Mleko to nie tylko ulubiony napój bobasów, czy dodatek do kawy. Krowie mleko „lubią pić” także i rośliny doniczkowe, które mają zapotrzebowanie na wapniowe nawozy. Biały napój może stanowić naprawdę dobry nawóz dla osłabionych roślin. Taka odżywka spełni także kilka innych ról.

Co daje podlewanie roślin mlekiem?

Do nich trzeba doliczyć przeciwgrzybiczne działanie mleka na glebę w donicy. Ponadto podlewanie kwiatów mlekiem pomaga w walce z kwiatowymi szkodnikami.

Skąd pomysł na tak nietypową odżywkę dla kwiatów? Krowie mleko na kwiaty działa niemalże tak samo, jak na ludzi. Jak już wspominaliśmy, chodzi tutaj oczywiście o dostarczenie roślinom znacznych ilości wapnia, niezbędnego do prawidłowego wzrostu, a także do zapobiegania gniciu niektórych gatunków.

Oprócz tego w mleku znajdują się także witaminy z grupy B. Dzięki temu mleko może być dobrym środkiem na mszyce i różnego rodzaju wirusy, które atakują liście roślin.

Zobacz także:

Dlaczego nie można przesadzić z podlewaniem kwiatków mlekiem?

Oczywiście z mlekiem nie należy przesadzać, jeśli chodzi o dolewanie go do doniczek. Dlaczego? Powód jest prozaiczny. Zbyt mocne „zasilenie” rośliny białym napojem od krowy może spowodować zniszczenie rośliny albo przynajmniej zahamowanie jej wzrostu.

Złym pomysłem jest także dolewanie do doniczek skisłego i skwaśniałego mleka. To prosta droga do tego, by rośliny zaczęły po prostu gnić.

W jakich proporcjach podlewać rośliny mlekiem?

Jeśli macie na zbyciu odrobinę jeszcze dość świeżego mleka z lodówki, nic nie stoi na przeszkodzie ,by go użyć do podlania kwiatków. Wystarczy, że będziecie robili to z rozmysłem. Chodzi przede wszystkim o wymieszanie mleka z wodą.

W jakich proporcjach? Wszystko zależy od tego, jakim mlekiem dysponujecie. Jeżeli jest to mleko o 2%-owej zawartości tłuszczu, wymieszajcie je z wodą w proporcji 1:1. Jeśli pod ręką macie mleko tłustsze, dolejcie do mieszanki odrobinę więcej wody. Taką mieszankę powinno się wlać do domowego spryskiwacza – sprayu do podlewania kwiatów.

Dlaczego? Mleko z wodą powinny być  raczej aplikowane do roślin na ich liście. Po spryskaniu liści przyjrzyjcie im się za 30 minut – po tym czasie powinny już wchłonąć mieszankę.

Mleko z wodą ostatecznie można wlać także do doniczki, tak by ziemia wchłonęła mieszankę, która w końcu zostanie pożywką dla korzeni rośliny.

Jak często podlewać rośliny mlekiem?

Po podlaniu roślin mlekiem niezależnie w jaki sposób, w powietrzu może przez pewien czas unosić się dość nieprzyjemny odór. To nic strasznego. Ważne jednak, byście nie zasilali rośliny podlanej mieszanką mleka i wody innymi środkami ochrony roślin przez pewien czas.

„Mleczną kurację” dla kwiatów można przeprowadzać ok. raz w miesiącu. Pamiętajcie, że powinno się do niej używać tylko mleka bez konserwantów.