Nie przyjeżdżajcie tutaj na grzyby. Wstęp do lasów jest zakazany do końca września
AdobeStock
Newsy

Nie przyjeżdżajcie tutaj na grzyby. Wstęp do tych lasów jest zakazany do końca września

Nie mamy dobrych wiadomości dla grzybiarzy. W tym jednym regionie Polski nie zbierzecie ani jednego grzyba aż do końca września ze względu na zakaz wstępu do lasu.

Planowaliście wyprawę na grzyby do lasów w województwie kujawsko-pomorskim? Nie mamy dla was dobrych wieści. Nadleśnictwo Dąbrowa ogłosiło, że do końca września wstęp do poszczególnych części lasów w tym nadleśnictwie będzie całkowicie zakazany. Sprawdźcie szczegóły. 

Walka ze szkodnikami w lasach

Powodem zamknięcia lasów dla grzybiarzy i miłośników spacerów na łonie natury jest pewne niepozorne zwierzę. Chodzi tutaj o owada, borecznika sosnowca, a dokładniej jego larwy. Te całkowicie opanowały drzewa sosnowe i je zjadają, a to wymusiło konieczność oprysków. Gdyby nie interwencja ludzi, mogłyby wymrzeć całe połacie lasów. Nadleśnictwo jednak uspokaja:

– Leśnicy oczywiście czuwają nad lasami i prowadzą stały nadzór nad organizmami, które mogą im zagrozić. Na przestrzeni dziesięcioleci wypracowaliśmy procedury, dzięki którym z wyprzedzeniem jesteśmy w stanie określić jak silne zagrożenie może wystąpić – czytamy w komunikacie Nadleśnictwa Dąbrowa opublikowanym na profilu Nadleśnictwa na Facebooku. 

Zobacz także
Zobaczcie, gdzie wytropić prawdziwka. Jakie grzyby rosną pod sosnami, a jakie pod brzozami?

Zobaczcie, gdzie wytropić prawdziwka. Jakie grzyby rosną pod sosnami, a jakie pod brzozami?

Nie sólcie i nie smażcie tych grzybów. Stracą przez to cenne właściwości

Nie sólcie i nie smażcie tych grzybów. Stracą przez to cenne właściwości

Zakaz wstępu do lasów 

By poradzić sobie z inwazją larw borecznika, Nadleśnictwo Dąbrowa stosuje nowoczesne opryski, których negatywny wpływ na środowisko jest możliwe jak najmniejszy:

– Podstawowym aspektem jest dawka środka chemicznego. Na jeden hektar lasu używa się go tylko 0,25 kg! Preparat zostaje rozcieńczony w wodzie z dodatkiem adiuwantu - substancji, która ułatwia wytworzenie mgły i przede wszystkim potęguje przyczepność cieczy roboczej do igieł. Tak przygotowaną ciecz rozpylamy samolotami w ilości 3 (trzech) litrów/1 ha! Jest to bardzo mała ilość, ale umożliwia sprawne zwalczanie gradacji na znacznej powierzchni – można przeczytać w komunikacie Nadleśnictwa na Facebooku.

W związku z podjętą akcją, wstęp do lasów na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa jest zakazany od 5 do 30 września. Mapę terenów objętych opryskami możecie zobaczyć poniżej:

Źródło: kobieta.interia.pl, Nadleśnictwo Dąbrowa, Lasy Państwowe

Magda Gessler odpowiada na pytania

Podróżujecie do tych miejsc? Do restauracji wejdziecie tylko z zaświadczeniem o szczepieniu
AdobeStock
Newsy
Podróżujecie do tych miejsc? Do restauracji wejdziecie tylko z zaświadczeniem o szczepieniu
Jeśli chcecie maksymalnie wykorzystać urlop za granicą, warto się zaszczepić na koronawirusa. Kolejne kraje nie wpuszczają do restauracji osób niezaszczepionych.

