Nie pijcie prosto z puszki
Pixabay
Newsy

Nie pijcie napojów i piwa prosto z puszki! Znajdują się na nich groźne bakterie

Uwielbiacie zimne napoje z puszki? Uważajcie na nie, ponieważ są przechowywane w niebezpiecznych dla zdrowia warunkach.

Napoje z puszki umożliwiają szybkie spożycie napoju „w biegu”. Jak się jednak okazuje, spożywanie ich w ten sposób może spowodować wiele groźnych chorób. Niewiele osób myśli o przetarciu puszki chusteczką, a co dopiero o umyciu jej – to jednak wielki błąd.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Bakterie groźne dla zdrowia na puszkach z napojami

Na puszcze znajduje się wiele zarazków i bakterii. W kontenerach i sklepowych magazynach regularnie buszują szczury, które nie tylko roznoszą choroby na swoich łapkach, ale także wypróżniają się na palety puszek. Jeszcze w magazynach puszki często pokryte są grubą folią, jednak już w marketach folie zostają ściągnięte, aby towar można było łatwo przepakować.

Puszki potrafią leżeć tam całymi dniami i tygodniami (mają bardzo długie terminy ważności) i gromadzić brud, kurz i zarazki z dłoni wielu pracowników.

Jak bezpiecznie pić napoje z puszki?

Przetarcie chusteczką może nie wystarczyć, chyba że jest ona nasączona substancją odkażającą. Zwykła chusteczka higieniczna może usunąć powierzchniowe zabrudzenia, ale nie wyeliminuje bakterii.

Najbezpieczniejszą opcją będzie umycie puszki w wodzie z płynem do mycia naczyń tuż przed spożyciem, a najlepiej przelanie napoju do czystej szklanki.

Zobacz także
Bazar z warzywami

Kupujecie tutaj produkty w trakcie upałów? Lepiej uważajcie na prawdziwe bomby bakteriologiczne

Trzymacie to jedzenie poza lodówką? Uważajcie – ta bakteria zabija człowieka w ciągu 5 dni

Trzymacie to jedzenie poza lodówką? Uważajcie – ta bakteria zabija człowieka w ciągu 5 dni

Kiedy nie macie możliwości dokładnego oczyszczenia puszki, warto mieć przy sobie słomkę wielorazowego użytku, która pozwoli wam napić się bez dotykania puszki ustami.

Warto też wcześniej sprawdzić czy puszka jest w dobrym stanie: rdza i nacieki świadczą o tym, że mogła być źle albo zbyt długo przechowywana w magazynie.

Miejcie także na uwadze, że jeśli puszka jest „napuchnięta”, napój może być zepsuty (po terminie ważności) lub przechowywany w nieodpowiedniej temperaturze: przegrzany albo zmrożony.

Odpowiedzialnie będzie także zrezygnować z picia napoju z puszki, która jest powgniatana. Metal może się utleniać pod wpływem związków chemicznych zawartych w coli i np. przenikać do organizmu razem z napojem.

Źródło: jestpozytywnie.pl

wino jak schłodzić
AdobeStock
Newsy
Super trik na szybkie schłodzenie butelki - niezbędna wiedza przed sylwestrem
Jeżeli potrzebujecie prędko schłodzić wino lub szampana przed przyjściem gości, to koniecznie skorzystajcie z tego prostego wynalazku!

