Nie wyrzucajcie skorupek z jajek. Posypcie nimi grządki, a będziecie zaskoczeni
Flickr
Newsy

Nie wyrzucajcie skorupek z jajek. Posypcie nimi grządki, a będziecie miło zaskoczeni 

Niemal w każdym domu jajka są codziennym składnikiem posiłków. Dlatego produkcja odpadów po nich jest bardzo duża. Zamiast wyrzucać skorupki do kosza, wykorzystajcie je jako naturalny nawóz wapniowy. Zobaczycie, że wasze rośliny będą rosły jak szalone.

Skorupki z jajek to nieocenione źródło wapnia. Przyjmuje się, że jedna łyżeczka sproszkowanych skorupek dostarcza od 800 do 1000 miligramów tego pierwiastka. W ich składzie znajduje się również cynk, fluor, siarka i krzem. Szkoda nie wykorzystać takiego potencjału. Zobaczcie, jak można użyć skorupek w waszym ogródku.  

Jakie rośliny lubią nawóz ze skorupek? 

Nawóz taki nadaje się doskonale do zasilania zarówno roślin ogrodowych, jak i doniczkowych Jest całkowicie naturalny, a jego przygotowanie - banalnie proste.  

Jeżeli na swojej działce macie rośliny, które lubią dużo wapnia w glebie, to ten nawóz będzie wprost idealny. Z roślin ozdobnych jest to np. lawenda, oleander, tulipany, piwonie, czarny bez. Z warzyw będą to m.in. ogórki, cukinie, kapusta czy fasola. 

Unikajcie natomiast stosowania nawozu ze skorupek jajek do roślin, które preferują kwaśną glebę, takich jak: borówka amerykańska, wrzosy, różaneczniki, azalie, paprocie lub storczyki. 

Zobacz także
Zostały wam skorupki po jajkach? Dodajcie do nich trochę oliwy, a otrzymacie genialny kosmetyk (peeling)

Zostały wam skorupki po jajkach? Dodajcie do nich trochę oliwy, a otrzymacie genialny kosmetyk (peeling)

Po co dodaje się skorupki z jajek do kawy? Będziecie w szoku

Po co dodaje się skorupki z jajek do kawy? Będziecie w szoku

Jak przygotować naturalny nawóz wapniowy? 

Sposób 1 

Skorupki jajek należy pokruszyć i rozsypać pod roślinami. Pod wpływem wilgoci skorupki będą się powoli rozpuszczać, uwalniając wapń do gleby. W ogrodzie będzie to świetny sposób na ślimaki, które nie lubią ostrych brzegów pokruszonych skorupek. Dlatego warto je rozsypywać przede wszystkim pod roślinami często atakowanymi przez ślimaki. W taki sam sposób możecie to robić również pod roślinami doniczkowymi w waszym domu.  

Sposób 2 

Drugi sposób polega na wysuszeniu skorupek jajek i zmieleniu ich na drobny proszek. Możecie stosować go, wysypując bezpośrednio wokół rośliny lub mieszając z ziemią do sadzenia roślin. Ten sposób szczególnie polubią rośliny doniczkowe.  

Sposób 3 

Kolejną metodą jest przygotowanie płynnego nawozu i podlewanie nim roślin.  

Przygotowanie roztworu: 

  1. Zalejcie skorupki jajek gotującą się wodą.  
  2. Odstawcie na około tydzień, co jakiś czas mieszając.  
  3. Gdy skorupki jajek się rozpuszczą, nawóz będzie gotowy.  
  4. Przed użyciem wstrząśnijcie, aby roztwór się wymieszał.  
  5. Podlewajcie bezpośrednio na ziemię wokół roślin. 

Sposób 4 

Dodajcie skorupki jajek do kompostu. Przed dodaniem pokruszcie je, wtedy łatwiej i szybciej się przekompostują. Dzięki skorupkom uzyskacie kompost bogaty w wapń, o podwyższonym pH. Będzie doskonały również na gleby zbyt kwaśne.  

Źródło: poradnikogrodniczy.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Wlejcie to do doniczek z paprotkami i patrzcie, jak pięknie rosną. Domowy nawóz za kilka groszy
AdobeStock
Newsy
Wlejcie to do doniczek z paprotkami i patrzcie, jak pięknie rosną. Domowy nawóz za kilka groszy
Jeśli chcecie, by wasze paprocie i inne rośliny doniczkowe rosły jak szalone, podajcie im ten naturalny nawóz.

