Statystyczny Polak pije ponad 10 litrów czystego alkoholu rocznie. To w przeliczeniu 52 butelki wódki, 120 butelek wina albo 480 puszek piwa. Nie bez znaczenia jest też to, jakie alkohole wybieracie przy każdej niemalże okazji.

Po wódkę sięgamy najczęściej

Większym uroczystościom towarzyszy właśnie wódka. Wino jest charakterystyczne dla spotkań w damskim lub rodzinnym gronie. Po piwo sięgacie z przyjaciółmi, ale i piwem często Polacy upijają się sami. Wódka pojawia się na stołach najczęściej. To właśnie ona gwarantuje szybkie wrażenia za stosunkowo niewielką cenę. Wśród drinków najbardziej popularne procenty to whisky, biały rum i modne ostatnio Prosseco. 

Kac po piciu alkoholu

Zazwyczaj po wieczornej biesiadzie zakrapianej alkoholem pęka głowa, a przede wszystkim odczuwacie zjawisko "suszenia". Czy to efekt wzmożonego zapotrzebowania na wodę? Na pewno. Z medycznego punktu widzenia kac to typ ostrego zatrucia organizmu zbyt dużą dawką alkoholu. Do klasycznych objawów kaca można zaliczyć:

  • ból głowy,

  • mdłości,

  • światłowstręt,

  • wzmożone pragnienie,

  • biegunka,

  • dreszcze i nudności. 

Właśnie one uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Do nich może dojść także równie nieprzyjemne rozdrażnienie i smutek. Kac pojawia się u was wtedy, kiedy dawka alkoholu wypitego w ciągu 4-6 godzin przekracza 1,5 grama na każdy kilogram ciała. Kobiety znoszą kaca znacznie gorzej niż mężczyźni. 

Zobacz także:

Kac to zespół nieprzyjemnych objawów

Kac to przede wszystkim reakcja organizmu na zmiany metaboliczne, które zachodzą po spożyciu alkoholu. Większość dorosłych osób przynajmniej raz w życiu miała z nim do czynienia. Pewnie doskonale wiecie, że jego przeżywanie dzień po konsumpcji alkoholu nie należy do przyjemnych doświadczeń.

Jak sobie z nim poradzić?

Najprościej nie przesadzać z alkoholem i planować jego spożycie tak, żeby uniknąć syndromu dnia poprzedniego. Choć okazji do spożycia alkoholu jest wiele, wiedzy o tym, jak radzić sobie z kacem jest znacznie mniej. Szczególnie, kiedy zwykłe wstanie z łóżka okazuje się  nie lada wyczynem. 

Niektórym wystarczy nawet kilka drinków przez cały wieczór, aby kolejnego dnia cierpieć do samego wieczora. W wyniku zaburzeń hormonów po spożyciu alkoholu wydalacie dużo więcej moczu niż zazwyczaj, co w szybkim tempie prowadzi do odwodnienia organizmu i wielu męczących dolegliwości.

Domowy i skuteczny sposób na kaca

Kac może przydarzyć się każdemu z nas. Najskuteczniejszym, a zarazem najprostszym sposobem, jest odpowiednie nawodnienie spragnionego organizmu. Pić należy zarówno przed sięgnięciem po alkohol, w trakcie jego spożywania, jak i następnego dnia, kiedy dręczy nas kac.

Wybierajcie wodę niegazowaną i soki owocowe. Drugim polecanym przez nas sposobem jest soda. W połączeniu z wodą działa cuda. Wystarczy, że łyżeczkę sody oczyszczonej rozpuścicie w szklance niegazowanej wody i wypijecie roztwór duszkiem. Działa!