Mimo iż to pytanie może się dla wielu z was wydawać bezzasadne albo wręcz absurdalne, tak naprawdę ma ono sens. Pisaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów, dlaczego podczas burzy lepiej jest nie robić rosołu, ale czy to samo dotyczy kiszenia ogórków?

Czy podczas burzy można kisić ogórki?

Wiecie już jak dobrać najlepsze ogórki na kiszone, co zrobić, żeby ogórki były jędrne i twarde oraz jakie warto do nich dodać przyprawy. Ale czy dacie wiarę, że na powodzenie w kiszeniu ogórków może mieć również wpływ pogoda?

Być może słyszeliście o znanym przesądzie mówiącym o tym, że podczas burzy nie powinno się kisić ogórków, ponieważ burzowa pogoda negatywnie wpływa na proces fermentacji i takie ogórki mogą się po prostu zepsuć. Na ile jest to prawdą?

To nie mit, tylko potwierdzona naukowo teza

Jak burza, to oczywiście pioruny. Czy wiecie, że podczas wyładowań elektrycznych dochodzi o tzw. stresu bakteryjnego? Jest to proces, który powoduje gwałtowne przyspieszenie fermentacji. Jaki ma to wpływ na ogórki? Otóż niekorzystny. Zalewa ogórkowa zaczyna się mocno pienić, a następnie wyciekać ze słoików. Ogórki się psują i nadają się do wyrzucenia.

Zobacz także:

Ważne!

Jeśli planujecie zakisić ogórki, pamiętajcie o jednej istotnej rzeczy. Burza ma negatywny wpływ na kiszonki zaledwie w ciągu 24 godzin od zakiszenia warzyw. Przygotowywanie przetworów dzień przed lub dzień po burzy, nie ma na nie żadnego negatywnego wpływu.

Wiecie, dlaczego mleko kwaśnieje podczas burzy? Przeczytajcie.

Źródło: kuchnia.wp.pl