Nie wolno jeść po 18:00? Nie wierzcie w to i spokojnie zjedzcie kolacje
Adobe Stock
Newsy

Czy nie wolno jeść już po 18:00? Sprawdźcie, czy późne kolacje to tylko kulinarno-dietetyczny mit

Czy twierdzenie, że pora posiłków może mieć wpływ na tycie to mit? Ile w tym prawdy, że tak naprawdę tyjemy od kalorii, nie od godzin posiłków? Sprawdzamy o co chodzi z porą kolacji oraz to, ile powinniśmy przyjmować kalorii.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie ile kalorii powinniśmy spożywać dziennie. To, ile kalorii człowiek powinien dostarczać sobie dziennie wraz z pożywieniem, zależy od bardzo wielu czynników.

Inne zapotrzebowanie energetyczne ma organizm dziecka w fazie intensywnego wzrostu, a inne osoby dojrzałej, u której metabolizm zwalnia i która będzie tyła bardzo szybko w przypadku dostarczenia sobie zbyt dużej liczby kalorii, które nie zostaną spalone.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Ile powinien jeść pracownik fizyczny, a ile umysłowy?

Innej ilości energii potrzebują organizmy osób, które różnią się wzrostem. Osoby duże, wysokie potrzebują więcej pożywienia niż osoby niskie, żeby dostarczyć energię i budulec do każdej komórki ciała. Inaczej wygląda spalanie kalorii i inne jest zapotrzebowanie na energię u kobiet i mężczyzn. W każdym przypadku, niezbędna podaż kalorii będzie inna, w zależności od trybu życia.

Osoby pracujące przy biurku, będą potrzebowały mniej kalorii niż te pracujące fizycznie czy będące w ruchu podczas dnia pracy. Całkiem innej liczby kalorii będą potrzebowały osoby dbające o aktywność fizyczną, takie które regularnie biegają, jeżdżą na rowerze czy pływają, a jeszcze innej sportowcy, bardzo intensywnie trenujący.

Osobną grupę w zakresie zapotrzebowania kalorycznego stanowią kobiety w ciąży, odżywiają zarówno siebie jak i dziecko. Nie oznacza to jednak, że mogą sobie pofolgować w ciąży i jeść wszystko co tylko im się zamarzy. Zwiększenie ilości kalorii spożywanych dziennie w ich przypadku także musi być dobrze zaplanowane i przestrzegane, żeby uniknąć po urodzeniu dziecka problemów z nadwagą.

Zobacz także
Guarana na pobudzenie

Pobudza bardziej od kawy i przy okazji spala kalorie, jak szalona. Pijcie to codziennie rano a oponka zniknie w mig

Patrycja z „Gogglebox” schudła 17 kg po porodzie. Przepis na sukces? „Zdrowe i regularne posiłki”

Patrycja z „Gogglebox” schudła 17 kg po porodzie. Przepis na sukces? „Zdrowe i regularne posiłki”

Czy nie wolno jeść późnych kolacji?

A co z naszym tytułowym pytaniem? Czy jedzenie kalorycznych posiłków po godzinie 18 jest dopuszczalne? Ziarnko prawdy, które może tkwić w tym twierdzeniu jest takie, że faktycznie nie należy jeść przed samym snem. Związane jest to z działaniem naszego metabolizmu, który podczas snu, także spowalnia i „usypia” razem z nami.

Jednak ważniejsze od przestrzegania godziny ostatniego posiłku jest to, żeby jeść regularnie, o stałych porach, ostatni posiłek spożyć na 2-3 godziny przed snem, a przede wszystkim zadbać o właściwą ilość kalorii, które zjadamy dziennie. To właśnie kalorie są tu kluczowe.

Jak sprawdzić swoje normy kaloryczne?

W internecie można znaleźć tabele przedstawiające potrzebną, dzienna ilość kalorii, w zależności od przynależności do grupy wiekowej czy w związku z trybem życia, tuszą, aktualną sytuacją zdrowotną. Warto się w nich odnaleźć. Pamiętajcie jednak, że internet jest kopalnią nie tylko wartościowej wiedzy, ale także fałszywych, nieprawdziwych informacji.

Dlatego jeśli macie wątpliwości, zawsze zapytajcie lekarza pierwszego kontaktu, a jeśli zależy wam na bardziej szczegółowej wiedzy, martwi was zbyt niska czy wysoka waga i chcecie ją zmienić, skontaktujcie się z dietetykiem. Dietetyk nie tylko odpowie na pytanie o ilość potrzebnych kalorii, ale też pomoże przygotować jadłospis, żeby zadbanie o prawidłową wagę było łatwe i w ogóle możliwe.

Podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne u kobiet i mężczyzn jest następujące:

  • kobiety 19-50 lat: 2200 kcal;
  • kobiety powyżej 51. roku życia: 1900 kcal;
  • mężczyźni 19-50 lat: 2900 kcal;
  • mężczyźni powyżej 51. roku życia: 2300 kcal.

