Naukowcy opracowali dietę długowieczności. Nie uwierzycie, jakie produkty trzeba jeść w dużych ilościach
Adobe Stock
Newsy

Naukowcy opracowali dietę długowieczności. Nie uwierzycie, jakie produkty trzeba jeść w dużych ilościach

Co jeść, żeby długo żyć? Na to pytanie spróbowali odpowiedzieć badacze z Kalifornii. Będziecie zaskoczeni ich ostatnimi ustaleniami.

Tajemnica długowieczności to temat, który zajmuje ludzi od wieków. Kiedyś alchemicy pracowali nad eliksirem nieśmiertelności, a przy okazji odkrywali kolejne metale. Dziś naukowcy pracują nad metodami wydłużenia długości życia i stwierdzają, że tajemnica tkwi w diecie.

100 lat badań wielu naukowców podstawą do opracowania „diety długowieczności”

Kalifornijscy badacze, opierając się na dostępnej literaturze poświęconej skutkom zdrowotnym różnego rodzaju diet ludzi żyjących w różnych zakątkach naszej planety, a także zwierząt, zaproponowali „dietę długowieczności”. W swojej analizie brali pod uwagę wiele czynników:

 • Kompozycję posiłków
 • Kaloryczność pożywienia
 • Częstotliwość jedzenia

I choć badania nie generowały żadnego nowego zestawu danych, a jedynie analizowały dostępne już informacje, to ilość zmiennych obserwowana, zestawiana i interpretowana była tak ogromna, że stała się wartościowych materiałem do wyciągnięcia naukowych wniosków:

- Analizowaliśmy wszelkie możliwe powiązania między czynnikami odżywczymi, okresami postu, genami, a czasem życia różnych organizmów. Odnosiliśmy to do wyników badań prowadzonych wśród ssaków naczelnych i ludzi, w tym stulatków Odwołując się do wiedzy zbieranej przez naukowców przez ponad stulecie, zaczynamy zbliżać się do odpowiedzi na pytanie o dietę długowieczności, które pozwolą formułować konkretne rekomendacje i będą podstawą do jeszcze dalej idących badań - ustalili naukowcy.

W swoim opracowaniu, naukowcy z uniwersytetu Southern w Kalifornii uwzględnili także wiele popularnych diet ograniczających kalorie: diety niskowęglanowe i wysokotłuszczowe, wegetariańskie, wegańskie, a także popularną dietę śródziemnomorską.

Zobacz także
Chcecie żyć nawet 100 lat? Te produkty dadzą wam długowieczność

Chcielibyście żyć nawet 100 lat? Te produkty dadzą wam długowieczność

Ekspert zdradził eliksir na długowieczność. Poleca jeść te 2 tanie produkty

Ekspert zdradził eliksir na długowieczność. Poleca jeść te 2 tanie produkty

Na czym polega „dieta długowieczności”?

Wnioski, które w zakresie węglowodanów, o których mówi się, że warto je ograniczać oraz białek, w odniesieniu do których częściej martwimy się ich niedoborami, mogą być zaskakujące. Także element głodówki czy postu tak krytykowany przez dietetyków występujący w konkluzji, jest nieoczekiwany.

Kluczowe cechy diety długowieczności wg naukowców z Kalifornii:

 • Umiarkowana do wysokiej zawartość węglowodanów w produktach. Jednak ważne, aby były to węglowodany słabo przetworzone
 • Niska zawartość białek. Badacze podkreślają: „niska, ale wystarczająca”. Białka dostarczane organizmowi powinny być pochodzenia głównie roślinnego i zaspokajać około 30% zapotrzebowania energetycznego organizmu
 • Warto ograniczać jedzenie do okna czasowego: 11-12 godzin na dobę. Przez pozostałe godziny dobrze jest stosować post
 • Co 3-4 miesiące warto zastosować 5-dniowa głodówkę
 • Dieta powinna być bogata w rośliny strączkowe, pełne ziarna i warzywa
 • Do posiłków należy dodać nieco ryb, ale całkowicie wyeliminować czerwone mięso oraz mięso wysoko przetworzone. Zalecane jest też ograniczenie drobiu
 • Cukier i zboża przetworzone mogą występować w daniach, ale w minimalnej ilości
 • W jadłospisie nie może zabraknąć orzechów i oliwy z oliwek. Od czasu do czasu można pozwolić sobie na odrobinę gorzkiej czekolady

Autorzy badania przyznają, że ich propozycja diety przypomina niektóre warianty diety śródziemnomorskiej, podobnej do stosowanej na włoskiej Sardynii czy japońskiej Okinawie, gdzie żyje najwięcej na świecie stulatków i dodają, że rozpoczęcie diety musi być poprzedzone konsultacją z lekarzem i należy ją modyfikować w zależności od potrzeb osobniczych czy istniejących chorób.

Źródło: rmf24.pl

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA