Nazywano go "pożeraczem mięśni" i teraz ludzie boją się go zbierać. Sprawdźcie, czy można jeść te grzyby
AdobeStock
Newsy

Nazywano je „pożeraczami mięśni" i teraz ludzie boją się je zbierać Czy można jeść te grzyby?

Opowieści o podstępnych, trujących grzybach budzą postrach wśród początkujących grzybiarzy. Nie inaczej jest w przypadku tego gatunku, który przez dłuższy czas był uznawany za jadalny, jednak dziś wzbudza wiele wątpliwości.

W lasach nie brakuje teraz grzybów, choć tylko część z nich nadaje się do jedzenia. Reszta w najlepszym przypadku będzie miała paskudny smak, a w najgorszym - może was otruć, a nawet zabić. Dlatego tak ważne jest, by dobrze poznać jadalne gatunki grzybów przed wybraniem się do lasu. Ale istnieją takie, które pomimo, iż są jadalne, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. 

Czy grzyb gąska zielonka jest jadalny?

W polskich lasach rośnie grzyb, który przez lata w atlasach znajdował się w kategorii „jadalne”. Mowa tutaj o gąsce zielonce, która jednak od 2001 roku wzbudza wątpliwości, a nawet kontrowersje. To właśnie wtedy czasopismo medyczne „New England Journal of Medicine" opublikowało badanie, w którym opisano przypadek 12 osób, u których doszło do zatrucia po zjedzeniu gąski zielonki, spośród których troje zmarło.

Lekarze stwierdzili u tych osób rozpad mięśni, spowodowany wysokim poziomem kinazy kreatynowej. To właśnie wtedy gąskę zielonkę zaczęto nazywać potocznie „pożeraczem mięśni”. 

Zobacz także
Nie pukacie w kapelusze znalezionych grzybów? To duży błąd. Tak uzyskacie wiedzę o każdym okazie

Nie pukacie w kapelusze znalezionych grzybów? To duży błąd. Tak uzyskacie wiedzę o każdym okazie

GIS radzi, jak bezpiecznie zbierać grzyby. Nigdy nie róbcie tej 1 rzeczy

GIS radzi, jak bezpiecznie zbierać grzyby. Nigdy nie róbcie tej 1 rzeczy

Czy gąska zielonka jest trująca?

Dlaczego doszło do zatrucia, skoro gąska zielonka jest grzybem jadalnym? Okazało się, że osoby, których przypadki zostały opisane w czasopiśmie medycznym, jadły te grzyby przez kilka dni z rzędu w dużych ilościach. Objawy, jakie stwierdzono u tych osób po nadmiernym spożyciu gąski zielonki to m.in. rumień na twarzy, sztywność nóg i duszności. 

Czy gąskę zielonkę można jeść?

Choć gąska zielonka jest jadalna, nawet Lasy Państwowe ostrzegają przed tymi grzybami, ponieważ w pewnych warunkach mogą być one szkodliwe - jak wspomnieliśmy już, mowa tutaj zwłaszcza o jedzeniu ich w nadmiernych ilościach. Należy także zwrócić uwagę na obszar zbierania. Nie wolno zrywać gąsek w miejscach zanieczyszczonych, czyli przy ruchliwych drogach oraz zakładach przemysłowych.

Trzeba też uważać, ponieważ gąski zielonki łatwo pomylić z gąską siarkową, która jest trująca, czy muchomorami. Ale, jak podkreślają Lasy Państwowe na Twitterze, gąska zielonka bywa doceniana przez grzybiarzy, którzy ją marynują lub smażą.  

Źródło: wydarzenia.interia.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

5 najbardziej trujących grzybów. Przyjrzyjcie im się dokładnie, ale trzymajcie się od nich z daleka
Adobe Stock
Newsy
5 najbardziej trujących grzybów. Przyjrzyjcie im się dokładnie, ale trzymajcie się od nich z daleka
Za najbardziej trującego grzyba uznawany jest dobrze znany z polskich lasów muchomor sromotnikowy. Sprawdzamy czym on i inne zabójcze grzyby różnią się od jadalnych i uczymy jak nie mylić jednych i drugich.

