W teorii naleśniki są bardzo prostą potrawą, ale nie każdemu wychodzą. Na szczęście łatwo można się nauczyć smażenia dobrych naleśników!

Dlaczego naleśniki się rozpadają?

Jeżeli wasze naleśniki się rozpadają, może się tak dziać z kilku powodów:

Patelnia

To częsty winowajca. Smażenie na starej patelni sprawia, że ciasto przywiera do spodu i naleśnik się rozpada, dlatego najlepiej smażyć na teflonowej. Inny problem to używanie zbyt głębokiej patelni – polecamy kupić specjalną, bardzo płytką patelnię do naleśników. Zdziwicie się, jak proste stanie się obracanie placków na drugą stronę!

Złe proporcje

Najczęstszy błąd nowicjuszy. Podawane w przepisie proporcje zwykle są dość orientacyjne. Doświadczona osoba wie, jak powinno wyglądać idealne ciasto na naleśniki i jeśli trzeba, to doda odpowiednią ilość mąki albo wody, żeby ciasto było dobre.

Zobacz także:

Ale mniej doświadczony kucharz może sobie z tym nie poradzić, dlatego warto zawsze usmażyć najpierw „testowego” naleśnika żeby się przekonać, czy konsystencja ciasta jest odpowiednia.

Warto zapamiętać tę prostą zasadę – im rzadsze ciasto, tym bardziej będzie się ono rozpadało. Z kolei im więcej dodacie mąki, tym ciasto będzie gęstsze, a naleśniki wyjdą grube.

Przepis na idealne naleśniki

Z pomocą powyższych rad i stosując się do tego przepisu, zrobicie smaczne naleśniki, które na pewno nie będą się rozpadać! Przygotujcie sobie składniki z poniższej listy:

Składniki:

  • 2 szklanki mleka
  • 2 szklanki mąki
  • 1,5 szklanki wody gazowanej
  • 4 jajka
  • Sól
  • Olej do smażenia
  • Szczypta proszku do pieczenia
  • Opcjonalnie: cynamon

Przygotowanie:

  1. Do dużej miski wsypcie przesianą mąkę. Wlejcie dwie szklanki mleka, 1,5 szklanki wody gazowanej i wbijcie 4 całe jajka. Wsypcie szczyptę soli i szczyptę proszku do pieczenia. Jeżeli lubicie, to możecie wsypać do ciasta płaską łyżeczkę cynamonu.
  2. Wszystkie składniki dokładnie wymieszajcie mikserem tak, by konsystencja ciasta była całkowicie gładka.
  3. Na patelni rozgrzejcie porządnie olej i usmażcie pierwszy naleśnik. Jeśli będzie dobry, to spokojnie możecie smażyć kolejne. Jeżeli wyjdzie zbyt gruby albo za cienki i będzie się rozpadał, to dodajcie odpowiednie składniki według instrukcji podanej wyżej.

I gotowe! Podawajcie naleśniki z ulubionymi dodatkami.