Nie jedzcie takich bananów. Mogą zaszkodzić
Adobe Stosk
Newsy

Nie jedzcie bananów z czarnym nalotem w środku. Mogą wam zaszkodzić

Wyjaśniamy jak rozpoznać nalot wewnątrz banana, który może świadczyć o tym, że owoc został zaatakowany przez pleśń. I jak nie pomylić pleśni z kolorem dojrzałego banana.

Banany mogą być jedzone na różnym etapie dojrzałości. Niektórzy wolą twarde, mniej słodkie i jeszcze niemal zielone, inni przepadają za zdecydowanie dojrzałymi, z brązowymi plamkami na skórce. Wszystkie banany są zdrowe, choć te najbardziej dojrzałe, z dużą ilością cukru, nie są polecane cukrzykom. A kiedy banany stają się szkodliwe?

Jak odróżnić banany z pleśnią od mocno dojrzałych?

Zdarza się, że w bananach rozwija się pleśń. Można ją rozpoznać po czerwonych lub brązowych plamkach w środku, które z czasem przeradzają się w jednolitą linię, wypełniającą dużą część wnętrza owocu. Takich bananów nie należy jeść, ponieważ zostały zaatakowane przez pleśń.

Pleśń z gatunku nigrospora może być zwłaszcza niebezpieczna dla osób uczulonych na ten rodzaj grzybów. Banany zawierające taką pleśń są rzadko spotykane w sklepach, ponieważ zwykle są wycofywane ze sprzedaży. Jeśli jednak na nie traficie, zrezygnujcie ze zjedzenia ich.

Bananów zaatakowanych pleśnią nie mylcie jednak z brązowymi plamkami, jakie mogą znajdować się na dojrzałych bananach. Brązowe kropki, cętki czy pokrycie brązowym kolorem niemal całej skórki, nie dyskwalifikuje bananów.

Zmiany z reguły znajdują się na skórce. Po jej zdjęciu, wewnątrz miąższ nadal powinien być biały. Dopiero bardzo mocno dojrzałe banany, na których skórka w całości staje się brązowa mogą być miękkie i lekko brązowe w środku. Takie banany są mniej apetyczne i z reguły rezygnujemy z jedzenia ich, nadal są jednak doskonałe na przetwory i wypieki np. na bananowe ciastu czy chleb.

Zobacz także
Pokazał, jak robi bekon... ze skórki banana. Ten przepis to prawdziwy hit

Pokazał, jak robi bekon... ze skórki banana. Ten przepis to prawdziwy hit

Banany to samo zdrowie. Ale ten 1 składnik sprawia, że warto organiczyć ich jedzenie zimą.

Banany to samo zdrowie. Ale ten 1 składnik sprawia, że warto ograniczyć ich jedzenie zimą

Jak zmieniają się właściwości bananów wraz ze zmianą barwy?

Zawsze zastanawiacie się, czy zielone banany są zdrowe, a brązowe nadal nadają się do jedzenia? Odpowiedź brzmi tak, jedzcie je i cieszcie się ich wartościami, oto one:

  • Zielone banany. Mają niski indeks glikemiczny i są zdrowe nawet dla cukrzyków. Dłużej sycą i mają mniej kalorii. Zawierają też więcej witamin i minerałów
  • Żółte banany. Są znacznie słodsze od zielonych, ponieważ zawarta w nich skrobia zamienia się w glukozę i fruktozę. Cukrzycy z tego powodu nie powinni ich jeść. Dla wszystkich pozostałych to bardzo zdrowy banan – zawiera dużo antyoksydantów chroniących przed wolnymi rodnikami
  • Ciemne kropki na skórce nie powinny eliminować banana. Takie banany zawierają TNF czyli substancję, która może wspomagać leczenie nowotworów. Pomagają też regulować ciśnienie krwi i dostarczają dużo energii
  • Brązowe banany są najsłodsze. Wzmacniają system odpornościowy. Pozytywnie wpływają na pracę układu szkieletowego i mięśniowego. Mogą również zmniejszać stres i niepokój

Źródło: onet.pl

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA