Nie pijcie tego 1 napoju w ogóle jesli chcecie miec zdrową trzustkę. 2 inne ograniczcie
Adobe Stock
Newsy

Nie pijcie tego 1 napoju w ogóle, jeśli chcecie mieć zdrową trzustkę. 2 inne ograniczcie

Są takie produkty, które na trzustkę szkodzą bardziej niż inne. Czy znacie je wszystkie? Podpowiadamy jak żyć i czego nie jeść, żeby mieć zdrową trzustkę.

Trzustka pełni w organizmie dwie ważne funkcje. Po pierwsze - dostarcza do jelita cienkiego enzymy, które umożliwiają trawienie pożywienia, a po drugie - produkuje hormony, które regulują poziom glukozy we krwi. To bardzo ważne role w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu. Dlatego lepiej, żeby była zdrowa. Jak ją uchronić przed zapaleniem?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Alkohol szkodzi trzustce

Zapalenie trzustki to najczęstsza dolegliwość dotykająca ten organ. Jednym z powodów dolegliwości jest spożywanie alkoholu. Już niewielkie ilości, a przede wszystkim regularne picie alkoholu, mogą spowodować uszkodzenie i zapalenie trzustki. Badania pokazują, że aż u 70-90 proc. osób z zapaleniem trzustki, za chorobę odpowiadał właśnie alkohol.

Alkohol wyniszcza komórki odpowiadające za wytwarzanie enzymów trawiennych. Pierwszym etapem diagnostyki z powodu bólu trzustki, jest ustalenie jak wygląda dieta pacjenta i w jakich ilościach spożywa on alkohol.

Inne powody osłabiające trzustkę:

 • Zbyt tłuste jedzenie
 • Nadmiernie obfite posiłki
 • Niedrożność przewodu żółciowego i kamienie żółciowe
 • Zakażenia wirusowe np. przebycie świnki
 • Urazy jamy brzusznej
Zobacz także
Pijecie to z kawą? Na własne życzenie niszczycie trzustkę i wątrobę

Łączycie to z kawą? Na własne życzenie niszczycie trzustkę i wątrobę

wątroba domowe sposoby

Jak odciążyć trzustkę oraz wątrobę i szybko pozbyć się toksyn? Zastosujcie ten domowy napój polecany przez lekarzy

Inne produkty szkodzące trzustce

Kolejne dwa napoje, które należy wykluczyć z diety po zapaleniu trzustki, to mocna kawa i herbata. Zawarta w nich kofeina i teina mają działanie podrażniające. Spożywanie słabej kawy i herbaty należy uzgodnić z lekarzem.

Surowe owoce i warzywa, choć dla osób bez dolegliwości ze strony trzustki uchodzą za zdrowe, przy chorobach tego narządu mogą być szkodliwe. Jeśli po ich jedzeniu występują wzdęcia i bóle brzucha, także należy wycofać je z jadłospisu.

Jeśli cierpicie na zapalenie trzustki, nie powinniście też jeść:

 • Śliwek
 • Czereśni
 • Nasion strączkowych
 • Cebuli
 • Czosnku
 • Pora
 • Kapusty

Osoby chorujące na trzustkę, powinny także całkowicie zrezygnować z palenia papierosów. Są one dla tego organu tak samo szkodliwe, jak alkohol.

Źródło: Medonet.pl

wątroba domowe sposoby
Flickr
Newsy
Jak odciążyć trzustkę oraz wątrobę i szybko pozbyć się toksyn? Zastosujcie ten domowy napój polecany przez lekarzy
Jeżeli dokucza wam wątroba i trzustka, wypróbujcie ten domowy sposób. Złagodzi wasze dolegliwości!

