Czytając wypowiedzi na różnych forach dyskusyjnych poświęconych gotowaniu, można odnieść wrażenie, że Polacy bardzo cenią sobie naturalne i zdrowe gotowanie. Wspomnienie o jakichkolwiek sztucznych dodatkach do jedzenia spotyka się zwykle ze sporą krytyką. Jednak jeśli się przyjrzeć temu, jakie przyprawy i produkty sprzedają się najlepiej, to łatwo można zauważyć, że kostki rosołowe, mieszanki przypraw z dodatkiem glutaminianu sodu oraz sławny sos Maggi cieszą się w naszym kraju ogromną popularnością. Niestety, nie mamy dobrych wieści dla tych, którzy chętnie używają wspomnianych przypraw. Maggi zmieniło swój skład i zabrakło w niej składnika, który odpowiadał za charakterystyczny smak!

Czym jest Maggi?

Ten popularny dodatek do zup i sosów został wynaleziony dosyć dawno. Jego pomysłodawcą był Szwajcar Julius Maggi (od jego nazwiska wzięła się zresztą nazwa marki tych produktów). Już w 1886 wprowadził on do obrotu „Maggi-Würze”, czyli przyprawę Maggi, którą znamy do dziś. Ponadto wypuścił on wtedy na rynek także pierwsze zupki w proszku.

Maggi wyglądem i smakiem bardzo przypomina sos sojowy, stosowany szeroko w daniach kuchni azjatyckiej. Jednak skład przyprawy Maggi nie jest szczególnie zachwycający. Zwolennicy zdrowego i naturalnego gotowania będą niemile zaskoczeni! W skład Maggi wchodzą bowiem następujące substancje:

  • Woda
  • Sól
  • Glutaminian monosodowy (sztuczny wzmacniacz smaku)
  • 5'-rybonukleotydy disodowe
  • Wyciąg z lubczyku
  • Glukoza
  • Ocet
  • Ekstrakt drożdży
  • Aromat

Nie wygląda to zachęcająco, prawda?

Zobacz także:

Brak ważnego składnika

Sos Maggi od samego początku nie miał szczególnie dobrego składu, ale można tam było znaleźć odrobinę naturalnych składników, takich jak wyciąg z lubczyku. Niestety, jakiś czas temu dokonano zmian i lubczyk zniknął z przyprawy Maggi! By zastąpić mocny smak i aromat lubczyku, dodano po prostu więcej sztucznych składników, które nie działają ani trochę pozytywnie na wasze zdrowie. Obecnie Maggi swój intensywny smak i właściwości wzmacniające aromat i smak przyprawianych dań zawdzięcza dwóm składnikom – glutaminianowi sodu oraz rybonukleotydowi disodowemu. Obie te substancje wymieniane są w składzie podanym na opakowaniu pod nazwami E621 oraz E635.

Co zamiast Maggi?

Powyższe informacje pewnie skutecznie zniechęciły was do stosowania tej przyprawy. Jak można ją zastąpić? Najlepiej po prostu zamiast dodawać kilka kropel Maggi do rosołu wrzućcie do niego świeży lubczyk! Nie dość, że doskonale smakuje, to jeszcze świetnie wpływa na działanie układu moczowego i pracę żołądka.