Nawet o 2 złote drożej w ciągu 3 dni w Biedronce. Sprawdźcie, które produkty najbardziej podrożały
AdobeStock
Newsy

Nawet o 2 złote drożej w ciągu 3 dni w Biedronce. Sprawdźcie, które produkty najbardziej podrożały

Biedronka znów podnosi ceny. Szybko i po cichu. Nie jest to pierwsza podwyżka cen w tym sklepie, ale tym razem ilość produktów i różnice cenowe są znaczące.  

Za wiele dyskontowych produktów po minionym weekendzie zapłacicie nawet 2 zł więcej. Ekonomista Rafał Mundry opublikował zestawienie, które pokazuje jakie rzeczy objęła podwyżka. Zobaczcie, czy są wśród nich wasze ulubione. 

Ekonomista Rafał Mundry o podwyżkach w Biedronce

Na swoim Twitterze, Rafał Mundry zestawił ze sobą ceny tych samych produktów z weekendu i środy (10 sierpnia). I tak odniósł się do całej sytuacji: 

- Kolejna duża fala podwyżek cen w Biedronce. Co weekend archiwizuje ceny w Biedronce z glovo. Na ogół zmiany były acz pojedyncze. W tym tyg. bardzo szeroko. Sery, twaróg, ryż. prod. z pomidorów, olej (znów). A nawet smalec, ocet i drożdże (po dłuższej stabilizacji). 

Zobacz także
Pod żadnym pozorem nie pijcie tego napoju, jeśli idziecie na zakupy. To się źle skończy dla waszego portfela

Pod żadnym pozorem nie pijcie tego napoju, gdy idziecie na zakupy. To się źle skończy dla waszego portfela

Chcecie oszczędzić na jedzeniu? Zwróćcie uwagę na dolne półki w sklepie 

Chcecie oszczędzić na jedzeniu? Zwróćcie uwagę na dolne półki w sklepie 

Wzrosty cen w niemalże każdej kategorii produktów spożywczych 

Podwyżki cen są czymś, co po prostu wydarza się w czasie inflacji. Niemniej jednak nikt nie spodziewał się tak dużych zmian cenowych, w tak krótkim czasie. Z zestawienia ekonomisty widać wyraźnie, że wzrost cen dotyczy produktów niemal w każdej kategorii. 

Kupując w tym tygodniu przykładowo ser cheddar, który kosztował w minionym tygodniu 8,63 zł, zapłacicie za niego obecnie 9,99 zł. Jest to 1,36 zł różnicy w ciągu zaledwie kilku dni.  

Różnice zauważalne są też w przypadku serów białych i pleśniowych, ryżu, makaronu, produktów gotowych, takich jak pizza, lasagne czy ravioli, a także ketchupu. Rekordzistą podwyżek jest papier toaletowy.

Które produkty podrożały najbardziej w Biedronce?

Poniżej przedstawiamy zmiany cen dotyczące części produktów, tydzień do tygodnia. 