Niewłaściwa dieta może prowadzić do problemów z trzustką oraz wątrobą. Jeśli regularnie dokucza wam uczucie pełności, zmęczenie i inne objawy ze strony układu pokarmowego, najprawdopodobniej wasza wątroba i trzustka nie pracują prawidłowo. To niedobry znak, ponieważ te dwa organy są niezbędne do tego, by oczyszczać organizm z toksyn. Ich złe funkcjonowanie może po upływie pewnego czasu doprowadzić do poważniejszych problemów ze zdrowiem! Dlatego koniecznie trzeba o nie zadbać. Z tego artykułu dowiecie się, jak sami możecie nieco odciążyć wątrobę i trzustkę prostym i naturalnym sposobem. Funkcje trzustki i wątroby Te dwa organy pełnią w organizmie bardzo ważną rolę, dlatego tak istotne jest utrzymanie ich w dobrej kondycji. Powinny o tym pamiętać szczególnie osoby, które nie przestrzegają zbytnio zasad zdrowego odżywiania i nie stronią od alkoholu oraz te, które zażywają różne leki. Funkcje wątroby Wątroba jest odpowiedzialna między innymi za: Oczyszczanie organizmu z toksyn zawartych w lekach i alkoholu, a także żywności (chodzi głównie o konserwanty i środki stosowane przy uprawie roślin) Wytwarzanie żółci Magazynowanie energii (przekształca węglowodany w tłuszcze i glukozę) Magazynowanie witamin, które w razie potrzeby są uwalniane do krwi Funkcje trzustki Do głównych funkcji trzustki zalicza się: Wydzielanie hormonów, które odpowiadają za regulowanie poziomu glukozy w organizmie Produkcję enzymów trawiennych Naturalny sposób na zdrową trzustkę i wątrobę By odciążyć te tak ważne dla organizmu organy, warto wykorzystać naturalny sposób, jakim jest napar z lukrecji. Do jego przygotowania będzie wam potrzebny jedynie korzeń lukrecji i woda! Korzeń należy zalać wrzątkiem i odczekać kilka...

To ulubione owoce Polaków. Jeżeli macie problemy z trzustką nie powinniście ich jeść
Adobe Stock
Newsy
Wszyscy je uwielbiają, ale jeśli macie problemy z trzustką, nie powinniście jeść tych owoców
Trzustka to bardzo wrażliwy i wymagający organ. Kto choć raz miał z nią problem wie, o co chodzi. Rezygnacja z używek i właściwa dieta - wspomagają jej funkcjonowanie. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, jakich produktów nie lubi trzustka. Są pośród nich również owoce. 

Gdy podejrzewacie, że trzustka zaczyna źle pracować, powinniście niezwłocznie udać się do lekarza. Oprócz odpowiedniego leczenia zaleci on również dietę. Polega ona na wykluczeniu części produktów spożywczych, a także warzyw i owoców.  Czego nie jeść, mając chorą trzustkę?  Jednym z największych wrogów trzustki, jak również innych narządów jest alkohol. Palenie papierosów to wróg numer 2. To właśnie palenie zalicza się do głównych czynników ryzyka raka trzustki.  Wśród produktów, które powoli wyniszczają ten organ, znajduje się również czerwone mięso i wyroby garmażeryjne (pyzy, krokiety i pierogi z mięsem). Trzustka nie lubi również bogatych w cholesterol i nasycone kwasy tłuszczowe podrobów. A z listy zakupów niestety należy także skreślić: parówki, pasztety i konserwy.   Schorowana trzustka nie toleruje również żywności bogatej w cukier. To on bowiem powoduje rozwój stanów zapalnych tego narządu, co w konsekwencji może doprowadzić do cukrzycy.   Ograniczyć powinno się również żywność bogatą w tłuszcze (np. sosy na bazie śmietany, masło). Ograniczenie to dotyczy także tłuszczów roślinnych. Zalecane jest jedynie umiarkowane spożywanie dobrej jakości tłuszczów roślinnych np. oliwy z oliwek.  Jakie owoce szkodzą trzustce?  Osoby, które odczuwają dolegliwości ze strony trzustki, powinny ograniczyć spożycie niektórych surowych warzyw i owoców. Z warzyw są to m.in. suche nasiona roślin strączkowych, a także czosnek, cebula i kapusta.  O ile warzywa wydają się dość oczywiste. I wielu z was zapewne odczuwało dyskomfort po ich spożyciu, nie tylko związany z trzustką. O tyle owoce już tak oczywiste nie są. Śliwki i czereśnie, bo o nich mowa to zmora trzustki, szczególnie w ich surowej formie. Zaleca się ich odstawienie...

Gastroenterolog o tym, czym grozi popijanie alkoholem mięsa z grilla. Lepiej użyjcie go do czego innego
Adobe Stock
Newsy
Gastroenterolog o tym, czym grozi popijanie alkoholem mięsa z grilla. Lepiej użyjcie go do czego innego
Mięso i piwo to powszechny duet obecny podczas majówek, pikników i innych okazji, do których używamy grilla i organizujemy grillowanie w gronie rodziny i przyjaciół. Okazuje się, że to najgorsze zestawienie. Oto do czego specjaliści polecają wykorzystywać piwo podczas grillowania.

