Gdy słyszymy o konserwowaniu żywności, na myśl przychodzą nam różne substancje, jakie są stosowane przy produkcji jedzenia. A przecież wielu z nas bardzo często korzysta ze starej i sprawdzonej metody konserwowania żywności - czyli wekowania.

Tak przygotowuje się różnego rodzaju przetwory, domowe kiełbasy i pasztety w słoikach, a także zupy. Zawekowana zupa to świetne rozwiązanie dla zabieganych - w końcu to domowy, smaczny obiad na pstryknięcie palcem, który wystarczy tylko odgrzać, gdy zajdzie taka potrzeba. Jednak trzeba koniecznie pamiętać o jednej rzeczy, ponieważ w przeciwnym razie zupa będzie do niczego.

Jakich zup nie powinno się wekować?

Zawekować możemy niemalże każdą zupę, nawet rosół. Często temu procesowi poddaje się zupę pomidorową, przy okazji letnich zbiorów tych warzyw. Musicie przyznać, że smak zupy z pomidorów z własnej uprawy jest nie do podrobienia.

Jednak istnieje pewien wyjątek. Do wekowania w domowych warunkach nie nadają się te zupy, do których dodano śmietanę lub inny nabiał służący do zabielania. Istnieje bowiem ryzyko, że szybciej się one zepsują i nawet pomimo wekowania po otwarciu nadadzą się tylko do wylania do zlewu. Wszystko ze względu na przetrwalniki bakterii znajdujące się w nabiale. Pamiętajmy więc, że takie zupy jak jarzynowa czy pomidorowa należy przygotować bez dodatku śmietany, jeżeli zamierzamy je wekować w słoikach. 

Zobacz także:

Jak wekować zupy?

Aby proces pasteryzacji się udał, należy pamiętać o jeszcze kilku istotnych rzeczach:

  • Produkty użyte do ugotowania zupy muszą być świeże. Nawet jedno przejrzałe warzywo może sprawić, że danie się zepsuje. 
  • Jeżeli wekujemy zupy, w których znajdują się kawałki mięsa (np. krupnik), lepiej poddać je tyndalizacji. Proces ten polega na wekowaniu jedzenia trzykrotnie, przez trzy dni z rzędu. 
  • Słoiki, w których będziemy wekować zupy muszą być sterylne. Należy je dokładnie umyć (wraz z nakrętkami) i wyparzyć we wrzątku lub w piekarniku, a później wysuszyć. 
  • Zwróćcie uwagę na nakrętki słoików. Najlepiej, gdy będą nowe. Stare, które są powyginane i rdzewiejące w ogóle się do tego nie nadają. 
  • Jeśli chcecie wekować kilka słoików z zupą jednocześnie, muszą być one tej samej wielkości, wypełnione do tego samego poziomu i dobrze, gdy zawierają jedną zupę, a nie kilka różnych. Jakiekolwiek różnice mogą wpłynąć na czas, jaki jest potrzebny na pasteryzację.