Nie kiście tego gatunku kapusty. Smród ze słoika to tylko 1 z problemów. Przepis na zmarnowanie pieniędzy
Getty Images
Newsy

Nie kiście tego gatunku kapusty. Smród ze słoika to tylko 1 problem. Przepis na zmarnowanie pieniędzy

Domowe kiszonki są smaczne i zdrowe. Zazwyczaj zajadamy je z pieczywem bądź wzbogacamy nimi potrawy obiadowe. Niestety niektóre warzywa nie nadają się do kiszenia. W konsekwencji stracimy tylko pieniądze.

Kiszona kapusta i ogórki często goszczą na polskich stołach. Wielu z nas chętnie eksperymentuje również z innymi warzywami oraz owocami. Jednak niektórych produktów lepiej nie używać w tym celu. Okazuje się, że wyjątkowo ciężko je ukisić. Ponadto wiele z nich pod koniec procesu odznacza się bardzo nieprzyjemnym aromatem oraz smakiem. W takim razie czego nie kisić? 

Czego nie można kisić?

Kiszonki zachwycają rewelacyjnym smakiem. Ponadto stanowią one bogate źródło wielu witamin oraz soli mineralnych. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do sałatki, pieczywa, a nawet mięsa. Warto jednak wiedzieć, czego nie kisić. Dzięki temu oszczędzimy czas, nerwy i pieniądze. Poniżej podajemy listę warzyw i owoców, które czasami lepiej wykorzystać w innym celu:

  • jarmuż – po ukiszeniu cechuje się wyjątkowo nieprzyjemnym zapachem,
  • surowe ziemniaki – należy je wcześniej poddać obróbce cieplnej, w przeciwnym razie nic dobrego z nich nie wyjdzie,
  • kapusta włoska – ze względu na swoją strukturę jest wyjątkowo trudna do kiszenia. W związku z tym lepiej połączyć ją z innymi warzywami np. kapustą białą,
  • biała cebula – o wiele lepiej sprawdzi się tutaj czerwona cebula,
  • limonki – nie wyróżniają się rewelacyjnym smakiem, polecamy zastąpić je cytrynami.

Ponadto należy zaznaczyć, żeby omijać szerokim łukiem także nadpsute, przenawożone warzywa i owoce. 

Jeśli już wiemy, czego nie kisić, warto również wspomnieć o warzywach i owocach, które możemy poddać temu procesowi. Najlepiej wybierać takie, które pochodzą z ekologicznych upraw. Świetnie sprawdzą się produkty o dużej zawartości wody oraz cukru. Polecamy sięgać po ogórki, pomidory, marchew, paprykę, gruszki bądź jabłka. 

Kiszonki – właściwości zdrowotne

Kiszonki stanowią istną skarbnicę zdrowia. Okazuje się, że rewelacyjnie regulują pracę przewodu pokarmowego, usuwają toksyny oraz wspierają odporność organizmu. Obfitują w witaminy z grupy A, B, C i E. 

Skrywają w sobie sporą ilość błonnika pokarmowego. Składnik ten pobudza perystaltykę jelit i sprawia, że czujemy się syci przez dłuższy czas. Poza tym dzięki dużej zawartości kwasu mlekowego nazywane są często naturalnymi probiotykami. 

Warto również zaznaczyć, że kiszonki są z reguły niskokaloryczne. To fantastyczna wiadomość dla wszystkich osób będących na diecie odchudzającej. Można się nimi zajadać bez wyrzutów sumienia.