Każdy posiadacz imponującej kolekcji roślin chętnie i z dumą odpowiada na pytania o to, w jaki sposób o nie dba i jak to robi, że tak pięknie rosną. Istotnych jest kilka czynników - odpowiednie stanowisko dla roślin, wilgotność powietrza i gleby czy dostęp do światła oraz oczywiście troska, z jaką każdy miłośnik ogrodnictwa zajmuje się swoimi roślinami. Stosownej opieki potrzebują zarówno te, które rosną na zewnątrz, jak i domowe. Do dziś jedną z popularniejszych roślin doniczkowych są paprocie, choć ich hodowla potrafi być prawdziwym wyzwaniem. W ich przypadku nieoceniony jest odpowiedni nawóz, który stymuluje wzrost roślin i sprawia, że pięknie się prezentują.  Naturalny nawóz do paproci Paprocie można nawozić w ekologiczny, naturalny sposób z wykorzystaniem fusów po herbacie. Ta metoda sprawdzi się też w przypadku innych roślin doniczkowych. Wystarczy, że po zaparzeniu herbaty fusy lub torebkę zostawicie do całkowitego wyschnięcia. Następnie fusy wystarczy wsypać do doniczki i lekko przemieszać glebę. Można też zalać je wodą, odstawić na kilkanaście godzin i tak powstałym roztworem podlać kwiaty. W herbacie znajduje się wiele składników, które doskonale odżywiają rośliny, a co za tym idzie - pobudzają je do wzrostu. Mowa tutaj m.in. o fosforze, potasie, azocie, fluorze, magnezie czy cynku.  Z czego można wykonać nawóz do roślin? Jeśli preferujecie naturalne metody nawożenia roślin, możecie w tym celu wykorzystać nie tylko herbatę, ale także inne produkty spożywcze, których używacie na co dzień: Drożdże - wystarczy zalać je ciepłą wodą i rozpuścić. Po ostygnięciu można podlewać rośliny. Skorupki jajek - są bardzo bogate w wapń, dlatego stanowią świetny nawóz do roślin. Skorupki można dodać do ziemi przy przesadzaniu, a także zrobić z nich wywar. Zalane wodą skorupki są...

Zapomnijcie o wyrzucaniu obierek z ziemniaków. Teraz wasze porzeczki i róże będą rosły jak szalone
Adobe Stock
Newsy
Zapomnijcie o wyrzucaniu obierek z ziemniaków. Teraz wasze porzeczki i róże będą rosły jak szalone 
Obierki z ziemniaków są bardzo wartościowym odpadem. Możecie je wykorzystywać w kuchni przyrządzając smaczne i tanie potrawy, w gospodarstwie domowym np. odkamieniając czajnik, a teraz również we własnym ogrodzie.

Obierki z ziemniaków to resztki w nowoczesnym stylu zero waste. Czyli takie, których nie wyrzucacie do kosza, tylko zmieniacie w pełnowartościowy produkt - tym razem nawóz. Taki nawóz to naturalna alternatywa dla chemicznych środków wspomagających wzrost roślin. Wykonacie go samodzielnie i bez dodatkowych kosztów.   Dlaczego rośliny lubią nawóz z obierek?  Ziemniaki, w tym obierki zawierają sporą ilość mikroelementów i soli mineralnych. Dodatkowo są bogate w skrobię. To ona przyspiesza wzrost roślin ogrodowych i doniczkowych. Niektóre rośliny lubią ją bardziej niż inne. Są to zwłaszcza róże i porzeczki.   Z kolei mikroelementy zawarte w obierkach pobudzają krzewy owocowe do zdrowszego i szybszego wzrostu. Sole mineralne natomiast wspierają odporność roślin.  Jak przygotować nawóz z obierek ziemniaczanych?  Najprostszym sposobem na wykorzystanie obierek jako nawozu jest przygotowanie z nich roztworu, który posłuży do podlewania lub opryskiwania roślin na waszej działce i balkonie.   Zalejcie odpady po ziemniakach wrzącą wodą w proporcji 1:10.   Zostawcie płyn by ostygł, a następnie przefiltrujcie go. Po przefiltrowaniu płyn jest gotowy do użycia. Teraz możecie podlewać nim rośliny raz na 3-4 tygodnie.  Możecie również położyć surowe obierki bezpośrednio wokół roślin. Wówczas mikroelementy w nich zawarte będą stopniowo przenikać do gleby i pobudzać rośliny do wzrostu. Nie stosujcie jednak tej metody w przypadku papryki i pomidorów, gdyż warzywa te są podatne na choroby grzybowe zawarte w ziemniakach.  Kolejną opcją jest dodanie obierek do kompostu na działce. Wzbogacą on naturalny nawóz o liczne mikroelementy i minerały oraz skrobię w nim zawartą, Pamiętajcie jednak, by nie...

Ten nawóz przywróci do życia umierające ogórki i pomidory. Główny składnik macie w kuchn
AdobeStock
Newsy
Ten nawóz przywróci do życia „umierające” ogórki i pomidory. Główny składnik macie w kuchni
Liście pomidorów zwijają się, a roślina nie chce owocować? Może jej brakować witamin. Z tym poradzi sobie prosty nawóz do pomidorów!

