jak zrobić masło
mariwanna / gotujmy.pl
Newsy

Nie kupujcie masła w sklepie. Dzięki temu genialnemu przepisowi zrobicie je w domu i wiele zaoszczędzicie

Tęsknicie za prawdziwym, wiejskim masełkiem domowej roboty? Łatwo możecie zrobić je sami w domu! Sprawdźcie przepis na zdrowe masło bez ulepszaczy. O wiele zdrowsze niż to ze sklepu!
Katarzyna Wyborska
styczeń 19, 2021

Pamiętacie prawdziwe, wiejskie masło? Takie bez żadnych dodatków, ulepszaczy, utwardzaczy i innych substancji, które mają sprawić, że podobno będzie „lepsze”? Smakuje zupełne inaczej niż to, które można kupić w sklepie! Nie dość, że smak jest nieporównywalnie lepszy, to masło domowej roboty jest o wiele zdrowsze. Jeżeli możecie kupić prawdziwą i naturalną śmietankę, to własnoręcznie robione masło będzie banalnie proste do wykonania!

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Jak kiedyś robiło się masło?

Dawniej domowa produkcja masła była dość trudna ze względu na fakt, że wymagała użycia dużej siły! Aż do początku XX wieku w polskich gospodarstwach do ubijania masła wykorzystywano maselnicę – drewniane urządzenie wyglądem nieco przypominające wąską beczkę. Sposobów było jednak o wiele więcej! Istniały na przykład maselnice z korbą, a niektórzy ubijali masło po prostu potrząsając mocno słoikiem, w którym zamknięta była śmietanka.

Przepis na domowe masło

Dziś na szczęście można łatwo zrobić masło samodzielnie w domu bez specjalnej maselnicy. Nie potrzeba też do tego tyle siły! Wystarczy zwykły mikser, taki jak do ciasta. By zrobić domowe masełko, będziecie potrzebowali jedynie:

  • Pół kilo wiejskiej, tłustej śmietanki (jeżeli nie uda się wam jej zdobyć, to może być śmietana 36% ze sklepu)
  • Sól

Przygotowanie:

  1. Do miski wlejcie zimną śmietankę i wsypcie szczyptę soli.
  2. Następnie miksujcie na wysokich obrotach przez kilkanaście minut.
  3. Nie przejmujcie się, gdy na dnie miski pojawi się mętna woda – to zupełnie naturalne zjawisko!
  4. Gdy powstaną już grudki masła, przenieście je na duże sitko położone nad miską lub garnkiem (jak wam wygodniej). Odsączcie maślankę.
  5. Następnie wyjmijcie masło z sitka i uformujcie w jednolitą bryłę. Przełóżcie je do zimnej wody i ugniatając, wypłuczcie z resztek maślanki.
  6. Powtarzajcie tę czynność do momentu, aż woda w której płuczecie masło będzie czysta.

I gotowe! Pozostaje wam uformować masło w dowolny kształt. Tak przygotowane domowe masełko, można trzymać w lodówce przez około 10 dni. Smacznego!

Komentarze