Dostarczając organizmowi odpowiednich substancji odżywczych zapewniamy mu lepszą ochronę przed chorobami i wyposażamy w zdolność zwalczenie niektórych chorób. Jednym z minerałów, mających tak wielkie znaczenie dla walki z chorobami jest magnez. Dlaczego jest tak ważny i skąd go brać?

Działanie magnezu na organizm

Najczęściej o magnezie i jego niedoborach myślimy, gdy jesteśmy w stresie lub silny skurcz wybudza nas ze snu. Jednak magnez ma znacznie szersze znaczenie dla organizmu. Jego odpowiednia podaż może skutecznie ochronić nas przed chorobami, a niedobory – zagrozić zdrowiu.

Magazyn medyczny „Cell” opublikował wyniki badań szwajcarskich naukowców, którzy udowodnili, że pewien rodzaj limfocytów odpowiedzialnych za zwalczanie komórek nowotworowych może działać efektywnie jedynie w obecności odpowiedniej ilości magnezu. Jeśli w organizmie brakuje tego pierwiastka, komórki pozostają w formie nieaktywnej.

Inne badania dowiodły, że obrona organizmu przed wirusem grypy spada, gdy brakuje magnezu. Mechanizm odpowiedzi na zagrożenie zdrowia jest dokładnie taki sam. Limfocyty nie podejmuję „walki”, jeśli w organizmie nie znajduje się odpowiednia ilość magnezu.

Zobacz także:

Które produkty zawierają najwięcej magnezu?

Dla utrzymania prawidłowej gospodarki mineralnej i zapewnienia sobie właściwej podaży magnezu z pożywienia należy dbać o to, aby dieta była różnorodna i zbilansowana. Magnez występuję bowiem w bardzo wielu popularnych produktach żywnościowych.

Zwróćcie jednak szczególną uwagę na te 3 naturalne źródła magnezu, w których zawartość i przyswajalność tego minerału jest szczególnie korzystna.

  • Pełnoziarniste produkty zbożowe, w tym płatki owsiane
  • Kasze
  • Ciemne pieczywo

Do diety włączajcie także inne produkty bogate w magnez, jak:

  • Nasiona strączkowe
  • Orzechy
  • Kakao
  • Warzywa liściaste: jarmuż, rukola, szpinak

Latem oraz w czasie intensywnego wysiłku fizycznego, uzupełniajcie płyny zawierające związki mineralne, w tym magnez. Silne pocenie się jest częstą przyczyną wypłukiwania magnezu i jego późniejszych niedoborów.

Źródło: wyborcza.pl