Kiedy hodowane w warzywnym ogrodzie rośliny zaczynają wyglądać mizernie, nie chcą owocować, a ich liście zwijają się to znak, że trzeba im natychmiast pomóc. Takie objawy mogą oznaczać zarówno choroby, jak i brak soli mineralnych w ziemi. Sposobem na poprawienie kondycji roślin jest zastosowanie odpowiedniego nawozu. Jego kluczowy składnik na pewno macie w kuchni - zwykle używa się go do ciast. Domyślacie się, o jaki produkt chodzi? Niepokojące objawy niedoborów u roślin Czasami nawet pomimo największych starań, pomidory czy ogórki nie chcą prawidłowo rosnąć. Jeżeli regularnie podlewacie rośliny, a one nadal wyglądają niezdrowo może to oznaczać, że w glebie brakuje niezbędnych dla ich wzrostu soli mineralnych. Objawy takich niedoborów to m.in.: żółknięcie liści zwijanie liści (pomimo braku upałów i regularnego podlewania) opadanie liści niebieskawy odcień w dolnej części liści  fioletowe żyłki na liściach wierzchołek rośliny nie rozwija się; staje się ciemnozielony lub nienaturalnie wydłużony Co w sytuacji, gdy stosowaliście już nawozy zawierające fosfor, potas i żelazo, a rośliny nadal nie wyglądają dobrze? To oznacza, że najprawdopodobniej nie mogą wchłonąć soli mineralnych z gleby.  Nawożenie kwaskiem cytrynowym Sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest zastosowanie nawozu, który zawiera w sobie kwasek cytrynowy - klasyczny składnik ciast i deserów, znajdujący się w każdej kuchni. Cytrynian zawarty w kwasku umożliwia rozpuszczenie nawozów fosforowych i tym samym wchłanianie składników przez rośliny. Roztwór z kwasku cytrynowego „aktywuje” także w pewien sposób inne minerały, takie jak wapń, mangan, żelazo czy miedź znajdujące się w glebie, które następnie przenikają do roślin i poprawiają ich...

Kwiaty będą rosły bez opamiętania, gdy zrobicie im nawóz z tych resztek. Działa lepiej niż sklepowy
Adobe Stock
Newsy
Podsypcie kwiaty tym nawozem z resztek, a będą rosły bez opamiętania. Działa lepiej niż sklepowy
Regularne nawożenie roślin doniczkowych powoduje, że nie tylko pięknie rosną, ale również wytwarzają nowe pędy. Nawet nie podejrzewaliście, że najlepszy nawóz do waszych kwiatów macie w zasięgu ręki. I to całkowicie za darmo. 

Nawozy, które można dostać w sklepach to spory wydatek. Ten domowy pozwoli wam nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także wykorzystać resztki wyrzucane zazwyczaj do kosza. Jest w stu procentach ekologiczny, prosty w przygotowaniu i bardzo skuteczny.  W jaki sposób fusy z kawy wpływają na rośliny?  Fusy z kawy to odpad, który prawie zawsze ląduje w koszu. A szkoda. Ogrodnicy wiedzą doskonale, jak bardzo lubią je rośliny i wykorzystują fusy z kawy w okresie wiosenno-letnim na działkach. Również po to, by odstraszyć ślimaki .   Fusy zawierają w sobie wiele cennych dla waszych kwiatów minerałów, takich jak: związki azotu, fosfor, potas, magnez. Wpływają one na jakość podłoża, zdrowie i wygląd roślin. Dzięki nim kwiaty pięknie rosną i wypuszczają nowe pędy, tym samym rozrastając się do nieoczekiwanych rozmiarów. Działają również pozytywnie na kwitnienie. Taki nawóz polubią wasze storczyki, paprotki, kaktusy, a także fiołek afrykański i skrzydłokwiat. Wszystkie one potrzebują gleby o odczynie kwaśnym.  Z fusów można przygotować zarówno nawóz do podlewania, jak i dodatek do podłoża roślin doniczkowych. Zobaczcie, jak je zrobić.    Jak przygotować płynny nawóz z fusów?  Składniki:  2 łyżeczki fusów  1 szklanka odstanej wody (w temperaturze pokojowej)  Sposób przygotowania:  Zalejcie fusy szklanką wody. Gdy fusy napęcznieją, wymieszajcie roztwór.  Od razu podlejcie nim roślinę.  Zasilanie płynnym nawozem powtarzajcie raz na 1-2 tygodnie.  Jak przygotować sypki nawóz z fusów do ziemi doniczkowej?  Fusy z kawy możecie również połączyć z podłożem dla kwiatów doniczkowych. W tym celu musicie wykorzystać jeszcze wilgotne fusy z kawy i wymieszać je z wierzchnią warstwą ziemi. Jedna lub dwie łyżeczki na...