Nie grillujecie kurczaka, bo nigdy się nie dopieka? Zróbcie to jak Robert Sowa, a kiełbasa i kaszanka pójdą na bok
Getty/iStock, AKPA
Newsy

Nie grillujecie kurczaka, bo nigdy się nie dopieka? Zróbcie to jak Robert Sowa, a kiełbasa pójdzie na bok

Jeżeli unikacie smażenia kurczaka na grillu w obawie przed tym, że wyjdzie surowy, to mamy na to sposób. Aby uniknąć takiego scenariusza, należy odpowiednio przygotować wcześniej mięso. Słynny kucharz Robert Sowa radzi, jak to zrobić, by kurczak z grilla zawsze się udał.

W kategorii ulubionych potraw z grilla, wśród Polaków zdecydowanie prym wiedzie kiełbasa, kaszanka i karkówka. Kiedy jednak zmęczycie się już tym ciężkim mięsem, przychodzi ochota na coś lżejszego, jak choćby drób.

Niestety, mięso z kurczaka ma to do siebie, że łatwo przypala się na grillu, podczas gdy w środku może być wciąż niedopieczone. Kucharz i restaurator Robert Sowa ma na to niezawodny sposób. Wystarczy zrobić 1 rzecz z mięsem, by idealnie upiekło się na grillu i pozostało soczyste. 

Jak smażyć kurczaka na grillu, żeby nie wyszedł surowy w środku?

Jeśli kurczak wychodzi wam za mocno upieczony na grillu lub jest wręcz surowy w środku, nie załamujcie się. Robert Sowa radzi, by w takim przypadku poddać mięso krótkiej obróbce termicznej jeszcze przed grillowaniem.

Podsmażcie udka z kurczaka na patelni, a następnie duście je w bulionie, z dodatkiem świeżych warzyw. Kiedy mięso wystygnie, zamarynujcie je na kilka godzin, by przeszło zapachem i smakiem użytych przez was przypraw. 

Po wszystkim, na około godzinę przed grillowaniem, wyjmijcie mięso z lodówki. Później wystarczy wrzucić kurczaka na ruszt i gotowe - mięso będzie soczyste i upieczone w środku tak, jak trzeba, z przyjemnie chrupiącą skórką z zewnątrz. 

Zobacz także
Kurczak z grilla będzie turbo soczysty, gdy do marynaty dodacie 1 tani produkt. Tak robi Magda Gessler

Kurczak z grilla będzie turbo soczysty, gdy do marynaty dodacie 1 tani produkt. Tak robi Magda Gessler

Najlepszy sposób na wyszorowanie brudnego grilla. Przyda się wam to tanie warzywo

Najlepszy sposób na wyszorowanie brudnego grilla. Przyda się wam to tanie warzywo

Czym doprawić kurczaka na grilla?

Do mięsa z kurczaka pasuje wiele przypraw. Sztuka tkwi jednak w tym, by wiedzieć, jak je wykorzystać dla uzyskania upragnionego efektu. Na przykład wędzona papryka nada mięsu bardzo wyrazistego aromatu, nie do pomylenia z czymkolwiek innym.

Mocno ziołowy kurczak wyjdzie wam, gdy posypiecie go oregano, natomiast bazylia nada mu łagodnego i lekko słodkiego akcentu. Zaś miłośnicy ostrych smaków z pewnością zdecydują się na dodanie chili albo ostrej musztardy.  

Jak zdrowo grillować?

By jedzenie z grilla było nie tylko smaczne, ale i bezpieczne dla naszego zdrowia, należy przestrzegać kilku ważnych zasad:

  • Porządnie umyjcie ruszt po każdym grillowaniu. Nigdy nie smażcie mięsa na brudnej kratce, z przypalonym tłuszczem i resztkami jedzenia.

  • Smażcie mięso nad żarem, a nie żywym ogniem.

  • Układajcie mięso na specjalnych tackach. W przeciwnym razie, wytapiający się tłuszcz będzie spadał na węgiel, co może prowadzić do wydzielania substancji rakotwórczych. 

  • Nigdy nie jedzcie mocno przypalonego ani spalonego mięsa z grilla.