Różnica pomiędzy domowym ekstraktem grzybowym a sklepowym odpowiednikiem jest taka, że do tego pierwszego dokładnie wiecie, co zostało użyte w procesie przygotowania. Grzyby tam wykorzystane pochodzą z waszych zbiorów, dzięki temu przyprawa jest o niebo lepsza, zdrowsza i smaczniejsza niż jakakolwiek kupiona w sklepie. 

Do czego możecie wykorzystać ekstrakt grzybowy? 

Odpowiedzmy zatem na pytanie, do czego można użyć takiej grzybowej esencji smaku. Odpowiedź może być tylko jedna: do każdej potrawy, w której chcecie podkreślić grzybowy smak i aromat. Ekstrakt z grzybów doskonale komponuje się z różnego rodzaju duszonymi mięsami. Jeżeli dolejecie go do bitek wieprzowych, lub duszonego kurczaka z pieczarkami to wygracie los na kulinarnej loterii. 

Gulasze, bigosy, a nawet wigilijna kapusta z grzybami potrzebują czasem jego dodatkowego wsparcia. Świetnie pasuje do zup, farszy i sosów, którymi polewacie mięso i ziemniaki. Wystarczy dodać go naprawdę niewiele, a efekt jest powalający.  

Zobacz także:

Jakie grzyby wybrać do ekstraktu? 

Ideałem są grzyby, które są aromatyczne i intensywne w smaku, jak np. podgrzybki lub prawdziwki. Te jednak okazy, szczególnie dorodne, znajdą zapewne zastosowanie w przetworach lub trafią do suszenia.  

W przypadku robienia ekstraktu kierujcie się zatem jedną zasadą. To, co nie pasuje gdzie indziej, niech trafi do przyprawy. Mamy tu na myśli egzemplarze uszkodzone, połamane, obgryzione przez ślimaki takie, które nie spełniają standardów estetycznych. I tak za chwilę znajdą się w maszynce do mielenia mięsa. 

Ekstrakt możecie przygotowywać zarówno z grzybów surowych jak i suszonych. My dzisiaj pokażemy wam, jak możecie wykorzystać dary lasu dopiero co przyniesione do domu. 

Przepis na domowy ekstrakt z grzybów 

Składniki: 

  • grzyby, różne rodzaje 

  • woda 

  • sól 

Sposób przygotowania: 

  1. Grzyby wyczyśćcie i drobno pokrójcie lub zmielcie w maszynce. 

  1. Włóżcie je do garnka i zalejcie lekko osoloną wodą, tak by tylko pokryła grzyby. 

  1. Duście je na wolnym ogniu, a wydzielający się sok zlewajcie do osobnego naczynia. 

  1. Dolewajcie kolejne porcje osolonej wody i zlewajcie zabarwiony płyn. Róbcie to do czasu, aż grzyby przestana puszczać sok. 

  1. Wówczas wyciśnijcie z nich jego resztę. Cały zgromadzony płyn przefiltrujcie przez gazę lub gęste sitko. 

  1. Wlejcie do nowego rondla lub garnka o grubym dnie i gotujcie, aż zmieni się konsystencja płynu i odbędzie się redukcja wody. Płyn ma przypominać gęsty syrop. 

  1. Od razu przelejcie do czystych, wyparzonych butelek i szczelnie zamknijcie. 

  1. By mieć pewność, że ekstrakt utrzyma się długo w dobrym stanie, pasteryzujcie butelki 30-40 minut w temperaturze 100 stopni. 

  1. Przechowujcie w ciemnym, chłodnym miejscu. 

Źródło: poradzimy24.pl