Gdy zastanawiacie się nad tym, jaka rzecz gromadzi w sobie najwięcej bakterii w kuchni, pierwszą rzeczą jaka przychodzi wam do głowy jest zapewne gąbka. W końcu takie wilgotne środowisko jest idealne dla bakterii i grzybów, przez co nietrudno o zatrucie w kuchni, jeśli używacie brudnej gąbki do mycia naczyń. Okazuje się jednak, że bakterii znajduje się o wiele więcej na innym przedmiocie, a nawet kilku. 

Gdzie jest najwięcej bakterii w kuchni?

Przyznajcie się sami przed sobą - czy za każdym razem, gdy doprawiacie mięso albo sałatkę, myjecie ręce zanim sięgniecie po pojemniki z przyprawami? Założymy się, że mało kto o tym pamięta...

Właśnie przez to przyprawy, a dokładniej pojemniki, pieprzniczki i solniczki, w których się znajdują, są największym siedliskiem bakterii w kuchni. Jest ich tam więcej, niż na kurkach kranów, co zostało sprawdzone przez naukowców:

Zobacz także:

– Osoby gotujące często dotykają przedmiotów takich jak pojemniki na przyprawy przed umyciem rąk. Bakterie następnie rozprzestrzeniają się na inne przedmioty – mówi Donald W. Schaffner, profesor nauk o żywności na Uniwersytecie Rutgersa w stanie New Jersey i jeden z autorów badania, cytowany przez Medonet. 

Nietrudno sobie wyobrazić, jak to może się skończyć. W końcu na surowym mięsie i innych produktach spożywczych można znaleźć m.in. bakterie E.coli czy Salmonelli. Giną one po obróbce termicznej, dlatego tak często mówi się o tym, by nie jeść niedogotowanego mięsa czy uważać ze spożywaniem jajek na surowo.

Jednak te same bakterie, przenoszone na naszych rękach z mięsa na pojemniki z przyprawami, mogą tam przetrwać bardzo długo! Można sobie wyobrazić, że później nietrudno o zakażenie tymi bakteriami, co kończy się zwykle silnym zatruciem pokarmowym. 

Jak dbać o higienę i czystość w kuchni?

By uchronić się przed zakażeniem drobnoustrojami w kuchni, stosujcie się do tych zasad:

  • Gąbki i ściereczki wymieniajcie co najmniej raz w tygodniu, a bawełniane ścierki pierzcie w temperaturze minimum 60 stopni. Od czasu do czasu warto wygotować je w 90 stopniach, by pozbyć się wszystkich zarazków. 

  • Starajcie się nigdy nie kroić mięsa na drewnianych deskach do krojenia - bakterie mogą wchodzić w szczeliny.

  • Regularnie myjcie naczynia i nie doprowadzajcie do sytuacji, w której zalegają one w zlewie przez wiele dni.

  • Dbajcie o regularne czyszczenie solniczek, pieprzniczek i innych akcesoriów używanych przez was w czasie przygotowywania posiłków

Źródło: zywienie.medonet.pl