Żurek to jedna z najpopularniejszych potraw w okresie świąt wielkanocnych. Jest przygotowywana na bazie zakwasu przyrządzonego z wyprzedzeniem z mąki i przypraw. Wiele osób rezygnuje z podania tego dania, gdyż obawia się skomplikowanego przepisu. Nic prostszego! Szybki, łatwy do zrobienia zakwas jest idealną podstawą do ugotowania tej zupy. 

Tradycyjny żurek na zakwasie

Mimo, iż zupa kojarzy się głównie z Wielkanocą, to gości na polskich stołach również podczas wielu innych uroczystości, jak i na co dzień. Jest niezwykle aromatyczna, smaczna oraz sycąca. Zazwyczaj podawana z dodatkiem ugotowanego na twardo jajka i kawałkiem białej kiełbasy. Do przygotowania żurku potrzeba zakwasu, bulionu warzywnego, mięsa, śmietany, czosnku, a także majeranku. Wbrew pozorom to danie szybkie do przyrządzenia. Wiele osób nie wyobraża sobie świątecznego stołu bez tej potrawy, która swoim aromatem wypełnia cały dom.

Jak zrobić domowy zakwas?

Kluczową kwestią w przyrządzeniu żurku jest zakwas. To on nadaje całemu daniu charakterystycznych właściwości oraz smaku. Zupę można przygotować z kupnego zakwasu, jednak ten przyrządzony samodzielnie w domu jest o niebo lepszy. Przygotowanie tej części zupy  nie wymaga zdolności kulinarnych, a jedynie kilku składników i czasu. Żurek ugotowany na domowym zakwasie będzie zdecydowanie smaczniejszy, bardziej aromatyczny. Bliscy z pewnością nie obejdą się smakiem.

Składniki:

  • 500 ml przegotowanej wody
  • 6 łyżek mąki żytniej typ. 2000
  • 5 ząbków czosnku
  • 4 listki laurowe
  • 10 ziarenek ziela angielskiego

Przygotowanie:

  1. Wodę na zakwas zagotujcie, a następnie dobrze ostudźcie. Przelejcie ją do dużego i czystego słoja.
  2. Obierzcie ząbki czosnku ze skorupek.
  3. Do wody dodajcie sześć łyżek mąki żytniej typ. 2000, obrane ząbki czosnku, liście laurowe oraz ziarenka ziela angielskiego.
  4. Całość dokładnie zamieszajcie i przykryjcie dobrze gazą. Do pomocy użyjcie gumki recepturki, aby dobrze trzymała przykrycie. Nie zakręcajcie słoika nakrętką, gdyż zakwas musi mieć dostęp do powietrza. 
  5. Tak przygotowany słój odstawcie w zacienione, ciepłe miejsce.
  6. Przynajmniej raz dziennie zamieszajcie zakwas czystą metalową bądź drewnianą łyżką. Po czterech dniach zakwasu zaczyna ładnie pachnieć, a po tygodniu jest już gotowy do spożycia.