Spryskajcie kwiaty tym produktem z kuchni wraz z wodą. Będą mocne, zdrowe i urosną raz-dwa
Adobe Stock
Newsy

Spryskajcie kwiaty tym produktem z kuchni wraz z wodą. Będą mocne, zdrowe i urosną raz-dwa

Macie w lodówce resztki tego produktu? Zapomnijcie o jego wylewaniu. Użyjcie go do podlania swoich kwiatów. Wystarczy wcześniej wymieszać je z wodą.

Mleko to nie tylko ulubiony napój bobasów, czy dodatek do kawy. Krowie mleko „lubią pić” także i rośliny doniczkowe, które mają zapotrzebowanie na wapniowe nawozy. Biały napój może stanowić naprawdę dobry nawóz dla osłabionych roślin. Taka odżywka spełni także kilka innych ról.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Co daje podlewanie roślin mlekiem?

Do nich trzeba doliczyć przeciwgrzybiczne działanie mleka na glebę w donicy. Ponadto podlewanie kwiatów mlekiem pomaga w walce z kwiatowymi szkodnikami.

Skąd pomysł na tak nietypową odżywkę dla kwiatów? Krowie mleko na kwiaty działa niemalże tak samo, jak na ludzi. Jak już wspominaliśmy, chodzi tutaj oczywiście o dostarczenie roślinom znacznych ilości wapnia, niezbędnego do prawidłowego wzrostu, a także do zapobiegania gniciu niektórych gatunków.

Oprócz tego w mleku znajdują się także witaminy z grupy B. Dzięki temu mleko może być dobrym środkiem na mszyce i różnego rodzaju wirusy, które atakują liście roślin.

Dlaczego nie można przesadzić z podlewaniem kwiatków mlekiem?

Oczywiście z mlekiem nie należy przesadzać, jeśli chodzi o dolewanie go do doniczek. Dlaczego? Powód jest prozaiczny. Zbyt mocne „zasilenie” rośliny białym napojem od krowy może spowodować zniszczenie rośliny albo przynajmniej zahamowanie jej wzrostu.

Złym pomysłem jest także dolewanie do doniczek skisłego i skwaśniałego mleka. To prosta droga do tego, by rośliny zaczęły po prostu gnić.

Zobacz także
Wlejcie to do doniczek z paprotkami i patrzcie, jak pięknie rosną. Domowy nawóz za kilka groszy

Wlejcie to do doniczek z paprotkami i patrzcie, jak pięknie rosną. Domowy nawóz za kilka groszy

Z tych owoców przygotujecie sypki nawóz. Dzięki niemu wasze storczyki zakwitną jak nigdy dotąd

Dzięki temu nawozowi storczyki zakwitną jak nigdy dotąd. Przygotujecie go z resztek tych owoców

W jakich proporcjach podlewać rośliny mlekiem?

Jeśli macie na zbyciu odrobinę jeszcze dość świeżego mleka z lodówki, nic nie stoi na przeszkodzie ,by go użyć do podlania kwiatków. Wystarczy, że będziecie robili to z rozmysłem. Chodzi przede wszystkim o wymieszanie mleka z wodą.

W jakich proporcjach? Wszystko zależy od tego, jakim mlekiem dysponujecie. Jeżeli jest to mleko o 2%-owej zawartości tłuszczu, wymieszajcie je z wodą w proporcji 1:1. Jeśli pod ręką macie mleko tłustsze, dolejcie do mieszanki odrobinę więcej wody. Taką mieszankę powinno się wlać do domowego spryskiwacza – sprayu do podlewania kwiatów.

Dlaczego? Mleko z wodą powinny być  raczej aplikowane do roślin na ich liście. Po spryskaniu liści przyjrzyjcie im się za 30 minut – po tym czasie powinny już wchłonąć mieszankę.

Mleko z wodą ostatecznie można wlać także do doniczki, tak by ziemia wchłonęła mieszankę, która w końcu zostanie pożywką dla korzeni rośliny.

Jak często podlewać rośliny mlekiem?

Po podlaniu roślin mlekiem niezależnie w jaki sposób, w powietrzu może przez pewien czas unosić się dość nieprzyjemny odór. To nic strasznego. Ważne jednak, byście nie zasilali rośliny podlanej mieszanką mleka i wody innymi środkami ochrony roślin przez pewien czas.

„Mleczną kurację” dla kwiatów można przeprowadzać ok. raz w miesiącu. Pamiętajcie, że powinno się do niej używać tylko mleka bez konserwantów.

Wasze storczyki opadły? Uratujecie je przy użyciu... czosnku
AdobeStock/AdobeStock
Newsy
Wasze storczyki opadły? Uratujecie je przy użyciu... czosnku
Wasze ukochane storczyki opadły i potrzebują odżywienia? Pomoże im to popularne warzywo. Znaliście ten trik?