 • Ser Światowid, ser żółty Gouda i Edamski – z 4,19 zł na 4,47 zł

 • Ser Włoszczowa, Ser Gouda plastry – z 11,99 zł na 12,94 zł 

 • Ser Cheddar Smaki Świata – z 8,63 zł na 9,99 zł 

 • Ser kozi i owczy w plastrach Światowid – z 8,99 zł na 9,51 zł  

 • Serek wiejski Piątnica – z 1,99 zł na 2,37 zł 

 • Twaróg chudy Delikate 250 g – z 2,85 zł na 3,19 zł 

 • Ryż basmati Plony Natury – z 3,89 zł na 4,75 zł 

 • Ryż biały Plony Natury – z 3,80 zł na 4,47 zł 

 • Pizza z szynką i serem Donatello – z 12,94 zł na 14,28 zł 

 • Ketchup łagodny i pikantny Heinz 450 g – z 5,49 zł na 6,99 zł  

 • Ocet Kuchenny Culineo 750 ml – z 2,39 zł na 2,99 zł  

 • Herbata Cejlońska czarna Remsey – z 8,99 zł na 9,99 zł 

 • Regina papier toaletowy XXL – z 22,99 zł na 24,99 zł 

Źródło: portalspozywczy.pl, @RafalMundry Twitter

Magda Gessler odpowiada na pytania

Biedronka podnosi ceny kilkudziesięciu produktów. „To było nieuniknione”
AdobeStock
Newsy
Biedronka podnosi ceny kilkudziesięciu produktów. „To było nieuniknione”. Obniży je już 1 lutego?
Pamiętacie popularny slogan: Biedronka - codziennie niskie ceny? Okazuje się, że to już raczej przeszłość.

Klienci Biedronki mogli ostatnio przeżyć prawdziwy szok. Popularny dyskont uznawany jak dotąd za jeden z najtańszych sklepów spożywczych w Polsce, podniósł z dnia na dzień ceny kilkudziesięciu swoich produktów. Dlaczego tak się stało? Przedstawiciele popularnej sieci twierdzą, że „to było nieuniknione”. Biedronka podniosła ceny kilkudziesięciu produktów Inflacja dała się we znaki wszystkim – nie tylko szarym obywatelom, ale też dużym firmom i przedsiębiorstwom. Z uwagi na rosnące koszty utrzymania placówek, podatki i wyższe rachunki za prąd i gaz, wiele popularnych sklepów zdecydowało się na podniesie cen produktów. Biedronka, uznawana jak dotąd za jeden z najtańszych sklepów spożywczych w Polsce, z dnia na dzień była zmuszona podnieść ceny aż kilkudziesięciu swoich produktów. O sprawie napisał wczoraj na Twitterze ekonomista Rafał Mundry. Jak zauważa „Fakt", jeszcze w niedzielę, ten sam ser z Biedronki w aplikacji Glovo, która dostarcza zakupy do domu, kosztował 6,99 zł, a w poniedziałek już 7,49 zł, z kolei chleb tostowy podrożał z 2,99 zł do 3,49 zł, a makaron z 2,99 do 3,49 zł. Podobnie podniesione zostały ceny wielu innych produktów. Fala podwyżek jutro w Biedronce⚠️ mięso drób chleb tostowy ser żółty serek wiejski mleko jogurt musli makaron itd Aplikacja Glovo umożliwia zaplanować zakupy na jutro Ceny z dziś do tych jutrzejszych na dziesiątkach produktów znacznie się różnią A to tylko część co sprawdziłem pic.twitter.com/QKcOLNPotz — Rafał Mundry (@RafalMundry) January 23, 2022 Co na to przedstawiciele Biedronki? Grzegorz Pytko, dyrektor handlowy sieci powiedział w wywiadzie dla RadioZET.pl, że „regularne zmiany cen w cyklach...

Tylko do soboty w Biedronce Olej Kujawski aż o 50% taniej. Trzeba tylko spełnić 1 warunek
AdobeStock/AdobeStock
Newsy
W Biedronce olej rzepakowy za 7,49 zł. Po skandalu z podwyżkami przed obniżką VAT szukamy dobrych cen
Robienie zakupów w czasach inflacji to duże wyzwanie. Nowe podejście do zakupów może uratować wasze portfele.