W porównaniu z poprzednim rokiem, tegoroczne wakacje to zdecydowanie powiew normalności. Dzięki szczepieniom w wielu miejscach dramatyczna sytuacja spowodowana pandemią się unormowała, a miejscowości turystyczne w wielu krajach ponownie się otwierają dla gości. Jednak często skorzystanie z różnych atrakcji jest możliwe dopiero po spełnieniu określonych warunków. We Francji restauracje i kawiarnie tylko dla zaszczepionych Dość radykalne kroki postanowiła podjąć Francja. W kraju tym ilość osób zaszczepionych jest według ekspertów za niska, dlatego rządzący postanowili wprowadzić szereg zasad korzystania z różnych atrakcji w miejscach publicznych: Udział w wydarzeniach w gronie ponad 50 osób od 21 lipca będzie możliwy tylko po okazaniu „pass sanitaire”, czyli certyfikatu sanitarnego. Może to być zaświadczenie o szczepieniu, przejściu COVID-19 lub negatywny wynik testu obecności tego wirusa w organizmie. Przepis nie dotyczy dzieci poniżej 12. roku życia. Już od połowy sierpnia wstęp do restauracji , kawiarni, centrum handlowego oraz długie podróże pociągiem będą dozwolone tylko dla osób posiadających wspomniany wyżej certyfikat sanitarny. Wszyscy pracownicy służby zdrowia oraz placówek opiekuńczych mają obowiązek zaszczepić się do 15 września. Jeżeli tego nie zrobią, nie będą mogli pracować oraz nie otrzymają wynagrodzenia za swoją pracę. Od października Francja przestanie opłacać testy PCR wykonywane na żądanie, więc pacjenci będą musieli je opłacać z własnej kieszeni. Taki krok ma zachęcić do szczepienia się na COVID-19. Kraje, które wymagają zaszczepienia na COVID-19 Nie tylko we Francji obowiązują ograniczenia dla osób, które nie zaszczepiły się na koronawirusa. Jeśli planujecie podróż za granicę, przydadzą wam się...

konserwanty w jedzeniu
AdobeStock
Newsy
W wielu krajach zakazany, u nas znajdziecie ten toksyczny składnik w wielu produktach. Tego lepiej nie jedzcie
W wielu krajach zakazany, u nas znajdziecie ten toksyczny składnik w wielu produktach. Tego lepiej nie jedzcie

Współcześnie, w krajach rozwiniętych problem głodu jest na szczęście marginalny. Wydawałoby się, że jest to powód do radości – a jednak, łatwy dostęp do żywności generuje kolejne problemy. Marnują się tony żywności, której ludzie nie są w stanie przejeść. Jednym ze sposobów na przeciwdziałanie temu zjawisku jest wydłużanie trwałości jedzenia, dzięki czemu nie psuje się tak szybko i dłużej nadaje się do spożycia. Ale konserwanty zawarte w żywności nie są obojętne dla zdrowia! Dowiedzcie się, w czym znajduje się jeden z popularniejszych środków konserwujących, o niekoniecznie pozytywnym działaniu na organizm. Co to jest TBHQ? Tert-butylohydrochinon, czyli inaczej TBHQ jest konserwantem. W liście składników na etykietach różnych produktów oznaczany jest jako E319. W jakich produktach znajduje się TBHQ? Ze względu na dobrą rozpuszczalność w wodzie, TBHQ stosowany jest głównie w przemyśle spożywczym, a także kosmetycznym. Pełni rolę konserwantu i stabilizatora. Znajdziecie go w poniższych, popularnych produktach spożywczych : Mrożone ryby Przetwory rybne Filety rybne Tłuszcze zwierzęce (wołowy, owczy i drobiowy) Smalec Olej Ciasto w proszku Mleko w proszku Zupy instant Mięso suszone Guma do żucia Chipsy Napoje gazowane TBHQ znajduje się też w kosmetykach : Perfumy (utrwalacz zapachu) Cienie do powiek Szminki Wpływ TBHQ na zdrowie Niestety, ten szeroko stosowany konserwant nie jest obojętny dla zdrowia. Co więcej, w Japonii jest całkowicie zakazany! Przyjęcie dużej dawki E319 powoduje alergie skórne, podrażnienia, a także zaburzenie pracy tarczycy i nerek. Trwają także badania nad potencjalną rakotwórczością TBHQ. TBHQ a szczepionka na grypę Naukowcy badający TBHQ doszli...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
Ferrero wycofuje z Polski kilka partii jajek Kinder i innych produktów. Mogły być skażone salmonellą
Zwróćcie uwagę, czy nie macie ich w swoim domu. Te słodycze mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Nie podawajcie ich swoim dzieciom czy wnukom.

