Nie możecie usunąć plam z czekolady? Wypróbujcie ten sposób, a na pewno się uda  
Adobe Stock
Newsy

Nie możecie usunąć plam z czekolady? Wypróbujcie ten sposób, a na pewno się uda  

Czekolada to nie lada smakołyk, ale też nie lada wyzwanie, gdy zagości już na waszym ubraniu. Zwykły proszek do prania raczej z nią sobie nie poradzi. Znacie ten problem? Poradzimy wam jak szybko i skutecznie rozprawić się z takimi plamami.

Ubrania dzieci, nowa kanapa, nasza ulubiona biała koszula czy spodnie – to miejsca, gdzie często pojawiają się plamy. Na szczęście, każde zaplamienie można usunąć, jeśli zrobicie to, zanim brud wniknie w głąb włókien. Nie traćcie więc czasu i szybko przystąpcie do działania  

Trudna do usunięcia czekolada 

Dlaczego plamy z czekolady nie chcą schodzić? Co takiego ma w sobie ten łakoć, że często zostaje na materiale na dłużej? Plamy czekoladowe składają się z białek pochodzących z mleka, garbników z kakao i tłuszczu z oleju i kakao. Niestety dwie ostatnie grupy składników to substancje, które na tkaninach zostawiają plamy trudne do usunięcia.  

Kakao zawiera taninę, naturalną substancję występującą w korzeniach, owocach, korze i drewnie wielu roślin. Taniny znane są z ciemnych pigmentów, które sprawiają, że plamy na ich bazie są szczególnie trudne do usunięcia. Dotyczy to np. plam z wina i herbaty. 

Zobacz także
Plamy z jagód na ubraniach? Z tymi sposobami natychmiast sobie z nimi poradzicie

Plamy z jagód na ubraniach? Tymi domowymi sposobami natychmiast sobie z nimi poradzicie

Jak usunąć plamy z czerwonego barszczu na obrusie po świętach?

Jak usunąć plamy z czerwonego barszczu na obrusie? Wykorzystajcie tę przyprawę

Proste i wypróbowane sposoby na czekoladowe plamy 

Skoro już wiecie, że czekolada jest trudna do usunięcia i że trzeba się spieszyć, gdy zdarzy się wam zabrudzić nią ubrania, to nadszedł czas na kilka patentów na plamy. Pamiętajcie jednak, by przed przystąpieniem do działania usunąć resztki zasychającej czekolady z powierzchni materiału.  

  • Ocet i woda. 2 łyżki octu wymieszajcie z 1 szklanką wody i namoczcie plamę z czekolady. Następnie spłuczcie to ciepłą wodą i upierzcie w pralce.  

  • Mleko i mydło. Namoczcie poplamione ubranie w ciepłym mleku. Poczekajcie kilkanaście minut i upierzcie w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. 

  • Płyn do naczyń i woda utleniona. Wymieszajcie 1 część płynu do mycia naczyń z 2 częściami 3-procentowej wody utlenionej. Nałóżcie bezpośrednio na plamę i zaraz upierzcie (bez czekania). Uwaga! W przeciwieństwie do wcześniejszych sposobów ten może odbarwiać odzież, dlatego najlepiej najpierw przetestujcie jego działanie w niewidocznym miejscu. 

Jak poradzić sobie z zabrudzoną czekoladą kanapą i dywanem? 

Nie zawsze możecie wrzucić coś zabrudzonego do pralki. Tak jest w przypadku np. kanapy, fotela czy dywanu. Należy wtedy zacząć od zeskrobania wierzchniej warstwy czekolady szczotką. Nie używajcie do tego gąbki, gdyż możecie jedynie  bardziej wetrzeć zabrudzenie w materiał.  

Następnie rozróbcie w 1 szklance zimnej wody 1 łyżkę płynu do naczyń. Namoczcie ściereczkę i delikatnie przykładajcie do plamy, lekko dociskając. Kiedy tylko szmatka się zabrudzi, moczcie ją ponownie i wycierajcie, aż plama zniknie. Na koniec mokre miejsce przemyjcie czystą, mokrą gąbką. Usuniecie w ten sposób pozostałości płynu do mycia naczyń. 

Źródło: poradzimy24.pl, polki.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Plamy na blacie
Pexels/Anastasia
Newsy
Jak usunąć plamy z drewnianego blatu? Uważajcie. Jedna metoda tylko pogorszy sprawę
Plamy na blacie to codzienność każdej kucharki. Wystarczy chwila nieuwagi i możecie mieć problem.