Już chyba wszyscy tracimy orientację w tym, co ma zdrożeć, co stanieć i o ile. Wiemy tyle: wprowadzony od 1 lutego zerowy VAT na niektóre produkty żywnościowe powinien mieć odzwierciedlenie w niższych cenach produktów. Będą tego pilnować urzędnicy Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji. Wszystko wskazuje jednak na to, że w tym samym czasie galopująca inflacja wpłynie znowu na duże wzrosty cen. Ceny w sklepach zmieniają się każdego dnia. Jak więc rozpoznać dobrą cenę od tej zawyżonej? Podpowiadamy. Najlepsze ceny z bieżącej gazetki w Biedronce Z gazetki sieci Biedronka wybraliśmy ceny, które pomimo podwyżek nadal są okazyjne. To między innymi olej rzepakowy 1 l za 7,49 zł. Ceny oleju wzrosły w ostatnich miesiącach tak bardzo, że w większości sklepów litr oleju możecie kupić za około 9 zł. Inne produkty w Biedronce z dobrymi cenami: Schab wieprzowy bez kości 1 kg - 8,99 zł. Tu są 2 warunki. Po pierwsze musicie być posiadaczami karty „Moja Biedronka” i na kartę możecie odstać maksymalnie 4 kg schaby dziennie. Drugim warunkiem jest zrobienie zakupów w sklepie za minimum 49 zł. Tylko wtedy możecie skorzystać z podanej ceny, o 47% niższej od ceny regularnej Kiełbasa śląska 1 kg – 5,99 zł. Ta oferta także obwarowana jest warunkami. Także musisz posiadać kartę „Moja Biedronka”, a do tego podana cena za jedną sztukę obowiązuje wtedy, gdy kupicie dwie szt. produktu Karkówka wieprzowa bez kości 1 kg – 8,99 zł. Oferta dostępna dla posiadaczy karty „Moja Biedronka”. Obwiązuje limit 4 kg dziennie Mleko Mleczna Dolina 1 l – 1,99 zł czyli 26% taniej jeśli od razu kupicie 6 szt. Cena jest limitowana do dwóch zgrzewek na 1 kartę „Moja Biedronka” Jak robić zakupy gdy ceny zmieniają się każdego...

Ultimatum dla sieci: obniżka cen albo kary. UOKIK już sprawdza ceny żeby mieć porównanie, ale sieci były sprytniejsze
Adobe Stock
Newsy
Ultimatum dla sieci: obniżka cen albo kary. UOKiK już sprawdza ceny, żeby mieć porównanie
Sieciom grożą kary za to, że nie obniżyły cen po zawieszeniu VAT od 1 lutego 2022 r. Co na to sklepy?

Od 1 lutego rząd wprowadza zerowy VAT na niektóre produkty spożywcze. Sieci sklepów już zaczęły się przygotowywać do tej zmiany. Nie uwierzycie, jaką metodę wybrały niektóre z nich. Kontrolerzy UOKiK grożą karami. UOKiK rozpoczął kontrole cen w sklepach Dziennik „Gazeta Prawna” ujawnił, że już od poniedziałku kontrolerzy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, sprawdzają ceny w sklepach. Celem tych kontroli ma być upewnienie się, że sklepy, zgodnie z oczekiwaniem rządu, obniżą ceny produktów po tym, gdy 1 lutego 2022 zostanie na pół roku zmniejszony do zera podatek VAT na niektóre artykuły żywnościowe. Taki monitoring ma być przeprowadzany co tydzień przez cały okres obowiązywania zerowych stawek VAT, a kontrola, która rozpoczęła się w ostatnim tygodniu stycznia, ma wskazać, od jakiej podstawy cen obniżki powinny być uwzględniane. Potwierdziła to rzeczniczka UOKiK Małgorzata Cieloch: - Monitoring cen przeprowadzony w tym tygodniu ma być podstawą do oceny, czy sklepy zastosowały się i w jakim zakresie do wytycznych dotyczących obniżki VAT na podstawowe artykuły żywnościowe.  Rzeczniczka uważa, że taki wcześniejszy monitoring ma swoje uzasadnienie, a pokazały to wcześniejsze kontrole przeprowadzone pod koniec 2021 r. związane z obniżką VAT z 23% do 8% na paliwa. Małgorzata Cieloch argumentuje: - Mogę powiedzieć, że (wówczas – przyp. redakcji) zostały wykryte nieprawidłowości. Nie wszystkie sieci od razu zastosowały się do nowych wytycznych. Tym razem sieci zareagowały błyskawicznie. Jak sieci przygotowują się do obniżki cen z tytułu zerowego VAT? Lidl, Kaufland czy Stokrotka już zadeklarowały obniżki produktów z zerowym VAT. Klienci tych sklepów mogą liczyć na obniżkę 2 tys. do nawet 13 tys. pozycji na półkach. I...