Storczyki zachwycają swoją urodą wielu amatorów domowych kwiatów. Niestety to jedne z najtrudniejszych w utrzymaniu roślin. Stosując kilka prostych trików możecie jednak pomóc im pięknie rosnąć i być ozdobą waszego domu. Jak to zrobić? Trik na opadnięte storczyki Storczyk to roślina, która potrzebuje odpowiednich warunków. Najlepiej kwitnie, gdy nie jest wystawiony na ostre promienie słońca. Storczyk potrzebuje też odpowiedniej ziemi – najlepiej lekkiej, przepuszczalnej mieszanki np. z włókna kokosowego. Kwiaty te lubią także duży poziom wilgotności, ale należy podlewać je z głową, by nie doprowadzić do przelania i zgnicia rośliny. Czasami się jednak zdarza, że nawet prawidłowo dbając o storczyki, nie kwitną one tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Wówczas z pomocą przychodzi pewien genialny trik z czosnkiem. Czy słyszeliście kiedyś o wykorzystaniu wody czosnkowej do podlewania storczyków? Dlaczego warto zrobić wodę czosnkową do podlewania storczyków? Czosnek zawiera mnóstwo cennych składników odżywczych - związki siarki, minerały, wiele makro- i mikroelementów, witaminy oraz antyoksydanty. Podlewanie wodą czosnkową storczyków ma wiele zalet: świetnie odżywia korzenie roślin zapobiega chorobom wirusowym i grzybiczym odstrasza szkodniki od roślin zwiększa odporność kwiatów po przesadzeniu Regularne podlewanie tej rośliny wodą czosnkową to klucz dla prawidłowego wzrostu i pięknego połysku storczyków. Ponadto, woda czosnkowa ma zdolność zabijania wszystkich patogennych mikroorganizmów i grzybów i pomaga przyspieszyć i utrwalić kwitnienie storczyków. Nawet, jeśli nasza roślina jest piękna i zdrowa, eksperci zalecają okresowe spryskiwanie storczyków naparem...

Storczyki słabo kwitną? Antidotum znajdziecie w waszej kuchni
Flickr
Newsy
Storczyki słabo kwitną? Antidotum znajduje się w waszej kuchni 
Wielu z was zapewne hoduje w domu storczyki. To jedne z bardziej popularnych i wyjątkowo urodziwych roślin doniczkowych w Polsce. Czasami jednak nie kwitną tak, jak by się tego chciało i potrafią gubić pąki. 

Storczyki to specyficzne rośliny i wymagają nieco innego traktowania, niż większość kwiatów doniczkowych. Nie są jednak bardzo wymagające. Najczęściej przyczyną problemów z tymi kwiatami jest po prostu brak wiedzy.   Jeżeli jesteście szczęśliwymi posiadaczami tych pięknych roślin, zobaczcie prosty przepis na domową odżywkę, którą przygotujecie z zaledwie dwóch składników, które znajdziecie w swojej kuchni.  Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy uprawie storczyków?  Gdy już wybierzecie odpowiedni okaz do waszego domu, warto od samego początku właściwie o niego zadbać. Odwdzięczy się wam za to wspaniałymi kwiatami.   Podstawowym błędem w pielęgnacji storczyków jest nadmierne podlewanie i zalewanie tych roślin.  Ponadto zabójczy jest dla nich przeciąg. Storczyki zdecydowanie nie lubią nagłej zmiany temperatur.  Podobnie też nie służy im zbyt ostre światło, jak również zbyt mała jego ilość.  Kwiaty te nie lubią wody prosto z kranu. Nie powinno się ich także podlewać zimną wodą. Najlepiej robić to odstaną, przegotowaną wodą, o temperaturze pokojowej.  Nie przepadają też za przesadzaniem. Wolą rosnąć w mniejszych doniczkach nawet jeśli mają splątane korzenie niż w wielkich pojemnikach.  Jak przygotować odżywkę ryżową do storczyków?  Aby storczyki obficie kwitły, warto odpowiednio je nawozić. Doskonała do tego będzie woda ryżowa. Ryż jest doskonałym źródłem m.in. potasu, żelaza czy fosforu, które wzmocnią roślinę i pobudzą ją do kwitnienia.  Przepis na wodę ryżową  Składniki:   100 g ryżu  1 l odstanej wody  Sposób przygotowania:  100 gramów (pół szklanki) ryżu wsypcie do naczynia...

