Naukowcy opracowali dietę długowieczności. Nie uwierzycie, jakie produkty trzeba jeść w dużych ilościach
Adobe Stock
Newsy

Naukowcy opracowali dietę długowieczności. Nie uwierzycie, jakie produkty trzeba jeść w dużych ilościach

Co jeść, żeby długo żyć? Na to pytanie spróbowali odpowiedzieć badacze z Kalifornii. Będziecie zaskoczeni ich ostatnimi ustaleniami.

Tajemnica długowieczności to temat, który zajmuje ludzi od wieków. Kiedyś alchemicy pracowali nad eliksirem nieśmiertelności, a przy okazji odkrywali kolejne metale. Dziś naukowcy pracują nad metodami wydłużenia długości życia i stwierdzają, że tajemnica tkwi w diecie.

Magda Gessler odpowiada na pytania

100 lat badań wielu naukowców podstawą do opracowania „diety długowieczności”

Kalifornijscy badacze, opierając się na dostępnej literaturze poświęconej skutkom zdrowotnym różnego rodzaju diet ludzi żyjących w różnych zakątkach naszej planety, a także zwierząt, zaproponowali „dietę długowieczności”. W swojej analizie brali pod uwagę wiele czynników:

 • Kompozycję posiłków
 • Kaloryczność pożywienia
 • Częstotliwość jedzenia

I choć badania nie generowały żadnego nowego zestawu danych, a jedynie analizowały dostępne już informacje, to ilość zmiennych obserwowana, zestawiana i interpretowana była tak ogromna, że stała się wartościowych materiałem do wyciągnięcia naukowych wniosków:

- Analizowaliśmy wszelkie możliwe powiązania między czynnikami odżywczymi, okresami postu, genami, a czasem życia różnych organizmów. Odnosiliśmy to do wyników badań prowadzonych wśród ssaków naczelnych i ludzi, w tym stulatków Odwołując się do wiedzy zbieranej przez naukowców przez ponad stulecie, zaczynamy zbliżać się do odpowiedzi na pytanie o dietę długowieczności, które pozwolą formułować konkretne rekomendacje i będą podstawą do jeszcze dalej idących badań - ustalili naukowcy.

W swoim opracowaniu, naukowcy z uniwersytetu Southern w Kalifornii uwzględnili także wiele popularnych diet ograniczających kalorie: diety niskowęglanowe i wysokotłuszczowe, wegetariańskie, wegańskie, a także popularną dietę śródziemnomorską.

Zobacz także
Chcecie żyć nawet 100 lat? Te produkty dadzą wam długowieczność

Chcielibyście żyć nawet 100 lat? Te produkty dadzą wam długowieczność

Ekspert zdradził eliksir na długowieczność. Poleca jeść te 2 tanie produkty

Ekspert zdradził eliksir na długowieczność. Poleca jeść te 2 tanie produkty

Na czym polega „dieta długowieczności”?

Wnioski, które w zakresie węglowodanów, o których mówi się, że warto je ograniczać oraz białek, w odniesieniu do których częściej martwimy się ich niedoborami, mogą być zaskakujące. Także element głodówki czy postu tak krytykowany przez dietetyków występujący w konkluzji, jest nieoczekiwany.

Kluczowe cechy diety długowieczności wg naukowców z Kalifornii:

 • Umiarkowana do wysokiej zawartość węglowodanów w produktach. Jednak ważne, aby były to węglowodany słabo przetworzone
 • Niska zawartość białek. Badacze podkreślają: „niska, ale wystarczająca”. Białka dostarczane organizmowi powinny być pochodzenia głównie roślinnego i zaspokajać około 30% zapotrzebowania energetycznego organizmu
 • Warto ograniczać jedzenie do okna czasowego: 11-12 godzin na dobę. Przez pozostałe godziny dobrze jest stosować post
 • Co 3-4 miesiące warto zastosować 5-dniowa głodówkę
 • Dieta powinna być bogata w rośliny strączkowe, pełne ziarna i warzywa
 • Do posiłków należy dodać nieco ryb, ale całkowicie wyeliminować czerwone mięso oraz mięso wysoko przetworzone. Zalecane jest też ograniczenie drobiu
 • Cukier i zboża przetworzone mogą występować w daniach, ale w minimalnej ilości
 • W jadłospisie nie może zabraknąć orzechów i oliwy z oliwek. Od czasu do czasu można pozwolić sobie na odrobinę gorzkiej czekolady

Autorzy badania przyznają, że ich propozycja diety przypomina niektóre warianty diety śródziemnomorskiej, podobnej do stosowanej na włoskiej Sardynii czy japońskiej Okinawie, gdzie żyje najwięcej na świecie stulatków i dodają, że rozpoczęcie diety musi być poprzedzone konsultacją z lekarzem i należy ją modyfikować w zależności od potrzeb osobniczych czy istniejących chorób.

