COVID-19 nie daje za wygraną. Od początku roku zmusza społeczeństwa wielu krajów do zmian w różnych obszarach. Spotkania towarzyskie, kultura i długie wakacje poszły w odstawkę.

Jak Polacy zareagowali na wybuch pandemii?

Początkowo do kraju dochodziły szczątkowe, ale przerażające informacje dotyczące Francji czy Hiszpanii. Liczba chorych na koronawirusa u sąsiadów również nie napawała optymizmem. Jedyny o czym myślał przeciętny obywatel, to zrobienie odpowiedniej ilości zapasów.

W mediach głośno mówiono o towarach znikających ze sklepowych półek. Za to za zakupami ustawiały się wieloosobowe kolejki. Na niektóre produkty czy wejście do sklepu trzeb było czekać nawet kilka godzin. Polacy na początku zaopatrywali się w artykuły higieniczne, apteczne i spożywcze.

Paraliż służby zdrowia spowodowany COVID-19

Polacy zostali dotknięci przez koronawirusa w wielu obszarach. Niektóre sektory gospodarki ucierpiały na pandemii najbardziej. Branża restauracyjna i turystyczna to tylko przykłady. Kilka miesięcy po wybuchu pandemii służba zdrowia też nie miewa się najlepiej. 

Zobacz także:

Na potrzeby przyjmowania chorych utworzono w całej Polsce szpitale tymczasowe. Jeden z większych znajduje się na Stadionie Narodowym. Jak długo potrwa ta trudna sytuacja? Tego nie wie nikt, jednak aktualny stan COVID-19 nie napawa na razie optymizmem.

Co znika ze sklepowych półek w dobie pandemii?

Oprócz problemów wielu handlarzy, zupełnie równolegle obserwuje się wzrost popytu na niektóre produkty spożywcze. Jak się okazuje, Polacy rzucili się na gorzką czekoladę! Cieszy się ona szczególną popularnością. Zaraz za papierem toaletowym, makaronem i drożdżami.

Jak donoszą portale internetowe, dyrektor zarządzający LOTTE Wedel, chwali sprzedaż gorzkiej czekolady. Podobno w czasie pandemii święci triumfy. Polacy zużywają ją głównie do wypiekania domowego pieczywa, a także ciast. 40% gorzkiej czekolady sprzedawanej w Polsce ląduje w deserach.

Czy czekolada jest zdrowa?

Gorzka czekolada swój charakterystyczny smak zawdzięcza dużej zawartości kakao. Może w niej być  od 70 do 99 proc. kakaowego ziarna. Koneserzy są zdania, że nie ma od niej lepszej na świecie. Żeby poznać smak prawdziwej gorzkiej czekolady, najlepiej stopniowo przyzwyczajać do niej swoje kubki smakowe. 

Dobrej jakości gorzka czekolada powinna mieć błyszczącą, jedwabistą powierzchnię i zapach czekolady. Kiedy dzielicie ją na kawałki, słychać charakterystyczny trzask. Jeśli tabliczka kruszy się albo wygina, prawdopodobnie zawiera za mało masła kakaowego lub po prostu jest nieświeża. 

Gorzka czekolada to nie tylko doskonały smak smak 

Naukowcy odkryli w ziarnach kakaowca wiele cennych dla zdrowia substancji. Dlatego warto od czasu do czasu zjadać kilka kostek gorzkiej czekolady. Gorzka czekolada pomaga w myśleniu, dodaje energii, zapobiega miażdżycy i zakrzepom. Co więcej, filtruje nerki i łagodzi kaszel. Nic tylko smakować!