Kim jest gastroenterolog? To specjalista, zajmujący się leczeniem chorób związanych z przewodem pokarmowym. Obejmują one: Przełyk Jelito grube Wątrobę Drogi żółciowe żołądka Dwunastnicę Jelito cienkie Trzustkę To cały czas mało znana dziedzina medycyny. Na co dzień dolegliwościami tych narządów zajmują się lekarze różnych specjalizacji, jednak to właśnie gastroenterolodzy znają największe tajemnice przewodu pokarmowego i dokładnie wiedzą jak na jego funkcjonowanie wpływa niewłaściwy tryb życia i nieprawidłowe odżywianie się. Posłuchajcie co mają do powiedzenia na temat zwyczajów związanych z grillowaniem. Alkohol nie pomaga trawić tłuszczy Dr Rajmund Gołdys z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie, ostrzega przed łączeniem tłustego mięsa z grilla z alkoholem: - Pokutuje mit, że alkohol pomaga strawić ciężkostrawne jedzenie. Nic bardziej mylnego. Tylko pogarsza sprawę, w końcu alkohol to toksyna. Połączenie dwóch trucizn może mieć piorunujący skutek i nieraz trafiają do nas pacjenci z zapaleniem żołądka czy ostrym zapaleniem trzustki. Lekarz zwraca też uwagę, że grillowanie mięsa bezpośrednio na ruszcie, także niekorzystnie działa na zdrowie: - Najchętniej grillujemy tłuste mięso, pokryte również tłustą marynatą i mocno przypieczone, tak, by było chrupiące. Jeśli w dodatku kładziemy je bezpośrednio na kratce grilla, podczas pieczenia wytwarzają się rakotwórcze węglowodory. Chcąc grillować mięso można zmniejszyć jego szkodliwość używając tacek i folii do pieczenia. Specjalista poleca też zamienić mięso na rybę i warzywa, a najlepiej jeśli chcemy przygotowywać posiłek na otwartym ogniu, wykorzystywać do gotowania kociołki: - Do środka wkładamy dużo warzyw i nawet jeśli dołożymy...

Onkolog ostrzega przed 1 konkretnym rodzajem alkoholem. To on najczęściej powoduje nowotwory
Pixabay
Newsy
Onkolog ostrzega przed 1 konkretnym rodzajem alkoholu. To on najczęściej powoduje nowotwory
Z alkoholem nie ma żartów. Używka ta jest jedną z najczęstszych przyczyn nowotworów. Który alkohol zbiera największe żniwo?

O tym, jak szkodliwe w skutkach jest picie alkoholu, nie trzeba nikomu przypominać. Wielu ekspertów twierdzi, że nawet alkohol pity z umiarem, może nam szkodzić. Dlatego lepiej z nim nie przesadzać. A może by tak całkowicie z niego zrezygnować? Zgubne skutki picia alkoholu Alkohol to jedna z najpopularniejszych używek świata. Niestety, Polska jest jednym z krajów, w których od lat notuje się bardzo wysokie spożycie alkoholu. Wiele osób twierdzi, że wypicie od czasu do czasu piwa lub kieliszka wina do posiłku, nie stanowi żadnego zagrożenia. Niestety, jak pokazują badania, nawet picie niewielkich ilości alkoholu może potencjalnie prowadzić do niepożądanych konsekwencji dla naszego zdrowia. Długoterminowe skutki częstego picia alkoholu obejmują: utrzymujące się zmiany nastroju, w tym lęk i drażliwość bezsenność i inne problemy ze snem osłabiony układ odpornościowy zmiany libido i funkcji seksualnych zmiany apetytu i wagi problemy z pamięcią i koncentracją trudności w skupieniu się na zadaniach zwiększone napięcie konflikty rodzinne depresję samobójstwo Jeżeli zaś chodzi o problemy czysto zdrowotne związane z nadużywaniem alkoholu, to mamy w tym przypadku do czynienia z takimi dolegliwościami jak: wrzody żołądka choroby wątroby uszkodzenie mózgu wysokie ciśnienie krwi i udar nowotwory choroby sercowo-naczyniowe cukrzyca Alkohol zwiększa ryzyko nowotworów. Wiemy jakich Picie alkoholu zwiększa ryzyko kilkunastu różnych nowotworów. W wywiadzie dla Medonetu dr Dorota Kiprian, onkolog, zastępca kierownika oraz naczelny specjalista radioterapeuta Kliniki Nowotworów Głowy i Szyi w Warszawie, powiedziała, jaki alkohol jest najbardziej niebezpieczny dla zdrowia: - Jeśli chodzi o nowotwory rejonu głowy i...