Blaty, szczególnie drewniane wprowadzają do wnętrza niepowtarzalną, ciepłą atmosferę. Są jednak materiałem bardzo wymagającym. Żeby zachowały swój wygląd, potrzebują regularnego czyszczenia. Jak pielęgnować drewniany blat kuchenny? Drewno potrzebuje pielęgnacji i konserwacji. Trzeba również wiedzieć, jak we właściwy sposób czyścić drewniane blaty, aby im nie zaszkodzić. Na blacie może zostać wiele efektów waszego gotowania. Trudno gotować bez rozsypanej mąki, tłuszczu i soczystych owoców.  Woda i silne detergenty potrafią zniszczyć drewniane powierzchnie, lepiej więc unikać ich stosowania. Nie używajcie też szorstkich gąbek, wybierzcie miękkie ściereczki z naturalnych tkanin. Pamiętajcie, że drewno czyści się zawsze wzdłuż włókien. Po wyczyszczeniu blatu należy zawsze wytrzeć powierzchnię do sucha. Drewniany blat może ulec wielu kulinarnym wypadkom. Mogą na nim powstać różne, trudne do usunięcia plamy. Niektóre powierzchnie są w szczególny sposób narażone na powstanie plam, w wyniku przypadkowego kontaktu powierzchni z gorącym napojem. Plamy po gorących naczyniach Pewnie nie raz zdarzyło się wam postawić na drewniany blat garnek, patelnię, a nawet brytfannę. Chwila nieuwagi i katastrofa gotowa. Po zetknięciu gorącego z drewnem można ujrzeć charakterystyczne białe kółko, które odwzorowuje formę z gorącym płynem. Taką plamę wyczyści tylko jeden patent. Pocierajcie powstałe białe kółko naftą zmieszaną z olejem jadalnym. Następnie należy powierzchnię wypolerować naturalnym korkiem od butelki. Jeżeli plama nie jest duża, można się jej pozbyć, polerując tylko korkiem. Najczęstsze plamy po winie i kawie Alkohol uszkadza blat, co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Zwłaszcza jeśli chodzi o blat...

Jak usunąć tłustą plamę z oleju z ubrań? Ten płyn z kuchni zawsze działa
Adobe Stock
Newsy
Jak usunąć tłustą plamę z oleju z ubrań? Ten płyn z kuchni zawsze działa
Sprawdźcie jak usunąć tłustą plamę z oleju czy masła z waszych ubrań. Zapomnijcie o drogich odplamiaczach czy innych detergentach. Wystarczy wam zwykły płyn do mycia naczyń!

Tłuste plamy to prawdziwa zmora w wielu domach. Do czynienia mają z nimi zwłaszcza młode mamy, które raz po raz muszą zwracać uwagę swoim pociechom na to, by nie rozrzucały na prawo i lewo jedzenia. Każda gospodyni domowa ma swoje własne sposoby na tłuste zabrudzenia na ubraniach czy na obrusach. Dzisiaj zdradzimy wam nasz patent na takie nieprzyjemne wypadki. Jak usunąć plamy z tłuszczu za pomocą płynu do mycia naczyń? Ważne, by pamiętać o kilku ważnych szczegółach. Odratowywanie zaplamionej tłuszczem koszulki może się nie udać, gdy w panice zaczniecie od rozcierania plamy „na sucho”. Polanie plamy płynem do mycia naczyń i roztarcie plamy nie wystarczy. Wręcz przeciwnie. Takie działanie może przyczynić się do utrwalenia trudnej do zwalczenia plamy. O wiele lepszym posunięciem będzie posypanie plamy odrobiną proszku do prania i polanie jej kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń i wody. Delikatnie wetrzyjcie taką mieszankę w zabrudzenie, a następnie odstawcie brudny materiał, obrus czy koszulkę do pralki. Odpowiednio przygotowana tkanina powinna wyprać się w wysokiej temperaturze bez problemu, tak by po tłustych plamach nie było nawet śladu. W jaki sposób działa płyn do mycia naczyń na tłuste plamy? Jak widzicie, plama z oleju, masła, czy smalcu wcale nie oznacza konieczności spisania danego materiału na straty. Waszą koszulkę, obrus, czy sweter może uratować skromny płyn do mycia naczyń ! Jak to w ogóle możliwe? Wszystko za sprawą odplamiających właściwości zwykłych płynów, które na co dzień używacie do mycia garnków i talerzy. Niewiele osób ma świadomość, że płyny do mycia naczyń wykazują podobne właściwości jak drogie, specjalne odplamiacze, które kupuje się właśnie na potrzeby walki z tłustymi zabrudzeniami. Inne domowe sposoby na  walkę...

Podczas smażenia chlapnął na was tłuszcz? Odplamacz znajdziecie w.....papierniku
Adobe Stock
Newsy
Podczas smażenia chlapnął na was tłuszcz? Odplamiacz znajdziecie w... sklepie papierniczym 
Plamy można usuwać przy pomocy soli, octu czy soku z cytryny. Wszystko zależy od rodzaju plamy. Podpowiadamy jak wywabić plamę z tłuszczu przy pomocy pewnego szkolnego gadżetu.

