Karol Okrasa przedstawia przepis na rosół, o który od dawna prosili fani jego kulinarnych porad. Rosół ma być domowy, klasyczny i najlepszy. Kucharz postanowił podając przepis zwrócić uwagę na szczegóły, które sprawią, że ta tradycyjna zupa będzie smakowała jak nigdy dotąd.

Jednym sekretów aromatycznego rosołu jest podpieczenie warzyw przed dodaniem. To jednak tylko jeden z trików które zapewniają powodzenie. Piszemy o nich wszystkich. Sprawdźcie jak bardzo sposób przygotowania rosołu Karola różni się od tego waszego.

Tajemnice smaku rosołu Karola Okrasy

Dobry rosół wg Karola Okrasy, to rosół, który składa się z co najmniej dwóch rodzajów mięsa. Słynny kucharz wybiera więc jakościowego kurczaka, którego wzbogaca dodatkową gęsim udkiem. 

Tyle o mięsie. Pierwszą tajemnicą rosołu Okrasy jest gotowanie mięsa od zimnej wody. Dzięki temu można wydobyć z niego więcej smaku. Kolejna sprawa to wydobywanie smaku z warzyw. W tym celu przed dodaniem ich do rosołu, należy je podpiec, zarumienić i skarmelizować.

Zobacz także:

Innym ważnym krokiem jest właściwe zebranie szumu z powierzchni gotującego się mięsa. Należy to robić delikatnie, używając łyżki cedzakowej i uważając, żeby drobinki szumu nie rozpadły się i nie osiadły na dnie. Dzięki temu rosół będzie klarowny. Klarowność rosołu zapewni też odpowiednie gotowanie: powinien gotować się bardzo długo, na małym ogniu. Okrasa swoją zupę gotuje ponad 3 godziny. 

Czym wykończyć tak przygotowany, aromatyczny, domowy rosół? Kucharz uważa, że najlepsza jest natka, jednak ponieważ przepis miał być nie tylko domowy i najlepszy, ale też klasyczny, tym razem zaproponował żeby zamiast natki, dodać świeże listki lubczyku.

Przepis na domowy rosół Karola Okrasy

Składniki

  • 3 pietruszki
  • Pół dużego selera
  • 2 marchewki
  • 1 por
  • 1 cebula
  • Cała tuszka kurczaka
  • 1 kacze udko
  • 4 ziarenka ziela angielskiego
  • 4 listki laurowe
  • 1 szczypta pieprzu
  • 1 łyżka oleju roślinnego
  • 2 łyżki świeżego lubczyku + kilka listków do dekoracji
  • 3 l zimnej wody

Przygotowanie:

  1. Przygotujcie garnek z zimną wodą. Gotujcie mięso od zimnej wody, dzięki czemu wydobędziecie z mięsa dużo więcej aromatu.
  2. Kurczaka podzielcie na części. Piersi kurczaka odetnijcie z tuszki i odłóżcie na inne danie, do rosołu wykorzystujcie tylko udka i części rosołowe.
  3. Oczyszczone części kurczaka i kaczki włóżcie do garnka z zimną wodą.
  4. Zacznijcie gotować na dużym ogniu żeby doprowadzić wodę do zagotowania się, po czym zmniejszcie ogień i pilnujcie, żeby rosół delikatnie pykał.
  5. Przygotowujcie warzywa okopowe, z przewagą pietruszki i selera. Warzywa pokrójcie wzdłuż, na grube kawałki, cebulę na 4 części, pora przekrajamy na pół.
  6. Wszystko wrzućcie do miski, posólcie, skropcie olejem, dokładnie wymieszajcie, po czym przełóżcie na blachę i wstawcie do pieca nagrzanego do 180 st. Celsjusza.
  7. Gdy rosół się zagotuje i chwile pogotuje „szumujcie” go, czyli zdejmijcie z powierzchni utworzoną pianę zwaną szumem.
  8. Podpieczone warzywa dołóżcie do rosołu, a następnie dodajcie przyprawy: kilka ziarenek ziela angielskiego i listków laurowych.
  9. Całość gotujcie na bardzo małym ogniu nawet do kilku godzin.
  10. Smacznego!

Źródło: Youtube / Karol Okrasa & Kuchnia Lidla