Toksyny występujące w grzybach mogą być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Co ciekawe nie wszystkie działają od razu po zjedzeniu trujących grzybów. Są takie, które ujawniają zatrucie organizmu człowieka dopiero po kilku dniach. Najłagodniejsze zatrucia grzybami dają objawy żołądkowo – jelitowe jak bóle brzucha, wymioty i biegunki o różnym nasileniu. Najcięższe prowadzą do śpiączki, uszkodzeń wątroby, a nawet śmierci. Dlatego kluczowa wiedza na temat grzybów jaką posiada miłośnik grzybobrania, powinna obejmować też znajomość tych najbardziej trujących okazów. Tych grzybów nie zbierajcie pod żadnym pozorem Muchomor sromotnikowy Jego toksyny są odporne na wysokie temperatury, nie są więc niszczone ani osłabiane podczas gotowania. Muchomor rośnie od lipca do października, można go spotkać pod dębami, bukami i sosnami. Jest zbliżony wyglądem do gąski zielonej, z tym, że nóżka gąski jest bardziej masywna niż smukła nóżka muchomora, a jej kapelusz jest wyraźnie żółtozielony. Do tego gąskę można spotkać na piaskach. Muchomor jadowity Ma nieprzyjemny zapach, podobny do chloru. Jest tak jadowity, że nie wolno go nawet polizać, żeby sprawdzić smak. Rośnie od czerwca do września, a najbardziej lubi lasy iglaste. Można go pomylić z pieczarką polną. Muchomor ma charakterystyczna bulwę i ruchomą część u nasady trzonu, których nie mają pieczarki. Muchomor plamisty Ma kapelusz z prążkowanym brzegiem, od w kolorach od brązowożółtego do brązowoszarego, pokryty białymi łatkami. Rośnie w lasach liściastych i można na niego trafić od czerwca do października. Jest podobny do kani czubajki. Cechą charakterystyczna tego grzyba jest to, że ma garbek na środku kapelusza, a na górze trzonu znajduje się ruchomy pierścień....

Dokąd na grzyby? Podajemy miejsca, sprawdzone w rożnych regionach Polski
Adobe Stock
Newsy
Dokąd na grzyby? Podajemy sprawdzone miejsca wysypów z różnych regionów Polski!
Jak znaleźć doskonałe grzybowe miejsca? Najlepsze miejsca wskazują regionalni grzybiarze z kilku regionów naszego kraju.

Koniec lata i początek jesieni to najlepszy czas na grzybobranie. Grzyby będziemy zbierać nawet do późnej jesieni, niektóre rosną jeszcze wtedy, gdy nocą pojawiają się pierwsze przymrozki. Do końca października lasy są pełne borowików i koźlarzy, a podgrzybki, kanie , gąski i kurki w lasach znajdziemy nawet w listopadzie. Podpowiadamy, gdzie wybrać się na grzyby na Podlasiu , w okolicach Warszawy, w województwie zachodniopomorskim, w okolicach Poznania i w Małopolsce. Grzybowe miejsca na Podlasiu W okolicach Białegostoku i w podlaskich lasach, możecie w tym roku spodziewać się wysypu grzybów. Wybierzcie się w te rejony, żeby mieć pewność, że wrócicie z pełnymi koszami: Lasy na wschód od Gródka i w Waliłach, pod Gródkiem Lasy pod Grabówką Las na wschód od Supraśla Lasy w okolicach Żedni Lasy na północ od Czarnej Białostockiej Lasy w okolicach miejscowości Pańki i Adamowa W Puszczy Augustowskiej W Puszczy Białowieskiej W pobliżu Suwałk – okolice Osinek, Białej Wody W pobliżu Łomży – okolice wsi Gawrychy i Nowogrodu za Zbójną Poruszając się w obszarze przygranicznym, pamiętajcie o ograniczeniach wynikających ze stanu wyjątkowego, obowiązującego wzdłuż granicy z Białorusią. Gdzie na grzyby w okolicach Warszawy? Sprawdzone, grzybowe miejsca w województwie mazowieckim, których nie omijają najlepsi grzybiarze: Puszcza Bolimowska i Puszcza Kampinoska Lasy na trasie do Starej Miłosnej i Białobrzegów Lasy w Celestynowie, pod Otwockiem Lasy w Mostówce przy trasie na Wołomin Lasy w Rajszewie, koło Jabłonny Lasy w okolicach Wólki Radzymińskiej Las Bemowski, w okolicach Starego Bemowa Okolice Celestynowa, Osiecka i Klembowa Pomiechówek,...

Grzyby wykręcać, wyrywać czy wycinać? To zależy od 1 rzeczy
AdobeStock
Newsy
Grzyby wykręcać, wyrywać czy wycinać nożem? To zależy od 1 rzeczy
Wybieracie się do lasu na grzyby? Sprawdźcie, jak je prawidłowo zbierać, by nie uszkodzić nie tylko grzybni, ale i samego grzyba.

