Piołun zwyczajny to zioło z rodzaju artemisia, występujące naturalnie na terenach Europy, Ameryki Północnej i Syberii. Ma charakterystyczne szarobiałe, puszyste liście i żółte pąki kwiatowe. Piołun zwykle rośnie jako chwast wzdłuż ogrodzeń i poboczy dróg.

Największy rozgłos zyskał dzięki jednemu z jego aktywnych składników – absintolu, który jest używany do produkcji wysokoprocentowego trunku – absyntu.

Zioło to ma też długą historię prozdrowotną, sięgającą starożytnej Grecji i czasów Hipokratesa. Najczęściej piołun wykorzystywano do wypędzania z organizmu pasożytów, ale był on też znany dzięki swoim zdolnościom do leczenia bólu menstruacyjnego, żółtaczki, anemii i reumatyzmu.

Korzyści zdrowotne piołunu

Zaparzony piołun ma wiele korzyści zdrowotnych. Oto tylko niektóre z nich.

Zobacz także:

  • Poprawia trawienne. Piołun poprawia trawienie dzięki temu, że wpływa na gorzkie kubki smakowe. To gorzkie w smaku zioło wysyła sygnały do mózgu, które stymulują cały układ trawienny (ślinienie, wytwarzanie kwasu żołądkowego, ruchy przewodu pokarmowego). Piołun wspiera także uwalnianie żółci z wątroby, magazynowanie żółci w woreczku żółciowym i innych wydzielinach z gruczołów jelitowych, dzięki czemu poprawia zdolność organizmu do trawienia pokarmu.
  • Ma działanie przeciwpasożytnicze. Piołun skutecznie neutralizuje przeróżne robaki, zwłaszcza glisty i owsiki. Warto dodać, że wykorzystuje się w tym celu również goździki i czarnego orzecha włoskiego. Te trzy produkty razem wzięte przerywają cykl życiowy pasożyta, zabijając w ten sposób infekcję.
  • Ma działanie przeciwzapalne. Piołun zawiera fitochemikalia, które mają silne działanie przeciwzapalne, które może zapewnić ulgę od bólu i obrzęku stawów.  
  • Sprzyja zdrowiu wątroby. Piołun ma działanie ochronne na wątrobę, zmniejszając utlenianie i wykazując właściwości przeciwzapalne, zmniejszając w ten sposób uszkodzenie wątroby. Może być także stosowany w celu płukania wątroby, aby usunąć zatory w tym ważnym narządzie.

Czy piołun może być niebezpieczny?

Mimo swoich licznych walorów zdrowotnych, piołun należy stosować z umiarem. Przedawkowanie tego zioła może doprowadzić do halucynacji, biegunki oraz wymiotów.

Przed laty uważano, że działanie psychotropowe i toksyczność absyntu, spowodowane są zawartością tujonu, ale najnowsze badania wykazały, że zioło to zawiera tylko niewielkie ilości tego związku, a jego negatywne skutki mogły być spowodowane domieszkami miedzi i antymonu oraz wysoką zawartość etanolu.

Jeżeli planujecie zacząć stosować piołun pamiętajcie, aby nie pić naparu z piołunu powyżej 10 dni, ponieważ narazicie się wówczas na poważne skutki uboczne.

Kto nie powinien stosować piołunu?

Istnieje kilka grup osób, które zdecydowanie powinny unikać tego zioła.

Są to:

  • kobiety w ciąży
  • matki karmiące piersią
  • dzieci
  • osoby, które mają skłonność do krwawień
  • osoby cierpiące na wrzody żołądka lub dwunastnicy
  • osoby mające hemoroidy
  • osoby chore na serce

Źródło: gaiaherbs.com, medonet.pl