Najniebezpieczniejszy ser świata pochodzi z Sardynii i… jest żywy i się rusza! Spróbowalibyście?
AdobeStock
Newsy

Najniebezpieczniejszy ser świata pochodzi z Sardynii i… jest żywy i się rusza! Spróbowalibyście?

Poznajcie ten niezwykły przysmak. Cena zwala z nóg, ale podobno jest tego warty. Bylibyście na tyle odważni?

Ten specyficzny ser jest znany na całym świecie. Na jego temat powstało już wiele programów dokumentalnych. Jest przez wiele osób uznawany za przysmak o niepowtarzalnym smaku. Inni nie mogą na niego nawet patrzeć, tak bardzo ich obrzydza. Podobno aromatu tego sera nie da się opisać słowami. Trzeba go spróbować. Odważylibyście się?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Casu marzu – najniebezpieczniejszy ser świata

Ser casu marzu pochodzi z Sardynii, włoskiej wyspy i tylko tam jest wytwarzany. Ser słynie z tego, że został okrzyknięty najniebezpieczniejszym serem świata. Wytwarza się go z użyciem… larw much.

Już samo to może wydawać się wam dość obrzydliwe. Pewnie zszokuje was więc też to, że ser jada się z larwami w środku. Kęs sera dosłownie rusza się na języku. Niektórzy ludzie obchodzą go łukiem, inni uważają za niesłychany przysmak.

Jak wytwarza się słynny ser z Sardynii?

Do wytworzenia najniebezpieczniejszego sera w historii potrzebne są larwy much Piophilia casei. Muchy składają jaja w słynnym serze pecorino. Larwy przedzierają się przez ser i trawią część białek. Zmienia to ser w bardzo kremowy i niezwykle miękki.

Gdy minie odpowiednia ilość czasu, ser nacina się od góry, i nabiera łyżką kremową masę serową. W momencie otwierania sera larwy zaczynają niezwykle szybko się poruszać. Niektórych widok przyprawia o mdłości, dla innych jest bardzo apetyczny.

Ser można jeść z larwami i wiele koneserów faktycznie tak postępuje. Przygotowuje się też specjalną wersję dla mniej wytrzymałych turystów, w której odwirowuje się larwy od masy serowej.

Zobacz także
Słyszeliście, że ser zjedzony przed snem powoduje koszmary? Sprawdzamy to

Gatunek sera wpływa na to, o czym śnicie? Mogą przyśnić się wam koszmary, przeszłość, celebryci…

"Wegański terror" na stołówce. Nie serwują dań z mięsa

"Wegański terror" na stołówce. Nie serwują dań z mięsa

Jak smakuje ten niezwykły ser?

Podobno smak sera jest nie do podrobienia. Jest słony, kremowy i ostry. Zostawia w ustach posmak, który utrzymuje się przez wiele godzin. Według niektórych źródeł ser ten jest uznawany za afrodyzjak.

Dlaczego ser jest uznany za niebezpieczny?

Ser został wycofany z komercyjnej sprzedaży z uwagi na obecność żywych larw. Dalej jada się go jednak na Sardynii. Nie jest problemem znalezienie sera przez turystów. Sądzi się, że jedzenie żywych larw może spowodować, że przebiją one układ pokarmowy i to dlatego nie można go już oficjalnie sprzedawać.

Źródło: CNN

Czytaj także:

Szarlotka z dodatkiem
Newsy
Niektórzy dodają coś nieoczekiwanego do szarlotki. Wytrzeszczycie oczy, gdy to przeczytacie
Nie uwierzycie, że można dodawać ten składnik do szarlotki! Kreatywność ludzi nie zna granic!

