O tym, jak dotkliwa w skutkach może być migrena wiedzą tylko ci, którzy się z nią zmagają. Czy wiecie, że niektóre jedzenie może wyzwalać ataki bólowe u osób z migreną? I odwrotnie, niektóre pokarmy mogą zmniejszać częstotliwość migrenowych bólów głowy lub łagodzić ich objawy. Czego osoby z migreną powinny się wystrzegać w swojej diecie, a co powinny jeść częściej?

Dieta przy migrenie

Jeśli cierpicie na migrenę na pewno wiecie, że migrenowy atak może wywołać wiele czynników. Może to być m.in. wysoki poziom stresu, zbyt mała ilość snu, zmiany pogody,  a nawet dieta.

Wyzwalacze dietetyczne są jednymi z najczęstszych wyzwalaczy zgłaszanych przez osoby z migreną. Wiele osób ma jednak problem z ustaleniem, jaki konkretnie produkt mógł u nich wywołać atak. Z pomocą przychodzą naukowcy i ich badania.

Osoby zmagające się z migreną powinny włączyć do swojej diety świeże owoce i warzywa. Spożywanie pożywnej, dobrze zbilansowanej żywności jest ważne dla każdego z nas, ale niektóra żywność może być szczególnie bogata w substancje wywołujące migrenę.

Zobacz także:

Zdrowa dieta migrenowa to świeża dieta. Oznacza to spożywanie różnorodnych warzyw, owoców i chudego mięsa, podobnie jak w diecie śródziemnomorskiej.

Oto lista produktów, których należy unikać przy migrenie:

  • Sery dojrzewające, takie jak ser pleśniowy, które zawierają tyraminę. Sery pleśniowe, mimo iż są smaczne, mogą wywoływać migrenę. Wszystko przez zawartą w nich tyraminę, która aktywuje receptory w mózgu odpowiedzialne za nieprzyjemne dolegliwości.
  • Czekolada, która zawiera beta-fenyloetyloaminę. Wiele osób uważa, że czekolada to świetny sposób na chandrę i poprawę humoru i jest to prawda. Niestety, osoby które cierpią na migrenę, powinny ograniczyć ją w swojej diecie. Dlaczego? Z uwagi na kakao, które obfituje w fenyloetyloaminę. Składnik ten sprzyja produkcji hormonu szczęścia - serotoniny, ale też może prowadzić do migren.
  • Kawa. Wiemy, że kofeina może pomóc przy migrenach. Niektórzy ludzie uważają, że filiżanka kawy lub herbaty pomaga złagodzić sporadyczne bóle głowy lub migrenę. Kofeina jest również stosowana jako składnik wielu powszechnie stosowanych leków na ból głowy. Jednak kofeina może również powodować bóle głowy. Badanie opublikowane w czasopiśmie „New England Journal of Medicine" wykazało, że ludzie, którzy pili więcej niż jedną filiżankę kawy dziennie, byli narażeni na ryzyko wystąpienia bólu głowy z odstawienia. Dlatego osoby pijące kawę w pracy, w dni powszednie, mogą mieć bóle głowy w weekendy.
  • Alkohol – wiele osób doświadcza ataku migreny tuż po spożyciu alkoholu. Może to mieć związek z odwodnieniem lub zawartą w napojach wyskokowych tyraminą, która może odpowiadać za powstawanie migreny. Poalkoholowy atak migrenowy najczęściej występuje po spożyciu alkoholi tzw. zabarwianych, czyli np. whisky lub czerwonego wina. Ale tak naprawdę każdy alkohol pity bez umiaru może spowodować migrenę.

Migrenę mogą również wywoływać:

  • napoje energetyczne
  • napoje gazowane
  • niektóre leki
  • sztuczne słodziki - aspartam i sukraloza
  • przetworzone mięso, takie jak parówki, kiełbasa i bekon, które zawierają azotyny

Źródło: interia.pl