Sezon na grzybobranie zbliża się wielkimi krokami. Tak naprawdę już teraz możecie spotkać w polskich lasach pierwsze okazy grzybów. Czy wiecie, jak prawidłowo je zbierać? Sprawdźcie, bo ma to ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania grzybni. Jak prawidłowo zbierać grzyby - wykręcać, wyrywać a może wycinać? Wybierając się do lasu na grzyby powinniście zaopatrzyć się nie tylko w odpowiedni strój, ale także w ostry scyzoryk lub nóż, którym będziecie wycinać grzyby. Nie wszystkie grzyby należy jednak wycinać - niektóre z nich możecie wyrywać przy użyciu dłoni. Czy znalezione w lesie grzyby należy wykręcać, wyrywać czy wycinać? Na oficjalnej stronie Lasów Państwowych możemy przeczytać, że tak naprawdę możemy stosować zarówno wycinanie, jak i wykręcanie, ale należy to robić z rozsądkiem. Większe owocniki grzybów lepiej jest wyciąć, ze względów praktycznych, bo zaoszczędzamy sobie pracy przy czyszczeniu grzybów. Naturalnie nie w połowie trzonu, jak to nieraz widać przy zbiorze podgrzybków w celach zarobkowych. Możemy delikatnie podważyć także owocnik grzyba koniuszkiem noża. Wycinamy jak najniżej, odgarniając dokładnie ściółkę i uważając, aby nie uszkodzić grzybni. Potem starannie przykrywamy to miejsce, aby grzybnia nie wysychała. Resztka trzonu grzyba szybko zgnije lub zjedzą ją ślimaki – czytamy na stronie Lasów Państwowych. A co z mniejszymi grzybami, takimi jak kurki, rydze czy zielonki? Je lepiej wykręcać. Grzyby blaszkowe, takie jak kurka, zielonka czy rydz lepiej jest wykręcać. Należy je wyjąć z podłoża tak, aby nie uszkodzić trzonu i także dokładnie zakryć grzybnię ściółką. Tak wyjęty owocnik łatwiej rozpoznać co do gatunku, a jest to bardzo istotne, aby wyeliminować pomylenie zielonki, gołąbka czy...

grzyby suszone w panierce przepis
Adobe Stock
Newsy
Uważajcie na wiosenne grzyby! Ten podobny do smardza jest trucizną!
Chociaż sezon na zbieranie grzybów przypada na jesień, już wiosną można znaleźć piękne i smaczne okazy. Uważajcie jednak – nie wszystkie są jadalne!

Nawet wiosną można znaleźć w lesie pierwsze grzyby, z których przygotujecie pyszne dania takie jak kotlety grzybowe , gołąbki z ryżem i grzybami czy grzybową marynatę do schabu . Jeden z wiosennych grzybów przypomina smardza, ale tak naprawdę nim nie jest – to piestrzenica kasztanowata, która może doprowadzić do poważnego zatrucia! Nazywana jest także „babim uchem”. „Spożycie tego grzyba może doprowadzić w łagodnych objawach do zaburzeń jelitowych, a w gorszych - do zaburzeń pracy wątroby, śledziony, nerek, nawet wzroku” - wyjaśnia Zdobysław Czarnowski z Lasów Państwowych. Piestrzenica kasztanowata – trująca bliźniaczka smardza Dawniej ta odmiana grzyba uznawana była za jadalną, a wręcz często wysyłano je do innych krajów. Utarło się, że odpowiednia obróbka termiczna sprawia, że tracą swoje trujące właściwości. Eksperci jednak doszli do wniosku, że jest to bardzo ryzykowne – nawet kilkukrotne gotowanie grzyba może być niewystarczające, aby stał się bezpieczny.  „Są ludzie, którzy zbierają te grzyby wiosną. Obgotują raz, drugi raz i wtedy z tego wywaru robią sobie coś do spożycia” – opowiada Czarnowski.  Czy jest to jednak bezpieczne? Niekoniecznie – statystycznie bardzo niewiele grzybiarzy ma tak rozległą wiedzę o grzybach, aby umieć odpowiednio je obrobić. Piestrzenica wygląda intrygująco i pięknie pachnie, dlatego może kusić leśnych wycieczkowiczów. Skrywa jednak bardzo szkodliwe składniki takie jak gyromitryna, czyli substancja rakotwórcza. W organizmie ludzkim rozkłada się ona do składnika zwanego monometylohydrazyną, która często występuje… w paliwie rakietowym!  Piestrzenica ma intrygujący wygląd i bardzo ładny zapach, ale jako składnik diety jest niebezpieczna dla...