Źródło: rmf24.pl

Ekspert zdradził eliksir na długowieczność. Poleca jeść te 2 tanie produkty
Adobe Stock
Newsy
Ekspert zdradził eliksir na długowieczność. Poleca jeść te 2 tanie produkty
Wiele osób przez długie lata szuka odpowiedniej recepty na szczęśliwe i zdrowe życie. Jednak nie zawsze te polecane się sprawdzają. Ekspert badający niebieską strefę odkrył eliksir na długowieczność. Do codziennej diety wystarczy włączyć dwa produkty.

Zdrowa, dobrze zbilansowana dieta w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną to najpopularniejszy klucz do zdrowia. Taki tryb życia pozwala uniknąć wielu schorzeń. Jednak coraz więcej osób poszukuje również sposobu na długowieczność. Tą recepturą podzielił się pewien ekspert.  Niezwykła „niebieska strefa” Dana nazwa stref powstała dość przypadkowo. Badacze zajmujący się kwestią długowieczności ludzi, kolorem niebieskim na mapie oznaczali miejsca, gdzie średnia życia mieszkańców była ponadprzeciętna. Do nich zalicza się: Sardynia, kostarykański półwysep Nicoya, grecka Ikaria, japońska Okinawa, kalifornijskie miasto Loma Linda. Ludzie z tych lokalizacji mogą pochwalić się  także świetnym zdrowiem.  Podobieństwa mieszkańców „niebieskiej strefy” Mimo, iż dane miejsca różnią się nieco geograficznie to wśród ich wszystkich mieszkańców można znaleźć kilka podobieństw. Przede wszystkim ci ludzie charakteryzują się wyważoną aktywnością fizyczną, która pozwala zachować im dobrą formę, a także zamiłowaniem do lokalnych produktów. Dieta opierająca się na miejscowych artykułach spożywczych jest dość odżywcza i zdrowa. Brak lub znikome ilości przetworzonych składników są skutkiem niewielkiego występowania takich schorzeń jak cukrzyca, nowotwory, otyłość bądź różne choroby serca. Badanie długowieczności  Coraz więcej ludzi szuka sposobu na długie i udane życie. Tym tematem postanowili również zająć się badacze, a wśród nich także Dan Buettner. Ekspert przez wiele lat badał, analizował, porównywał dane miejsca, aby poznać mentalność mieszkańców oraz ich przyzwyczajenia, które są kluczowe w długowieczności. Mimo, iż tereny różnią się pewnymi aspektami to jednak...

wegetariańska dieta
Adobe Stock
Newsy
Odstawcie ten składnik, a schudniecie o wiele szybciej. Nie chodzi o słodycze
Święta, święta i po świętach. A po rodzinnych zjazdach, ucztach i biesiadach u wielu z nas pojawiły się zbędne kilogramy i oponka z tłuszczu na brzuchu.

Przed świętami szukamy w internecie przepisów na przepyszne świąteczne dania. Po świętach sytuacja ulega zmianie – teraz poszukujemy w sieci sposób na zrzucenie kilogramów. Różnorodność diet, które reklamowane są w internecie wręcz poraża. Wielu z nas zadaje sobie pytanie: czego to ludzie nie wymyślą. My nie będziemy radzili wam, by postawić swoje życie na głowie. Oczywiście w celu zgubienia nadprogramowych kilogramów. Jak schudnąć? Przybliżymy wam za to ustalenia grupy naukowców z Clinical Research at the Physicians Committee for Responsible Medicine w Waszyngtonie. Amerykanie przebadali osoby chore na cukrzycę typu 2. Badacze sprawdzali, w jaki sposób, takie osoby mogą poradzić sobie z otyłością. Amerykańscy naukowcy starali się udowodnić, że samo zmniejszenie liczby kalorii nie jest gwarancją sukcesu. Oczywiście żadna dieta nie będzie miała zbyt dużego sensu, jeżeli nie dołożymy do niej całego szeregu prozdrowotnych działań. Aktywny tryb życia, rezygnacja z używek, dbanie o regenerację organizmu i dobry sen – to wszystko jest warunkiem niezbędnym dobrej, zbalansowanej diety. Takiej, którą wybraliśmy, by nieco schudnąć. Jak przyspieszyć odchudzanie? Amerykanie dowiedli, że w szybkim chudnięciu pomaga jeszcze jedna rzecz. Chodzi tu mianowicie o spożywanie mięsa. Eliminacja mięsa i zdecydowane ograniczenie produktów odzwierzęcych według badania waszyngtońskich uczonych przyspiesza odchudzanie niemal dwukrotnie. Do takich wniosków doszli amerykańscy lekarze dzięki 74-osobowej grupy ochotników, cierpiących oprócz nadwagi także na cukrzycę typu 2. Grupa, która ograniczyła wyłącznie ilość spożywanych kalorii odniosła o wiele mniejszy skutek w walce ze zbędnymi kilogramami. Roślinne zamienniki mięsa To prawda, nie samym mięsem żyje...