Szarlotka to znane i ukochane ciasto z jabłkami. Jada się je nie tylko w Polsce, ale też na świecie. W Stanach Zjednoczonych niektórzy mają osobliwe upodobania smakowe i dodają do szarlotki jeden bardzo dziwny składnik… Dodatki do szarlotki Nikogo nie dziwi dodawanie do szarlotki: Goździków, które wzmacniają jej smak. Podawanie szarlotki na ciepło z lodami to też klasyk i wiele osób uwielbia to połączenie.  Dodawanie do szarlotki szczypty soli, by podkreślić jej słodycz także nie jest wcale szokująca. Gwarantujemy wam jednak, że będziecie zaskoczeni, jak przeczytacie w jaki sposób niektórzy jedzą szarlotkę. Szarlotka z niezwykłym dodatkiem Okazuje się, że niektórym ludziom nie wystarcza sam słodki smak szarlotki. Postanawiają wzbogacić ją oni o kaloryczny dodatek, który z pozoru zupełnie nie pasuje do tego ciasta. Dodają oni do szarlotki… ser! Nie jest to jednak ser biały, który mógłby wydawać się całkiem normalnym pomysłem. Chodzi o żółty, dojrzały ser cheddar! Osoby, które kochają to połączenie, mówią, że najsmaczniejszy jest cienki plasterek żółtego sera położony na świeżej szarlotce, która jeszcze jest gorąca. Gdy ser się topi, zmienia się też jego struktura. Podobno ser cheddar podany na szarlotce jest wtedy najlepszy. Niektórzy kładą jeszcze na wierzchu lody waniliowe. Znany amator szarlotki z serem Były prezydent Stanów Zjednoczonych Harry Truman, który uwielbiał nietypowe połączenia smakowe, najchętniej zajadał się właśnie szarlotką z serem cheddar. Był on znany ze swoich niezwykłych upodobań kulinarnych. Posiłki zamawiane przez prezydenta były zawsze złożone z wielu dań i niekiedy nawet jego kucharze przyjmujący zamówienia nie mogli uwierzyć w to, co zażyczył...

Czy można jeść maliny z robakami lub z ich odchodami? Sprawdźcie, czy może wam to zaszkodzić
AdobeStock
Newsy
Czy można jeść maliny z robakami lub z ich odchodami? Sprawdźcie, czy może wam to zaszkodzić
Zjedliście robaczywe maliny i zastanawiacie się, czym to może grozić? Rozwiewamy ewentualne wątpliwości.

Latem nie brakuje świeżych owoców – zarówno w sklepach, jak i we własnym ogródku. Jednak ten, kto uprawia własne owoce doskonale wie, ze nie da się całkowicie pozbyć nieproszonych gości, którzy się w nich pojawiają – zwłaszcza w malinach. Czy zjedzenie robaczywych malin czymś grozi? Sprawdźcie. Skąd biorą się robaki w malinach? Jeśli macie własny ogródek, to na pewno dobrze wiecie, że maliny przed zjedzeniem trzeba bardzo dokładnie obejrzeć. Często bowiem w środku tych owoców można znaleźć białe larwy, które zdecydowanie nie zachęcają do konsumpcji. Skąd się tam wzięły? Często robaczywe maliny nie powinny być powodem do zmartwień, ale do dumy! Obecność robaków świadczy bowiem o ekologicznej hodowli. Kupowane w sklepach owoce sezonowe są najczęściej pozbawione larw i innych niechcianych lokatorów ponieważ przy ich uprawie stosuje się chemiczne opryski. Jeśli więc znajdziecie robaczka w malinach lub innych owocach ze sklepów, to powinniście się tylko cieszyć – oznacza to, że były one uprawiane bez użycia pestycydów! Co się stanie po zjedzeniu robaczywych malin? Robaczywe maliny są ekologiczne. To już wiemy. Ale czy są zdrowe? Okazuje się, że przypadkowe zjedzenie białych robaków nie tylko nie jest szkodliwe dla zdrowia, ale może się mu nawet przysłużyć! W końcu owady to doskonałe źródło białka i w niektórych częściach świata są przysmakiem, choć u nas wzbudzają głównie obrzydzenie. Robaczywa malina nie jest wcale inna w smaku, dlatego możliwe jest, że nie raz zjedliście owoce z larwami i nawet o tym nie wiedzieliście. Przypadkowe zjedzenie robaczywych malin nie powinno nawet spowodować bólu brzucha, który często jest raczej konsekwencją malinowego obżarstwa, a nie zjedzenia kilku larw. Czy...

Czy w truskawkach też są robaki? Bardzo często! Wiemy jak to sprawdzić
YouTube
Newsy
Czy w truskawkach też są robaki? Bardzo często! Wiemy, jak to sprawdzić
Robaczywe truskawki zdarzają się równie często, co robaczywe czereśnie lub wiśnie. Sprawdzacie to?