Źródło: onet.pl, poradnikzdrowie,pl, abczdrowie.pl

Kasia Zięciak ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" opowiada fanom ile kalorii jada dziennie. Lepiej tego nie oglądajcie
Instagram/Kasia Zięciak
Newsy
Kasia Zięciak ze „Ślubu od pierwszego wejrzenia" o tym, ile kalorii jada dziennie. To już przesada
Ile jeść, żeby dobrze wyglądać i żyć zdrowo? Chcąc zrzucić kilogramy często walczymy z pokusą radykalnego ograniczenia ilości spożywanych kalorii. Niektórzy z tym przesadzają.

Katarzyna Zięciak była uczestniczką 6. edycji programu „Ślub od pierwszego wejrzenia”. Sezon się zakończył, a dziewczynie nie udało się znaleźć partnera na całe życie. Zdobyła za to jednak duże grono 46 tys. internetowych fanów, z którymi komunikuje się za pomocą mediów społecznościowych. Postanowiła też po programie skupić się na swoim wyglądzie. Udało jej się poprawić sylwetkę?  Dieta Kasi Zięciak – czy jest odpowiednia i zdrowa? Jedna z fanek skomplementowała uczestniczkę, która prezentowała na swoim Instastory różnokolorowe komplety do fitnessu. W leginsach i topie wyglądała naprawdę dobrze: - Ile masz wzrostu i jaka waga? Dobra figura – zapytała fanka. - Influencerka zdradziła, że ma 165 cm wzrostu i waży 55 kg. - Super figura. Ile kalorii dziennie dostarczasz? – chciał wiedzieć ktoś inny. - Dziękuję! Około 1500 - przyznała Kasia. Dziewczyna opowiedziała jeszcze dociekliwym obserwatorkom, że nosi rozmiar ubrań S, nie stosuje postu przerywanego i poza samą dietą stara się pamiętać o ruchu. 1500 kalorii to jednak nie jest ilość energii, którą osoba aktywna fizycznie powinna sobie dostarczać. Ograniczenie ilości kalorii można stosować okresowo, ale zawsze warto robić to pod okiem dietetyka lub lekarza, i pamiętać, że najczęściej radykalna dieta kończy się efektem jo-jo. A czas trwania diety może być nie tylko czasem zrzucenia wagi, ale też nabawienia się niedoborów i oznak wyniszczenia organizmu. Dzienne zapotrzebowanie na kalorie u kobiet i mężczyzn Zapotrzebowanie energetyczne zależy kilku czynników: Fizycznych — wieku, płci, rodzaju aktywności fizycznej, czyli tego, jaki rodzaj pracy wykonujecie: siedzącą czy fizyczną, czy uprawiacie sport — to podnosi...

Niskim osobom trudniej schudnąć. Ekspert zdradził co powinny jeść, by się udało
AdobeStock
Newsy
Niskim osobom trudniej schudnąć. Ekspert zdradził, co powinny jeść by się udało
Jeżeli macie problemy ze schudnięciem, przeczytajcie porady eksperta na ten temat. Okazuje się, że dieta odchudzająca w przypadku niskich osób wygląda nieco inaczej!

Walka o szczupłą sylwetkę potrafi być bardzo trudna. Liczenie kalorii, ćwiczenia i wymyślanie niskokalorycznych przepisów mogą być męczące. Najlepiej wiedzą o tym niskie osoby, które często mają duże problemy z zachowaniem prawidłowej masy ciała i cały czas muszą sobie odmawiać słodyczy i innych pyszności. Z czego to wynika, że zwykle niski wzrost idzie w parze z ciągłą walką z nadmiarowymi kilogramami? Na to pytanie odpowiada ekspert ds. leczenia otyłości, dr Craig Primack. PPM, czyli podstawowa przemiana materii Podstawą do zaplanowania diety odchudzającej jest obliczenie tego, ile kalorii powinien przyjmować wasz organizm. W tym celu należy użyć czterech podstawowych zmiennych: wzrostu, wagi oraz wieku i płci. Trzeba pamiętać, że są dwa sposoby liczenia zapotrzebowania kalorycznego! Pierwszy z nich to PPM, czyli podstawowa przemiana materii. Ta wartość mówi o tym, ile kalorii potrzebuje wasz organizm przez całą dobę do tego, by móc prawidłowo funkcjonować nie wykonując przy tym żadnych czynności. Najprościej rzecz ujmując, jest to ilość kalorii potrzebna do przetrwania i odpowiednia np. dla chorych osób, które leżą i prawie w ogóle się nie ruszają. Przykładowo, dla czterdziestoletniej kobiety o wzroście 160 cm i wadze 65 kilogramów, PPM wyniesie 1385 kalorii. Jednak dla kobiety ważącej nieco więcej i o wzroście 180 cm, zapotrzebowanie kaloryczne będzie wyższe! Ekspert podkreślił, że właśnie tutaj leży przyczyna problemów z wagą u niskich osób – mają one o wiele niższe zapotrzebowanie kaloryczne ze względu na wzrost i proporcjonalnie mniejszą masę. W dodatku przypomina, że z uwagi na te różnice osoby bardzo wysokie i bardzo niskie nie powinny korzystać z „uniwersalnych” diet: Miewam też pacjentki, które mają po 150 cm wzrostu i PPM o wartości 1200...

