomimo braku obowiązku noszenia maseczek na wolnym powietrzu: Nadal trzeba będzie zachowywać niezbędny dystans 1,5 m między osobami Maseczki ciągle będą obowiązkowe we wszystkich zamkniętych miejscach publicznych Oprócz tego, obowiązek zakrywania maseczek będzie  nadal obowiązywał we wszystkich miejscach ogólnodostępnych Czy będzie można zrobić zakupy na bazarze i targowisku bez maseczki? Zapisy w rozporządzeniu mówią niestety wyraźnie o tym, że o beztroskich zakupach na świeżym...

policja
AdobeStock
Newsy
Policjanci patrolowali galerie handlowe. Posypała się masa mandatów
Centra handlowe są znów otwarte, jednak pod pewnymi warunkami. Klienci i pracownicy sklepów muszą przestrzegać bardzo ścisłych zasad. Okazało się, że nie wszyscy się do nich stosują - w niektórych przypadkach musiała interweniować policja.

Galerie handlowe nareszcie otwarte! Polacy tłumnie ruszyli do sklepów na zakupy i nie ma co im się dziwić – za chwilę święta i każdy chce kupić prezenty dla najbliższych. Nie wiadomo, czy niedługo centra handlowe znów nie zostaną zamknięte. Można co prawda zamówić prezenty pocztą, jednak wszyscy wiemy, że w okresie przedświątecznym dostawy mają ogromne opóźnienia i istnieje ryzyko, że przesyłki nie dotrą na czas.   Choć sklepy są otwarte, to wciąż obowiązują różne ograniczenia i surowe zasady. Aby sprawdzić, czy na pewno się do nich stosujemy, Komenda Główna Policji zarządziła kontrole w galeriach handlowych. Jak wypadliśmy? Zakupy w czasach pandemii Okazało się, że pandemia czegoś nas nauczyła. Zarówno obsługa sklepów jak i klienci stosują się do narzuconych zasad. Policjanci skontrolowali ponad 18 tysięcy punktów w całej Polsce i stwierdzili, że rodacy naprawdę się pilnują – w większości placówek były dostępne płyny do dezynfekcji, a klienci przestrzegali nakazu zasłaniania nosa i ust. Co więcej, policjanci podobno uważają, że są naprawdę pozytywnie zaskoczeni dyscypliną, z jaką Polacy przestrzegają nowych przepisów. Zachowują dystans społeczny, noszą maseczki, dezynfekują ręce i grzecznie czekają w kolejkach przed wejściem do sklepu. Wygląda na to, że dzięki pandemii wiele się nauczyliśmy jako społeczeństwo!   Jak można przeczytać na wielu portalach informacyjnych, jednak znalazło się trochę osób, które miały problem z przestrzeganiem zasad. Co może dziwić, ponieważ informacje o nakazie noszenia maseczek są rozwieszone w każdym sklepie. Policjanci musieli pouczyć ponad 200 osób, by założyło maseczkę i wystawili aż 2666 mandatów! Natomiast niemal 290 osób nie przyjęło mandatu, w związku z czym sprawy...

Jest data zniesienia maseczek. Jeszcze sobie poczekamy z jedzeniem na świeżym powietrzu
AdobeStock
Newsy
Jest data zniesienia maseczek. Jeszcze sobie poczekamy z jedzeniem na świeżym powietrzu
Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali o dacie zniesienia obowiązku noszenia masek na świeżym powietrzu. Sprawdźcie szczegóły.

Na razie za jedzenie na ulicy grozi wam mandat. Stały nakaz noszenia maseczki przez cały czas od momentu wyjścia z domu obowiązuje od kilku miesięcy. Maseczkę należy mieć na twarzy niezależnie od tego, czy spaceruje się chodnikiem pełnym ludzi, czy pustą drogą pod miastem.  Nakaz zasłaniania ust i nosa obowiązuje wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług. Nie zawiera on odstępstw na spożywanie posiłków, lodów, gofrów, hot dogów etc. w miejscach objętych nakazem noszenia maseczek. Aktualnie przepisy nie zabraniają prowadzenia działalności gastronomicznej na wynos, ale mając na uwadze, że SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową, jedzenie posiłków kupionych na wynos nie może odbywać się na ulicy. Za złamanie przepisów grozi mandat do 500 zł. Jeśli sprawa trafi do wyższej instancji, grzywny zaczynają się od 5 tys. zł - wyjaśniał w „Rzeczpospolitej" główny inspektor sanitarny. Polacy nie mogą się doczekać zniesienia nakazu noszenia maseczek zwłaszcza teraz, gdy na dworze robi się coraz cieplej. Rząd w końcu zdradził, kiedy maski na zewnątrz przestaną być obowiązkowe. Spór wokół nakazu noszenia masek Wokół nakazu noszenia maseczek rośnie coraz więcej kontrowersji. Eksperci wypowiadają się na ten temat, krytykując rząd za tak późną decyzję w sprawie zniesienia nakazu, a niektórzy twierdzą, że przymus noszenia maseczek na zewnątrz od początku pozbawiony był sensu. Profesor Robert Flisiak przyznał niedawno, że osobiście od początku był przeciwny nakazowi noszenia maseczek na świeżym powietrzu: W sytuacjach, w których w przestrzeni, w otoczeniu nie ma większej ilości osób cały czas uważałem, że maseczki nie są potrzebne. Ten obowiązek został nałożony – i...