Niedługo goście, a wy zapomnieliście schłodzić alkohole? Pewnie niektórym z was przyszedł do głowy pomysł, by wstawić butelkę do zamrażarki, dzięki czemu schłodzi się ekspresowo. Ale takie rozwiązanie może być naprawdę zgubne w skutkach! Jeśli zrobicie tak z butelkami z piwem, to lepiej nie zapomnijcie o nich – jeżeli będą leżały w zamrażalniku zbyt długo, to dosłownie eksplodują! Co więc zrobić, by uniknąć przykrej niespodzianki? Polscy naukowcy znaleźli na to sposób! Z pomocą przychodzi nowatorski pomysł polskich naukowców. Grupa o nazwie Omni Calculator wymyśliła aż kilkaset rodzajów kalkulatorów, które obliczą dosłownie wszystko – także czas schładzania alkoholu! Wystarczy określić dokładne parametry zawartości butelek, które wstawicie do zamrażarki lub lodówki i gotowe! Kalkulator poprosi was o podanie poniższych informacji: Rodzaj napoju, który będziecie schładzać – do wyboru jest woda, napoje, piwo, wino, soki i mocne alkohole. Rodzaj opakowania – butelki i puszki we wszystkich rozmiarach. Temperatura wyjściowa napoju – należy określić, w jakiej temperaturze wcześniej stało opakowanie z napojem. To bardzo ważne, ponieważ czas schładzania napoju stojącego na dworze w letni, upalny dzień będzie inny niż tego trzymanego w chłodnej spiżarni. Miejsce, w którym schłodzicie napój – kalkulator zapyta was o to, czy zamierzacie wstawić opakowanie z napojem do zamrażarki, lodówki, lodu itp. Pożądana temperatura – należy określić jaka temperatura napoju będzie dla was satysfakcjonująca. Lekko schłodzony czy lodowaty? Następnie w ciągu kilku sekund kalkulator odpowie wam, ile czasu zajmie schłodzenie wybranego napoju do pożądanej temperatury. Dostarczy wam także wykres, dzięki któremu będziecie wiedzieli w jakim...

cola czy jest zdrowa
pixabay.com
Zdrowie
To się dzieje z twoim ciałem, kiedy regularnie pijesz Coca-Colę! Zdębiejesz i od razu wrzucisz ją do kosza!
Lubisz Coca-Colę? Po przeczytaniu tego artykułu dwa razy się zastanowisz, zanim znów się jej napijesz! Sprawdź, co Coca-Cola robi z twoim organizmem!

Musimy zmartwić miłośników Coca-Coli – lektura tego artykułu nie będzie przyjemna! Okazuje się bowiem, że popularny napój ma tak negatywny wpływ na nasze zdrowie, że można się zastanowić dlaczego w ogóle jest jeszcze dostępny w sprzedaży. Co tak naprawdę kryje się w Coca-Coli? Co zawiera Coca-Cola? Skład tego słynnego napoju sprawia, że niejeden specjalista żywienia łapie się za głowę. Od samego czytania listy składników można dostać cukrzycy! Puszka 0,33 ml zawiera 37 gramów cukru. Zastosowaliśmy pewne ułatwienie, aby pomóc wam to sobie wyobrazić – taka ilość cukru w ledwie ponad 300 ml napoju równa się 10 łyżeczkom cukru ! A jego dziennie spożycie nie powinno przekraczać 6 łyżeczek – są to oficjalne wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia. Poza cukrem w Coca-Coli znajdziemy kofeinę. Występuje tam w ilościach, które nie są niebezpieczne dla dorosłego człowieka, ale dla dzieci już tak. Pamiętajmy o tym, gdy nasze pociechy proszą, by kupić im Coca-Colę. Wpływ Coca-Coli na nasze zdrowie Nadmierne spożycie Coca-Coli ma druzgocący wpływ na nasze zdrowie. Napój ten odpowiedzialny jest m.in. za te choroby: Nadwaga i otyłość – ze względu na bardzo wysoką zawartość cukru, picie zaledwie jednej litrowej butelki Coca-Coli dziennie znacząco przyczynia się do zwiększenia masy ciała. Dodatkowo kofeina i cukier są bardzo uzależniające, więc jeszcze trudniej jest odstawić ten słodki napój. Próchnica – wiecie, co łączy Coca-Colę i środki do czyszczenia toalet? Oba te produkty są żrące i niszczą wszystko, co napotkają na swojej drodze. Osoby uzależnione od Coca-Coli często mają dziurawe zęby, ponieważ „wyżera” ona szkliwo zębów. Pozbawione ochrony zęby są dużo bardziej podatne na działanie bakterii, które przyczyniają...

Mężczyzna dzień w dzień pił "energetyki". Nie uwierzycie, co stało się z jego organizmem
Adobe Stock
Newsy
Mężczyzna dzień w dzień pił „energetyki”. Nie uwierzycie, co stało się z jego organizmem
Mają pobudzać, wyostrzać uwagę i dodatkowo jeszcze smakować. Napoje energetyczne mogą być jednak niezwykle niebezpieczne.