Dietetyczka zdradziła, ile pączków można zjeść w tłusty czwartek. „To absolutne maksimum”
AdobeStock
Newsy
Dietetyczka zdradziła, ile pączków można zjeść w tłusty czwartek: „To absolutne maksimum”
Planujecie objadać się w tłusty czwartek pączkami? Lepiej sprawdźcie, co sądzi na ten temat dietetyczka.

Przed nami tłusty czwartek. Wielu z nas ustawi się w kolejkach do ulubionych cukierni, by kupić pyszne pączki, faworki czy oponki. W tym dniu nikt nie liczy kalorii, a chwila zapomnienia w zjadaniu słodkich łakoci, jest czymś normalnym. Czy to aby jednak na pewno zdrowe? Dietetyczka zdradziła, ile pączków można zjeść w tłusty czwartek Planujecie sobie w tłusty czwartek pofolgować? Lepiej dobrze się zastanówcie, czy to dla was zdrowe. Dietetyczka zdradziła, jaką ilość pączków maksymalnie można zjeść w tłusty czwartek. Czy wy też zwykle tyle zjadacie? - Nie ma jednej określonej liczby, ile można zjeść pączków. Warto mieć po prostu na uwadze to, że jeden pączek to ok. 300 kcal. Oczywiście im więcej w takim pączku dodatków, takich jak lukier, kandyzowana skórka pomarańczy, tym ta wartość energetyczna rośnie - powiedziała w rozmowie z WP abcZdrowie ekspertka żywieniowa Kinga Głaszewska: - Średnie dzienne zapotrzebowanie na energię to ok. 2000 kcal, a 1,5 pączka to ok. 500 kcal. - 5 sztuk to absolutne maksimum. Uwaga na faworki! Są zdradliwe! - dodała dietetyczka. Dietetyczka ostrzega przed faworkami Faworki, zwane także chrustem, kojarzone są jako mniej kaloryczna alternatywa dla paczków, ale takie podejście jest złudne. Zdaniem Głaszewskiej, chcąc przeznaczyć na słodycze 300 kcal, możemy zjeść nie więcej 4-5 sztuk faworków. Warto jednak dodać, że faworek mający wielkość dłoni może mieć nawet 80 kcal. Rodzi się więc pytanie, czy sięgając po faworki, zjadamy ich tylko 4 czy 5 sztuk? Głaszewska radzi, by przy wyborze pączków, zwrócić szczególną uwagę na ich nadzienie. Najmniej kaloryczne i zarazem najzdrowsze będą pączki bez lukru i tłustej, cukrowej masy w środku. O wiele lepiej jest wybrać pączki z owocową konfiturą bez dodatku cukru....

Ile posiłków jeść dla zdrowia? Wcale nie 5
Pixabay
Newsy
Ile posiłków jeść dla zdrowia? Wcale nie 5
Słyszeliście kiedyś o zasadzie jedzenia 5 posiłków dziennie, której trzeba przestrzegać dla zdrowia? To bzdura! Dowiedzcie się jaka jest optymalna liczba posiłków dla zdrowia.

Zdrowe odżywianie jest niezwykle ważne, by zachować sprawność i dobre zdrowie. Nie trzeba raczej nikogo przekonywać, że to prawda. Są specjalnie opracowane wytyczne i wskazówki na temat tego, jakie powinny być właściwe proporcje spożywanych produktów. Ważna jest też liczba posiłków i zawartość składników w każdym z nich. Od zawsze słyszycie, że trzeba jeść 5 posiłków dziennie, by zachować zdrowie? To bzdura! Ile posiłków dziennie powinno się jeść? Nie jest ważne ile posiłków dziennie zjecie. Ważne jest za to, ile kalorii, białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin i minerałów spożywacie codziennie. Każdy z was ma inny styl życia. Ilość posiłków możecie więc dopasować do swoich preferencji. Możecie jeść 5, ale równie dobrze 3 posiłki dziennie. Nie przesadzajcie jednak też w druga stronę. Jeśli posiłków będzie zbyt mało nie będziecie mieć energii w dzień i będziecie przejedzeni. Za dużo posiłków może powodować, że przekroczycie zapotrzebowanie energetyczne i tycie. Optymalna ilość to od 3 do 6 posiłków dziennie. Czy trzeba jeść 5 posiłków dziennie? Dla niektórych ilość 5 posiłków codziennie będzie optymalna. Dla innych będzie to za dużo. Inni stwierdzą, że to zdecydowanie za mało! Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jak wygląda wasz rozkład dnia. Jeśli przeraża was wizja 5 posiłków w ciągu dnia i to zatrzymuje was przed próbą odchudzania albo rozpoczęcia zdrowego stylu życia, zapomnijcie o tej rekomendacji! Faktycznie, większość dietetyków będzie rekomendować jedzenie 5 posiłków dziennie jako optymalną ilość. Robi się tak jednak przez spojrzenie na ogół społeczeństwa. Najczęściej rozkład wygląda w ten sposób: Śniadanie 2 śniadanie Obiad Podwieczorek...