Nie dacie rady poświęcić pokarmu w kościele? Prymas Polski powiedział, jak zrobić to w domu
Adobe Stock
Newsy

Nie dacie rady poświęcić pokarmu w kościele? Prymas Polski powiedział, jak zrobić to w domu

Sprawdźcie jak poradzić sobie z obchodami Wielkanocy w pandemii.
Anna Urbańska
marzec 27, 2021

Wielkanoc to według tradycji chrześcijańskiej najbardziej tradycyjne święto. Wiąże się ze spotkaniami z rodziną i znajomymi, licznymi odwiedzinami kościołów i wspólnym wesołym świętowaniem. Niestety w tym roku z uwagi na pandemię prawie wszystkie te aktywności nie będą dozwolone. Obchody Wielkiego Tygodnia będą inne i wszyscy muszą się z tym liczyć.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Zmiany w obchodzeniu Wielkanocy w 2021

Na pewno wasze życie w 2021 roku wygląda inaczej niż we wcześniejszych latach. Musicie dostosować się do panujących reguł i obostrzeń. W tym roku Wielkanoc też będzie inna. Ścisły reżim sanitarny zabrania niektórych czynności, które wydawały się wam zupełnie naturalne przy obchodach Wielkanocy. Zmiany dotyczą między innymi:

  • Zakazu całowania krzyża w kościołach
  • Nakazu przyjmowania komunii na rękę, a nie bezpośrednio do ust
  • Udostępnienia środków dezynfekujących
  • Święcenia pokarmów możliwego w domach

Arcybiskup Stanisłam Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił się ostatnio do wiernych. Przedstawił apel związany z obostrzeniami. Prosi on wiernych i duchownych o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w trakcie zbliżających się liturgii.

Podczas Konferencji Episkopatu Polski nie wydano ogólnopolskich zaleceń. Dokładne doprecyzowanie zasado pozostawiono poszczególnym diecezjom. Wiele z nich wydało już decyzje.

Zobacz także

Jak będzie wyglądać święcenie pokarmów w Wielkanoc 2021?

Reguły mówią, że można zorganizować święcenie pokarmów , ale jedynie na otwartym terenie, nie wewnątrz kościoła. W trakcie świecenia powinny być zachowane wszelkie normy sanitarne.

W walce z pandemią ważne jest unikanie ryzyka zakażenia i minimalizowanie wszelkich kontaktów międzyludzkich. Być może w tym roku zdecydujecie, że nie weźmiecie udziału w  święceniu pokarmów. To normalna decyzja w obecnej sytuacji. Prymas Polski Wojciech Polak jasno mówi, co można zrobić zamiast tego. 

Jeśli nie będziecie uczestniczyć w święceniu pokarmów organizowanym przez kościół, możecie pobłogosławić pokarmy w domu. Przed śniadaniem wielkanocnym, głowa rodziny powinna uroczyście pobłogosławić jedzenie i odmówić modlitwę. Potem można przystąpić do konsumpcji śniadania. 

 

Komentarze