Nie wylewajcie wody z ryżu do zlewu, tylko użyjcie do szorowania. Drogie detergenty pójdą w odstawkę
Getty/iStock
Newsy

Nie wylewajcie wody z ryżu do zlewu, tylko użyjcie do szorowania. Drogie detergenty pójdą w odstawkę

Dzięki współczesnym środkom do czyszczenia, można szybko i bez większego wysiłku dokładnie umyć każdy kąt w domu. Jeżeli jednak preferujecie bardziej ekologiczne rozwiązania lub szkoda wam pieniędzy na detergenty, wypróbujcie ten ciekawy sposób na tanie porządki.

Nadejście wiosny w większości domów oznacza coroczne, gruntowne porządki. Trzeba wyszorować okna, przewietrzyć szafy czy usunąć kamień oraz osad w łazience. W tym celu stosujemy rozmaite środki czyszczące, jednak niektóre z nich można (oczywiście w wybranych przypadkach) zastąpić produktami, które macie pod ręką. A dokładniej we własnej kuchni - sprawdźcie, do czego przyda się wam na przykład woda ryżowa. 

Woda ryżowa jako naturalny detergent

Niech was nazwa nie zmyli - nie chodzi tutaj o wodę, w której gotował się ryż. Jego ziarenka warto jeszcze przed gotowaniem wypłukać ze skrobi, by się zbytnio nie kleił i przez to lepiej komponował się z daniami.

Zwykle robi się to na sitku, a woda w trakcie płukania spływa prosto do odpływu w zlewie. A warto podczas tej czynności podstawić miskę pod sitko i zachować sobie ten płyn, który jest właśnie wodą ryżową. Ta właśnie ciecz ma wspaniałe właściwości, które genialnie przydają się w trakcie domowych porządków

Woda ryżowa działa bowiem jak delikatny środek ścierający, dzięki czemu można jej użyć jako naturalnego zamiennika detergentów do mycia łazienki. Poradzi sobie z osadem i kamieniem w umywalce czy brodziku pod prysznicem. Można też zalać nią czajnik, by oczyścić go z kamienia. Zapamiętajcie jednak kilka ważnych zasad, zanim zastosujecie wodę:

  • Przed użyciem i czyszczeniem wrażliwych powierzchni, zróbcie test w mało widocznym miejscu.

  • Nie używajcie wody ryżowej do czyszczenia powierzchni drewnianych oraz wykonanych z kamienia.

  • Po wypłukaniu ryżu, trzymajcie wodę w lodówce przez maksymalnie tydzień.

Do domowych porządków przydaje się woda po płukaniu zwykłego, białego ryżu. Ta po ryżu brązowym ma niestety słabsze działanie. 

Zobacz także
Wylewacie resztki zupy do toalety? Może stać się coś o wiele gorszego niż zatkanie jej

Wylewacie resztki zupy do toalety? Może skończyć się na czymś więcej niż samo zatkanie

jak gotować ziemniaki

Nie wylewajcie wody po gotowanych ziemniakach. Wykorzystacie ją w ten sprytny sposób

Woda ryżowa do płukania włosów

Poza domowymi porządkami, woda ryżowa ma jeszcze inne, ciekawe zastosowania. Można na przykład wykorzystać ją do płukania włosów po myciu - w rezultacie, pasma będą błyszczące i gładkie. Natomiast wcierka do skóry głowy z wody ryżowej może pobudzić porost włosów. Pamiętajcie jednak o zrobieniu testu na fragmencie skóry by wykluczyć ryzyko alergii.

Od czasu do czasu warto też podlać domowe rośliny wodą ryżową, by dostarczyć im niezbędnych składników odżywczych i przyspieszyć ich wzrost.