Osoby cierpiące na dnę moczanową muszą szczególnie uważać na produkty, które znajdują się w ich codziennej diecie. Niektóre z nich mogą bowiem zaostrzać objawy choroby. Jeden produkt często polecany przez dietetyków jest odradzany przy dnie moczanowej - sprawdźcie, dlaczego. 

Dieta przy dnie moczanowej

Odpowiednia dieta przy dnie moczanowej (inaczej: artretyzm lub podagra) odgrywa ogromną rolę w profilaktyce tej choroby. Dzięki przestrzeganiu ścisłych zasad dotyczących jadłospisu, można spowolnić postępowanie podagry oraz zmniejszyć częstotliwość ataków, które są bardzo bolesne.

Co więcej, stosowanie prawidłowej diety to praktycznie podstawa leczenia dny moczanowej, dlatego tak ważne jest jej przestrzeganie. Oto, co powinno się znaleźć w jadłospisie osób chorych na dnę moczanową:

Zobacz także:

  • zupy warzywne

  • herbaty ziołowe

  • słaba herbata

  • duże ilości świeżych warzyw i owoców

  • twarogi, sery

  • grzyby

  • ryż, makaron, kasze

  • orzechy

Unikać należy za to potraw tłustych i zawierających dużo białka. Mowa tutaj przede wszystkim o mięsie, takim jak wieprzowina, wołowina, podroby, gęsina, mięso z indyka, a nawet buliony i mięsne wywary (w tym rosół).

Nie powinno się także spożywać wędlin czy kiełbasy. Należy też uważać na rośliny strączkowe, które choć zdrowe, przy podagrze mogą mocno zaszkodzić ze względu na wysoką zawartość puryn.

Ryby a dna moczanowa

Choć dietetycy zalecają, by w diecie dorosłego człowieka znalazły się tłuste ryby, jedzone co najmniej dwa razy w tygodniu, to odradza się je przy dnie moczanowej. W tłustych rybach, takich jak makrela, łosoś czy sardynki, podobnie jak w tłustym mięsie, znajdują się puryny. Kwas moczowy, który powoduje zniekształcenie stawów oraz ból przy podagrze pochodzi m.in. z puryn, które są dostarczane do organizmu wraz z dietą. 

Chorzy na tę chorobę zamiast tłustych ryb mogą jeść ryby chude, takie jak mintaj czy dorsz, jednak w mocno ograniczonych ilościach. Bezpiecznym źródłem zdrowych kwasów omega-3 przy podagrze są oleje: rzepakowy, lniany, a także z migdałów czy orzechów włoskich.

Źródło: ncez.pzh.gov.pl, mp.pl, medistore.com