Namoczcie migdały na noc w wodzie. Rano jedzcie 4, a za miesiąc nam podziękujecie
AdobeStock
Newsy

Namoczcie migdały na noc w wodzie. Rano jedzcie 4, a za miesiąc nam podziękujecie

Zawarte w migdałach witaminy, minerały, zdrowe tłuszcze i błonnik sprawiają, że nasiona migdałowca należą do tzw. „superfoods”. Sprawdźcie ich wspaniałe właściwości.
Katarzyna Wyborska
kwiecień 27, 2021

Migdały znane są z doskonałych wartości odżywczych i zdrowotnych, dlatego warto włączyć je do swojej diety. Nadają się świetnie do ciast i deserów w formie płatków migdałowych, a także jako dodatek do owsianki. Poznajcie wspaniałe właściwości migdałów, które mogą być pomocne w przypadku różnych dolegliwości.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Właściwości migdałów

Migdały, czyli nasiona migdałowca (a nie orzechy, jak błędnie się powszechnie sądzi) bogate są m.in. w:

  • Błonnik
  • Nienasycone kwasy tłuszczowe
  • Witaminę B2
  • Witaminę E
  • Potas
  • Wapń
  • Żelazo
  • Magnez
  • Fosfor
  • Cynk

Zobacz także

Dlaczego migdały należy wcześniej zamoczyć?

Większość z was pewnie je migdały prosto z opakowania. Jednak w ich suchej skórce znajduje się substancja chemiczna, która może spowalniać wchłanianie witamin i minerałów znajdujących się w migdałach. Dlatego przed spożyciem należy je wcześniej zamoczyć w wodzie, by zmiękły. Migdały powinny się moczyć przez 8-10 godzin, najlepiej przez całą noc.

Migdały na cukrzycę

Dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminy E, migdały są doskonałym sojusznikiem w walce z cukrzycą. Do swojej diety powinny je włączyć zwłaszcza osoby, które są narażone na zachorowanie na cukrzycę ze względu np. na otyłość, insulinooporność lub przypadki cukrzycy wśród członków bliskiej rodziny.

Migdały na choroby serca

Również ze względu na wspomnianą wyżej witaminę E i nienasycone kwasy tłuszczowe, migdały polecane są osobom cierpiącym na choroby serca. Pomogą obniżyć ciśnienie krwi, wzmocnią ścianki naczyń krwionośnych oraz zmniejszą krzepliwość krwi. Regularne jedzenie migdałów pomoże też zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru oraz choroby niedokrwiennej serca czy zakrzepów.

Migdały na odchudzanie

Osobom stosującym diety odchudzające oraz sportowcom poleca się jedzenie migdałów. Wszystko dzięki zawartemu w nich błonnikowi, zdrowych tłuszczach i białku. Te składniki zapewniają uczucie sytości na dłużej i hamują głód. Należy pamiętać jednak o rozsądku, ponieważ migdały zawierają bardzo dużo kalorii. Maksymalna zalecana ilość migdałów na dzień to niepełna garść.

Czytaj także:

Komentarze