Istnieje wiele sposobów na ograniczenie pryskania tłuszczu. Najprościej jest pamiętać o tym, żeby nigdy nie nalewać oleju na mokrą patelnię, a smażone składniki osuszyć z nadmiaru wody. Ale nawet jeśli przestrzegacie tych podstawowych zasad, może się zdarzyć, że tłuszcz pryśnie na ubranie. Jak usunąć go z tkaniny? Usuwanie tłustych plam za pomocą kredy Zwykła szkolna kreda, która kupicie w sklepach papierniczych jest doskonałym środkiem odplamiającym, gdy macie do czynienia z uporczywymi tłustymi plamami. Po odplamiacz na tłuste plamy możecie się więc wybrać nie do sklepu z chemią gospodarczą, tylko do zwykłego sklepu papierniczego. Warto jednak pamiętać o 2 rzeczach: Kredy na plamy należy użyć jak najszybciej. Warto więc mieć kredę pod ręką. Używajcie wyłącznie białej kredy. Kolorowa może wywabi plamy, ale jednocześnie zabarwi tkaninę. Ponieważ nawet przy użyciu kredy usuwanie plam jest dość kłopotliwe, pamiętajcie o tym, żeby wykonując kuchenne czynności np. smażenia, zawsze zakładać kuchenny fartuch. Z fartucha plamy też trzeba będzie usunąć, ale przynajmniej unikniecie przykrej niespodzianki, gdy smażąc krążki cebulowe przed przyjściem gości, tłuszcz chlapnie wam na ubranie, a w tym samym momencie goście zadzwonią do drzwi. Zdjęcia fartucha jest jednak szybsze, niż szukanie nowego ubrania. Jak używać kredy do usuwania tłustych plam? Kreda jest skutecznym środkiem usuwania plan z tłuszczu, wchłania tłuszcz. Łatwo powoduje, że tłuste plamy wprost znikają. Usuwanie tłustych plam z większości tkanin. Możecie potrzeć nią zabrudzone miejsce lub rozkruszyć kredę i posypać proszkiem plamę. Po godzinie strzepnijcie kredę z ubrania i normalnie je upierzcie Usuwanie plam z wełny. Posypcie plamy rozkruszoną kredą, umieśćcie na nich coś ciężkiego i...

Nietypowe zastosowanie skórki z cytryny
Newsy
5 nietypowych zastosowań skórki z cytryny 
Została wam skórka z cytryny? Nie wyrzucajcie jej. Może wam się bardzo przydać. I to niekoniecznie w kuchni.

Zarówno cała cytryna, jak i jej skórka mają wiele ciekawych zastosowań. Owoc ten świetnie się sprawdza w kulinariach – dodajemy go do pieczenia mięs (zazwyczaj kaczki z cytryną  lub kurczaka), podajemy ze świeżą rybą lub dodajemy do herbaty. Równie ciekawe zastosowanie ma jego skórka. Skórka z cytryny doskonale się sprawdza jako dodatek do sosów, deserów, marmolad i ciast. Można ją jednak wykorzystać również w inny sposób. Skórka z cytryny ma bardzo szerokie zastosowanie nie tylko w kuchni, ale też poza nią. Jest ona znana jako naturalny środek czyszczący i odświeżający. Skórka z cytryny jako odświeżacz do butów  Mało kto wie, że skórka z cytryny to naturalny odświeżacz do butów. Włóżcie do butów świeżą skórkę cytryny lub limonki. Świeża skórka cytrusów ma wspaniały zapach, dzięki zawartości olejków eterycznych. Pozostawcie ją w butach na noc i wyjmijcie ją przed użyciem. Wasze buty powinny pachnieć dużo lepiej. Wyczyśćcie skórką z cytryny umywalkę i wannę Wsypcie trochę sody oczyszczonej do mokrego zlewu lub wanny i użyjcie skórki z cytryny, aby wyszorować zabrudzone powierzchnie. Ta metoda w mig usunie brud i zadziała jak cytrynowy „wybielacz” sprawiając, że wasza umywalka i wanna nabiorą blasku. Skórka z cytryny do mycia naczyń Cytryna działa nie tylko jako odtłuszczacz, ale też pomaga usuwać plamy z naczyń. Wrzućcie kilka skórek cytryny wraz z miąższem do zmywarki, aby usunąć tłuszcz. Metoda ta sprawi, że wasze szklanki i sztućce będą błyszczały. Skórka od cytryny na plamy z potu  Natrzyjcie połówką cytryny tłuste plamy lub plamy pod pachami na odzieży i...