Popularne energetyki to częsty wybór dla osób przemęczonych, zestresowanych i ciężko pracujących. Mało kto jednak wie, że tak na dobrą sprawę często przynoszą one efekt odwrotny od oczekiwanego. By się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na listę ze skutkami ubocznymi spożywania napojów energetycznych. Zwłaszcza w dużych ilościach. Jak napoje energetyczne wpływają na zdrowie człowieka? Działają odwadniająco Przyspieszają akcję serca (tachykardia) Podnoszą poziom hormonu stresu, czyli kortyzolu Po fazie krótkotrwałego pobudzenia, wywołują zmęczenie Przyczyniają się do powstania problemów z koncentracją Wywołują bóle głowy, klatki piersiowej i zmęczenie Uzależniają To jednak nie wszystko. Okazuje się, że nadmierne spożywanie napojów energetycznych może przyczynić się do jeszcze gorszych uszkodzeń organizmu. W jaki sposób mogą działać napoje energetyczne? Przekonał się o tym pewien Amerykanin. Niejaki Dean Warren był kulturystą. Oprócz tego, że dziennie pochłaniał blisko 10 tys. kalorii, to dodatkowo „zalewał” to pokaźną dawką napojów z cukrem, tauryną, guaraną i kofeiną. Warren miał ponoć pić nawet dwie puszki tego okropnego napoju na godzinę, zwłaszcza w okresie ciężkich treningów. Niestety mężczyzna ten zmarł po ciężkiej chorobie. Przyczyn początkowo upatrywano w jego niezbyt zdrowej diecie. Tymczasem prawdziwego powodu zgonu lekarze dopatrzyli się zupełnie gdzie indziej. Powodem były „energetyki”… Czy napoje energetyczne mogą wywołać raka? To właśnie napoje energetyczne sprzedawane nie tylko w puszkach, ale i w ciemnych butelkach, przyczyniły się do tego, że mężczyzna zapadł na raka wątroby. Złośliwy nowotwór spustoszył organizm Amerykanina. Przeprowadzona chemioterapia...

Czy trzeba myć mięso przed mrożeniem? Ta 1 rzecz jest kluczowa
Adobe Stock
Newsy
Czy trzeba myć mięso przed mrożeniem? Ta 1 rzecz jest kluczowa
Czy mięso mrożone jest gorsze od świeżego? I tak i nie. Świeża żywność zawsze jest najlepsza, ale mrożenie, to najlepsza metoda konserwowania żywności. Jak właściwie przygotować mięso do mrożenia?

Mięso do zamrożenia, przede wszystkim powinno być świeże i dobrej jakości. Jeśli jest paczkowane, nie powinno stracić ważności, jeśli kupowane na wagę, powinno być wyraźnie pierwszej świeżości. Zamrażanie produktów, które tracą ważność, to oczywiście jakiś sposób na uchronienie żywności przed wyrzuceniem, jeśli jednak przewidujecie, że nie zjecie wszystkiego od razu i część chcecie przechować na później, zróbcie to, gdy mięso będzie jeszcze świeże. I odpowiednio je przygotujcie. Podpowiadamy jak. Czy myć mięso przed mrożeniem? Mięsa generalnie nie powinno się myć. Eksperci powtarzają, że mycie mięsa nie powoduje usunięcia wszystkich bakterii, a tylko rozprzestrzenienie ich po kuchni. W internecie można znaleźć wiele filmów animowanych, pokazujących jak bakterie, wraz z rozpryskującą się wodą, pojawiają się wszędzie. Osiadają na desce do krojenia, nożu, a także wszystkich innych przedmiotach, które trzymacie w kuchni. Szczególnie niebezpieczny w tym zakresie jest drób, naszpikowany bakteriami salmonella. Dlatego, gdy przynosicie surowe mięso do domu, powinniście je albo od razu przyrządzić, włożyć do garnka i ugotować rosół, albo od razu zamrozić. Jednak zalecenia to jedno, a codzienne postępowanie – drugie. Wiele osób nic sobie nie robi z  porad i ma tak mocno zakodowane to, że jeśli mięso ma być czyste, to trzeba je umyć, że nie zważając na nic, i tak je myje. W takiej sytuacji należy pamiętać o 1 rzeczy: mięsa przez zamrażaniem nie wolno namaczać! Jeśli już musicie je umyć: przepłuczcie szybko, osuszcie i zamrażajcie. Jak długo przechowywać schłodzone mięso? Mięso schłodzone to zarówno to, które przechowujecie w lodówce, w 4-8 st. Celsjusza, jak i to, które jest zamrożone w bardzo niskiej temperaturze....