Koncern Ferrero wycofuje z polskiego rynku kilka partii słodyczy. Sprawdźcie czy ostatnio ich przypadkiem nie kupiliście. Ferrero wycofuje z Polski słodycze Firma Ferrero ostrzega przed produktami skażonymi salmonellą. W oficjalnym komunikacie poinformowano o wycofaniu z Polski kilku popularnych produktów, m.in. uwielbianych przez dzieci Kinder jajek. Produkty wyprodukowano w Belgii. W ostatnim czasie pojawiło się kilka zgłoszeń dotyczących przypadków salmonelli. W związku z tym Ferrero poinformowało, że współpracuje z europejskimi organizacjami zajmującymi się bezpieczeństwem żywności i postanowiło wycofać kilka partii swoich produktów: - Pomimo że w żadnym z produktów Kinder wprowadzonych na rynek nie wykryto salmonelli, a do Ferrero nie wpłynęła żadna skarga konsumencka, to firma traktuje sprawę niezwykle poważnie. Troska o konsumentów jest zawsze najwyższym priorytetem Ferrero – firma poinformowała w komunikacie. Jak donosi portalspowyczy.pl, w ramach środków prewencyjnych, Ferrero zdecydowało o dobrowolnym wycofaniu ze sprzedaży następujących partii produktów: Kinder Niespodzianka Maxi 100g Kinder Schokobons 46g, 125g, 200 g Kinder Maxi Mix Peluche 133g, zawierających Schokobons, z datą przydatności do spożycia pomiędzy 14 lipca 2022 a 18 września 2022 Wszystkie z nich zostały wyprodukowane w Belgii. Ferrero dodaje, że wszystkie produkty z serii Kinder Niespodzianka 20 g dystrybuowane na rynku polskim przez Ferrero Polska Commercial, są produkowane wyłącznie w Polsce, w fabryce Ferrero w Belsku Dużym, więc podjęte działania ich nie dotyczą. Pozostałe produkty Ferrero oraz Kinder, które są dystrybuowane przez Ferrero Polska Commercial,  także nie będą wycofywane: - Współpracujemy ze sprzedawcami detalicznymi, aby...

AdobeStock
Newsy
Auchan też otworzy sklepy w niedzielę. To ostatni dzwonek, zanim w życie wejdzie nowa ustawa
Zakupy przez cały tydzień w Auchan? Popularna francuska sieć też otwiera się w niedzielę. Na jak długo?

Do listy sklepów, które otwierają swoje placówki nawet w niedziele niehandlowe dołączył właśnie Auchan . Już w najbliższą niedzielę będziecie mogli bez problemu zrobić w nim zakupy, a wszystko to dzięki temu, że popularny dyskont włączył do swojej działalności usługi pocztowe: Już pod koniec września Auchan Retail Polska wprowadzi w swoich sklepach usługi kurierskie i pocztowe – informuje serwis WiadomościHandlowe.pl. Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie, francuska sieć włączając do swoich usług działalność pocztową, stara się podążać za zmieniającymi się potrzebami swoich konsumentów: Auchan zawsze przestrzega przepisów obowiązującego prawa oraz podąża za zmieniającymi się potrzebami współczesnych konsumentów, dla których liczy się czas i wygoda podczas zakupów oraz przy korzystaniu z innych usług związanych z organizacją życia codziennego - czytamy w komunikacie sieci.  Sejm przyjął nową ustawę w sprawie handlu w niedzielę Wszystko skazuje jednak na to, że sieć nie za długo będzie cieszyła się z możliwości niedzielnego handlu. Dlaczego? Bowiem w zeszły piątek Sejm przyjął rządowy plan zaostrzenia zakazu handlu . W ramach nowej ustawy już wkrótce sklepy spożywcze, które włączyły do swoich usług działalność pocztową, będą mogły być otwarte tylko wtedy, jeśli przychody z tej działalności przekroczą 50 proc. przychodów danej placówki. Czy w sytuacji wprowadzenia nowych zasad, Auchan zdoła utrzymać swoją działalność nawet w niedzielę? To raczej wątpliwe. Lista sklepów jest coraz dłuższa Jak dotąd na liście sklepów, które są czynne przez cały tydzień, znajdują się takie dyskonty jak: Żabka ABC Groszek Carrefour Express Carrefour Delikatesy Centrum...