Dynia to jedno z najbardziej jesiennych warzyw, nie tylko dlatego, że właśnie wtedy dojrzewa. Kojarzy nam się z jesienią, bo jej różnokształtne, kolorowe odmiany wyjątkowo zdobią zarówno stragany, jak i nasze domy. Rzuca się w oczy, przyciąga wzrok i natychmiast przywodzi na myśl smaczne, aromatyczne i rozgrzewające jesienne dania.

Kupujcie ją jak najczęściej i wykorzystujcie nie tylko w kuchni. Podpowiadamy do czego użyć pestek i „wąsów” dyni.

Jakie minerały i mikroelementy zawiera dynia?

Poza właściwościami zdrowotnymi, dobrym na przeziębienie i rozgrzewającym właściwościom, dynia ma jeszcze inne zastosowanie, dzięki składnikom, których jest pełna.

Zawiera bowiem duże ilości witaminy C i beta – karotenu, a przez to doskonale poprawia strukturę skóry i wspomaga produkcje kolagenu, który przywraca jej elastyczność. Z kolei zawarty w dyni cynk wpływa korzystnie na odbudowę i wzmocnienie płytki paznokcia.

Zobacz także:

Dlatego warzywo i wszystkie jego części, w tym pestki i „wąsy” jest chętnie wykorzystywane w kosmetyce. Przygotowuje się z niego preparaty, które pielęgnują skórę, w tym skórę dłoni, szczególnie narażoną na działanie warunków atmosferycznych.

Jak zrobić maskę pielęgnacyjna na dłonie z pestek dyni

Jesienią i zimą skóra naszych dłoni ma tendencję do pierzchnięcia i pękania. Dzięki składnikom odżywczym zawartym w dyni, działającym na delikatną skórę, przygotujecie w domu kosmetyk, który pomoże ją odżywić i nawilżyć.

Sposób przygotowania maski na dłonie:

1. Pieczemy dynię w całości. Miąższ przeznaczamy do przygotowania zupy, natomiast pestki lub wąsy odstawiamy do wystygnięcia.

2. Na każdą porcję maski dzielimy pestki i wąsy tak, aby była przewaga wąsów.

3. Porcję pestek z wąsami wrzucamy do blendera i mielimy na jednolitą masę.

4. Do masy, w zależności od potrzeb, dorzucamy dodatkowe składniki odżywcze i blendujemy do połączenia się składników.

5. Układamy masę na dłoniach i utrzymujemy ją przez 10-15 minut.

Jak wzbogacić maseczkę z dyni?

Oceńcie kondycję waszych dłoni, zdecydujcie co jest ich dominującym problemem i w zależności od oceny, dodajcie do maski następujące składniki: 

  • Skóra jest zaczerwieniona i popękana – dodajcie jogurt
  • Skóra jest sucha i szara – dodajcie siemię lniane
  • Na dłoniach są widoczne przebarwienia – pomoże na to cytryna
  • Skóra jest bardzo zniszczona, przemarznięta i wymaga natychmiastowej pomocy – dodajcie do maski miód.

I na koniec, porada praktyczna: aby ułatwić sobie utrzymanie maski na dłoniach, a do tego uniknąć siedzenia przez kilkanaście minut bez ruchu, owińcie dłonie z nałożoną na nie maską zwykłą folią do żywności.

Folia pokrywająca dłonie co prawda nie umożliwi wam wykonywania precyzyjnych ruchów, ale po pierwsze pozwoli na jakąkolwiek aktywność, a po drugie wzmocni i przyspieszy regeneracyjne działanie maski.

Źródło: mamadu.pl, biotechnologia.pl, poradnikzdrowie.pl