Wpływ pracy zdalnej na sen
Damir Spanic
Zdrowie
Ten nawyk rujnuje twoje zdrowie! DRAMATYCZNY apel lekarzy!
Nowe badania snu wskazały, że codzienna praca w domu może zrujnować sen. Wyniki uczestników pomiaru monitorowano przed kwarantanną i 40 dni po kwarantannie. Czy możemy się z nich czegoś nauczyć?

Wybuch pandemii wywrócił do góry nogami wiele aktywności. Główną zmianę odnotowała przestrzeń pracy, powodowana piętrzącymi się obostrzeniami. Niektóre firmy zawiesiły działalność, a wiele ludzi zostało zmuszonych do przeniesienia swoich obowiązków z biura do domu. O ile pomysł ten wydawał się niektórym na rękę, o tyle badania dotyczące snu wykazują, że rutyna przed komputerem może zaburzyć procesy nocnej regeneracji. Praca bez limitu Journal of Translational Medicine  opublikowało badanie z którego w klarowny sposób wynika, że specyficzna zmiana naszego stylu życia w znacznym stopniu wpłynęła na powszechne przyzwyczajenia dotyczące snu. Mierzono zmiany senne, czas zasypiania, jakość snu oraz  senność uczestników w ciągu dnia. W badaniu wzięło udział 121 mężczyzn i kobiet w wieku od 18 do 65 lat. Obiektem monitorowania był cały cykl snu, nawyki przed rozpoczęciem kwarantanny, jak i 40 dni po jej zakończeniu. Badacze okazali się zgodni co do jednego - po kwarantannie jakość snu uległa pogorszeniu. Tytuł badania   „Czy Sars-Cov-2 zagraża naszym snom? Wpływ kwarantanny na jakość snu i wskaźnik masy ciała ”  zaakcentował też relację łączącą kwarantannę ze zmianą na gorsze w obszarze wyraźnych zaburzeń snu. Wpływ pracy zdalnej na sen. Naukowcy nie mają wątpliwości Trudno dyskutować z efektem badań naukowców z Journal of Translational Medicine. Wskaźniki także mówią same za siebie. Praca w domu, korzystanie z inteligentnych urządzeń i brak ram czasowych, które wyznaczają początek i koniec - nie służą ani wykonanej pracy, ani tym bardziej - pracownikom. Uczestnicy byli mniej aktywni fizycznie podczas kwarantanny i mieli tendencję do dokonywania...

Ta dieta niesamowicie wpływa na umysł i ciało. Codziennie jedzcie te produkty
AdobeStock
Newsy
Dieta MIND na pamięć: zasady i efekty, co jeść
Na tej diecie nie tylko schudniecie, ale przede wszystkim poczujecie się o wiele lepiej i zmniejszycie ryzyko zachorowania na Alzheimera!

W internecie najczęściej można się spotkać z opisami diet, które mają sprawić, że szybko schudniecie. Jednak dieta nie zawsze musi być odchudzająca! Zmiana stylu żywienia może wpłynąć bardzo pozytywnie na wasze samopoczucie, zwłaszcza jeśli dotychczas nie odżywialiście się zbyt zdrowo. Jedną z takich diet jest MIND, czyli dieta dla mózgu. Nie tylko poczujecie się lepiej, ale także przy okazji zrzucicie kilka kilogramów. Sprawdźcie, na czym to polega! Dieta MIND – co to jest? Dieta MIND, czyli „Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay”, to sposób odżywiania, który może bardzo obniżyć ryzyko zachorowania na choroby neurodegeneracyjne mózgu, takie jak np. choroba Alzheimera czy demencja. Dieta ta została wymyślona przez Marthę Claire Morris, epidemiologa z Rush University Medical Center w Chicago. Jej zespół, na podstawie badań nad dietą DASH i dietą śródziemnomorską, wyszczególnił produkty, których spożycie może obniżyć ryzyko zachorowania na choroby neurodegeneracyjne. Badanie nad wpływem diety MIND na rozwój choroby Alzheimera trwało aż 5 lat! Zasady diety MIND Mamy dobrą wiadomość dla osób, które nie cierpią diet – MIND nie jest tak naprawdę dietą, a pewnym stylem odżywiania, dlatego o wiele łatwiej jest wdrożyć nowe zasady żywienia i je stosować. W diecie MIND bowiem poleca się jeść część produktów, a część ograniczać. Dieta MIND – zalecane produkty Stosując dietę MIND, powinniście jeść jak najwięcej poniższych produktów: Tłuste ryby morskie – raz w tygodniu Drób – 2 razy w tygodniu Zielone warzywa – codziennie, nawet po 3 porcje dziennie Orzechy – 5 razy w tygodniu Borówki, maliny, truskawki i inne owoce jagodowe –...