Dynia to świetne warzywo, które można wykorzystać na różne sposoby i do tego można zrobić to w stu procentach. Zarówno miąższ, jak i pestki znajdą zastosowanie w kuchni, skóra natomiast może posłużyć do przygotowania lampionu w halloweenowym klimacie. Jeżeli macie ją na działce, możecie już zacząć sprawdzać, czy jest gotowa do zabrania do domu. 

Co można przygotować z dyni? 

Dynia w occie to absolutny klasyk. Wszyscy chyba pamiętają rodzinne imprezy, gdy na stole obok marynowanych grzybków i śliwek w occie pojawiała się ona - pomarańczowa królowa. Nie jest to jednak jedyny sposób jej wykorzystania.  

To warzywo doskonale jest w różnych postaciach. Można je piec i podawać z fetą, można je gotować i w ten sposób robić zupę krem. Co więcej, jest ona składnikiem ciast, placuszków, jak również konfitur. Wyobraźnia i pomysłowość gospodyń nie ma sobie równych jeżeli chodzi o przetwarzanie dyni. 

Zobacz także:

Jak rozpoznać, że dynia jest dojrzała? 

Dojrzała dynia to smaczne i zdrowe warzywo. Jak jednak sprawdzić, że konkretny egzemplarz jest już dojrzały i w pełni wartościowy? 

Wskazówką dla was niech będzie wygląd łodygi. Jeżeli jest sztywna i wysuszona to znaczy, że dynia jest gotowa do przetwarzania. Możecie również postukać w warzywo ręką. Głuchy odgłos to dobry znak. Taka dynia aż prosi, żeby zabrać ją ze sobą do domu ze sklepu czy z działki. 

Jak obrać i pokroić dynię? 

Wiadomo, że obieranie i krojenie tego warzywa to nie przelewki. Trzeba się trochę namęczyć, by oddzielić miąższ od reszty. Uzbrójcie się zatem w ostry nóż i do dzieła. 

  1. Ostrym nożem odetnijcie końcówki warzywa. 

  1. Przekrójcie dynię na pół (od jednej końcówki do drugiej). 

  1. Za pomocą dużej łyżki wydrążcie pestki. Rozłóżcie je do wysuszenia. 

  1. Usuńcie skórę przy pomocy małego noża lub obieraczki do warzyw i pokrójcie dynię na kawałki. 

  1. Możecie również upiec ją w piekarniku, a gdy przestygnie z łatwością oddzielicie skórę. Ta opcja jest dobra, jeżeli chcecie przygotować z niej np. zupę. 

Źródło: haps.pl, przepisy.pl