Z tych owoców przygotujecie sypki nawóz. Dzięki niemu wasze storczyki zakwitną jak nigdy dotąd
Flickr
Newsy
Dzięki temu nawozowi storczyki zakwitną jak nigdy dotąd. Przygotujecie go z resztek tych owoców
Storczyki to piękne i szlachetne kwiaty. Jednak wymagają dużej uwagi i opieki. Odpowiednia doniczka, podlewanie i nawożenie sprawią, że odwdzięczą się wam bujnymi i dużymi kwiatami. Zobaczcie, jak przygotować dla nich właściwy nawóz z resztek owocu. 

Gdy storczyk żółknie i gubi pąki - oznacza to, że czegoś mu brakuje. Warto wówczas zgłębić tajemnice hodowli tych wrażliwych kwiatów i skorygować swoje błędne postępowanie. Bardzo często jest to nieodpowiednie nawożenie lub jego brak. A tymczasem najlepszą odżywkę dla tych kwiatów macie tuż pod nosem.  Dlaczego skórki bananów są korzystne dla roślin?  Doświadczeni hodowcy wiedzą, że banany to moc składników odżywczych nie tylko dla ludzkiego organizmu. Banany i ich skórki to naturalne źródło potasu i fosforu potrzebnego tym kwiatom do wzrostu i kwitnienia.  Dlatego po zjedzeniu pysznego owocu, nie wyrzucajcie resztek do kosza, tylko przygotujcie z nich nawóz. To wspaniały sposób na zapobiegliwe i oszczędne wykorzystanie produktów spożywczych do końca i bez marnowania.  Jak przygotować puder bananowy do storczyków?  Skórki bananów pokrójcie na mniejsze części. W ten sposób szybciej się wysuszą.  Blachę do pieczenia wyłóżcie papierem i rozłóżcie na niej rozdrobnione skórki.  Rozgrzejcie piekarnik, a następnie go wyłączcie (lub ustawcie na niższą temperaturę).  Wstawcie skórki bananów i suszcie przez pół godziny.  Wysuszone resztki zmielcie na proszek w młynku do kawy lub za pomocą blendera. Posypcie nim ziemię w doniczkach lub dodajcie do wody i podlejcie storczyki.  Powtarzajcie tę czynność co 1-2 tygodnie.  Jak wykorzystać skórki bananów w pielęgnacji storczyków?  Pozostałości po tych owocach możecie również włożyć do słoika i zalać wodą. Po pewnym czasie oddadzą one swe cenne składniki do płynu. Takim nawozem należy podlewać kwiaty.  Warto również przecierać liście storczyków...

Ten nawóz przywróci do życia umierające ogórki i pomidory. Główny składnik macie w kuchn
AdobeStock
Newsy
Ten nawóz przywróci do życia „umierające” ogórki i pomidory. Główny składnik macie w kuchni
Liście pomidorów zwijają się, a roślina nie chce owocować? Może jej brakować witamin. Z tym poradzi sobie prosty nawóz do pomidorów!

Kiedy hodowane w warzywnym ogrodzie rośliny zaczynają wyglądać mizernie, nie chcą owocować, a ich liście zwijają się to znak, że trzeba im natychmiast pomóc. Takie objawy mogą oznaczać zarówno choroby, jak i brak soli mineralnych w ziemi. Sposobem na poprawienie kondycji roślin jest zastosowanie odpowiedniego nawozu. Jego kluczowy składnik na pewno macie w kuchni - zwykle używa się go do ciast. Domyślacie się, o jaki produkt chodzi? Niepokojące objawy niedoborów u roślin Czasami nawet pomimo największych starań, pomidory czy ogórki nie chcą prawidłowo rosnąć. Jeżeli regularnie podlewacie rośliny, a one nadal wyglądają niezdrowo może to oznaczać, że w glebie brakuje niezbędnych dla ich wzrostu soli mineralnych. Objawy takich niedoborów to m.in.: żółknięcie liści zwijanie liści (pomimo braku upałów i regularnego podlewania) opadanie liści niebieskawy odcień w dolnej części liści  fioletowe żyłki na liściach wierzchołek rośliny nie rozwija się; staje się ciemnozielony lub nienaturalnie wydłużony Co w sytuacji, gdy stosowaliście już nawozy zawierające fosfor, potas i żelazo, a rośliny nadal nie wyglądają dobrze? To oznacza, że najprawdopodobniej nie mogą wchłonąć soli mineralnych z gleby.  Nawożenie kwaskiem cytrynowym Sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest zastosowanie nawozu, który zawiera w sobie kwasek cytrynowy - klasyczny składnik ciast i deserów, znajdujący się w każdej kuchni. Cytrynian zawarty w kwasku umożliwia rozpuszczenie nawozów fosforowych i tym samym wchłanianie składników przez rośliny. Roztwór z kwasku cytrynowego „aktywuje” także w pewien sposób inne minerały, takie jak wapń, mangan, żelazo czy miedź znajdujące się w glebie, które następnie przenikają do roślin i poprawiają ich...