Robaki w truskawkach to bardzo powszechny problem. Słyszy się o tym rzadziej niż o robakach w czereśniach czy wiśniach, ponieważ robaki obecne w truskawkach są znacznie mniejsze i dość filigranowe. Czasem ciężko zauważyć je gołym okiem. W przeciwieństwie do czereśni, w których łatwo do się sprawdzić obecność nieproszonych lokatorów na przykład za pomocą obserwacji skórki i wyszukania na niej czarnej plamki , w przypadku truskawek nie jest to tak proste. Robaczywe truskawki Nawet po przekrojeniu robaczywej truskawki, możecie nie zauważyć obecności robaczków. Nie zostawiają one bowiem widzialnych odchodów, jak ma to miejsce w przypadku czereśni lub innych sezonowych owoców. Robaki w truskawkach są zazwyczaj bardzo małe i ledwo widoczne gołym okiem. Najczęściej są to larwy muszek owocówek, ale zdarzają się też inne rodzaj robaków. Jak sprawdzić czy truskawki są robaczywe? O tym, że w truskawkach znajdują się robaki przekonała się na przykład ta kobieta . Opublikowała ona wideo na TikToku, które zdobyło ogromną popularność. Wiele osób było zaskoczonym widokiem robaków na z pozoru idealnych truskawkach . Żeby sprawdzić czy truskawki są robaczywe, wystarczy przygotować miskę z letnią wodą i wsypać do niej łyżeczkę soli. W takiej miksturze trzeba zamoczyć truskawki i odczekać, aż robaki wyjdą na powierzchnię. Podobny eksperyment został przeprowadzony i nagrany w tym wideo: Zobaczcie, że na powierzchnie truskawki wychodzą mikroskopijne larwy. Są białe i wiją się. Niektórzy są tym widokiem obrzydzeni. Czy robaki w truskawkach szkodzą? Larwy i robaki nie są wcale w truskawkach rzadkością. Ich zjedzenie jednak nie szkodzi. Jeśli nie czujecie się nimi obrzydzeni, nie przejmujcie się ich obecnością w owocach. Jeśli chcecie jednak pozbyć się...

Słyszeliście, że ser zjedzony przed snem powoduje koszmary? Sprawdzamy to
Pixabay
Newsy
Gatunek sera wpływa na to, o czym śnicie? Mogą przyśnić się wam koszmary, przeszłość, celebryci…
Słyszeliście kiedyś o tym, że nie można jeść sera przed snem, bo będziecie mieć koszmary? Albo, że po goudzie przyśni się wam ukochany celebryta? Postanowiliśmy sprawdzić, czy to prawda.

Jeśli poskarżycie się komuś, że mieliście zły sen lub koszmar, istnieje duże prawdopodobieństwo, że osoba ta spyta się was, czy jedliście przed snem ser. Wiele osób naprawdę w to wierzy i unika jedzenia sera w porze wieczornej, żeby nie obudzić się z powodu złych snów. Czy to słuszne zachowanie? Sprawdzamy, czy ser faktycznie powoduje koszmarne sny. Ser przed snem, a koszmary – skąd się to wzięło? Przekonanie to przyszło do nas prawdopodobnie z Wielkiej Brytanii. Prawie każdy Brytyjczyk zetknął się kiedyś z tym stwierdzeniem. Bardzo wiele osób unika tam jedzenia sera przed snem w obawie o koszmary. Okazuje się, że temat podłapali nawet producenci serów i jedna z organizacji zajmująca się propagowaniem lokalnych brytyjskich serów. Przeprowadzili oni małe badanie, w którym podali kilku osobom sery i poprosili o zdanie relacji z jakości snu. W ten sposób wyodrębnili oni gatunki serów, które mogą zmieniać sny: Niebieski ser Silton powoduje bardzo dziwne sny Czerwony ser podobny do Goudy, Red Leicester ma powodować sny o przeszłości Ser Lancashire podobno powoduje prorocze sny o przyszłości Cheddar to ser wywołujący sny o celebrytach Oczywiście badanie to nie miało zbyt wiele wspólnego z poważaną nauką. Można to traktować bardziej jako anegdotę, niż jako faktyczne przedstawienie rzeczywistości. Czy ser przed snem powoduje koszmary? Żadne poważniejsze badania naukowe nie potwierdziły jednak zależności pomiędzy spożyciem sera wieczorem a koszmarami w nocy. Wygląda na to, że to jeden z licznych mitów powtarzanych na tyle często by został uznany za prawdę. Ser jest jednak produktem ciężkostrawnym, a ciężkostrawne posiłki utrudniają dobry sen, więc może być w tym ziarno prawdy. Po zjedzeniu sera niektórzy będą spać gorzej, częściej się...