Nie wołowina, nie drób, ani wieprzowina. Posiekajcie inne mięso i podajcie do obiadu z ziemniakami
Getty Images
Newsy

Nie wołowina, nie drób, ani wieprzowina. Posiekajcie inne mięso i podajcie do obiadu z ziemniakami

Jecie w kółko wieprzowinę na zmianę z mięsem z kurczaka? To się może szybko znudzić, a przecież w sklepach jest tyle innych alternatyw, które zwykle lekceważymy w trakcie zakupów. Zobaczcie, jakie inne mięso wspaniale się sprawdzi na obiad.

W kategorii najbardziej lubianych przez Polaków mięs wciąż pewne miejsce na podium ma wieprzowina, drób oraz wołowina. Są łatwo dostępne i wiemy, jak je przyrządzić. A do tego ich cena (może poza wołowiną) jest raczej przystępna.

Trudno się więc dziwić, że sporo osób raczej niechętnie eksperymentuje w kuchni z gatunkami mięsa i woli raczej się trzymać sprawdzonych produktów. Warto się jednak przekonać - nawet nie wiecie, jak pyszne dania można zrobić z innego mięsa niż drobiowe i wieprzowe. Na przykład z baraniny, która wydaje się być trochę zapomniana. 

Wartości odżywcze baraniny

Niechęć do baraniny w Polsce może wynikać ze złych skojarzeń z tym mięsem. Źle przyrządzone rzeczywiście może być dość twarde i wydzielać niezbyt przyjemny zapach. Jednak w niektórych częściach świata wręcz zajadają się baraniną - wystarczy zatem wiedzieć, jak ją przygotować. To smaczne mięso, które może uchodzić za jedno z najzdrowszych wśród tych dostępnych w sklepach. 

Niektórzy nie lubią także baraniny, ponieważ sądzą, że to tłuste i ciężkie mięso. Ale czy na pewno? 100 g baraniny zawiera ok. 234 kcal, czyli mniej więcej tyle samo, co wieprzowina. Podobnie jest z tłuszczem - w 100 g baraniny znajduje się ok. 18 g tłuszczu, a w takiej samej ilości wieprzowiny tylko trochę mniej, bo 14 g.

Nie zapominajmy jednak o witaminach i innych składnikach odżywczych, jakie znajdują się w baraninie. To mięso bogate w witaminy z grupy B, które odpowiadają m.in. za układ odpornościowy, układ nerwowy, a także nasze mięśnie i oczy. Baranina zawiera także:

  • żelazo

  • magnez

  • fosfor

  • potas

  • cynk

  • siarkę

Zobacz także
Nie schabowe, nie mielone, tylko to mięso zamiast kotletów. Tak mięciutkie, że nawet nie trzeba kroić

Nie schabowe, nie mielone, tylko to mięso zamiast kotletów. Tak mięciutkie, że nawet nie trzeba kroić

Dziś wielu nie może na to nawet patrzeć, dawniej ludzie jedli to ze smakiem. Nie ma lepszych podrobów

Dziś wielu nie może na to nawet patrzeć, dawniej ludzie jedli to ze smakiem. Nie ma lepszych podrobów

Baranina a inne mięsa

Wspomnieliśmy już, że pod kątem kaloryczności i zawartości tłuszczu, baranina i wieprzowina wypadają bardzo podobnie. Jeżeli zaś chodzi o ilość żelaza w mięsie, znacznie lepszym wyborem będzie baranina. Znajduje się w niej też więcej cynku i fosforu. 

Inaczej wygląda porównanie tego mięsa z drobiem, ponieważ baranina jest bardziej kaloryczna. Ale należy pamiętać, że niestety mięso z indyka lub kurczaka, jakie kupujemy w sklepach, w większości pochodzi z masowej hodowli, co wpływa negatywnie na jego jakość. Baranina z kolei jest trudniej dostępna i przez to droższa, ale za to ma z reguły znacznie wyższą jakość. 

Co można zrobić z baraniny?

Na południu Europy oraz w krajach muzułmańskich baranina jest bardzo popularnym mięsem. Warto więc szukać inspiracji wśród przepisów pochodzących właśnie z kuchni tych regionów. Sporo inspiracji znajdziecie także na Gotujmy.pl - zobaczcie, co nasi użytkownicy robią z baraniny: