Sklep spożywczy
Pixabay/Squirrel_photos
Newsy

Na zawsze znikną z półek w Biedronce. Inne sklepy również wycofują popularny produkt

Popularna sieć zrobiła poważny krok w kierunku wycofania pewnego produktu, który kupujecie wszyscy. Za moment nie będzie dostępny w żadnym sklepie sieci Biedronka.
Aleksandra Jaworska
styczeń 03, 2021

Drogę w kierunku ekologii widać na różnych płaszczyznach życia. Często ma ona powiązanie ze sposobem hodowli zwierząt lub humanitarnym rodzajem ich chowu. Sklepy, w których zaopatrujemy się w produkty spożywcze, są zmuszone do szybkiego reagowania na zmiany.

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

W trosce o dobro zwierząt

Biedronka podjęła decyzję w sprawie jajek z określonej hodowli kur. Chodzi w kury nioski, które mieszkają w klatkach i to w Polsce najczęstszy, hodowlany drób. Jeszcze w tym roku roku sieć rozpocznie wycofywanie jaj klatkowych z oferty. W roku 2022 nie kupicie ich już w żadnym sklepie. 

Jak donoszą portale internetowe, średnio w Polsce blisko 50 milionów kur znosi ponad 10 miliardów jaj przeznaczonych do spożycia.

Zdecydowana większość tych zwierząt spędza całe życie w klatce. Chów ściółkowy i ekologiczny to zaledwie 20% udziału w hodowli niosek. Od 1 stycznia 2021 roku sieć będzie sprzedawała jedynie jaja oznaczane jako 2, 1 lub 0, a wycofa te z symbolem 3.

Proces wycofywania jaj klatkowych zaczyna się już teraz. Pierwszy region wycofa jaja klatkowe od 1 stycznia 2021 roku. Ponad 150 sklepów sieci Biedronka na terenie Warszawy, obsługiwanych przez centrum dystrybucyjne w Parzniewie, będzie oferowało klientom jaja świeże tylko z chowu alternatywnego.

- Bardzo dokładnie przygotowywaliśmy się do ogłoszenia tej decyzji. To wyzwanie operacyjne także dla naszych partnerów i dostawców. Jednakże wiemy, że tak jak dla nas w Biedronce, dla wielu Polaków dobrostan zwierząt jest bardzo istotny. Nasza decyzja to odpowiedź na oczekiwania konsumentów oraz sygnał do zmiany dla całego rynku - informuje Marcin Domański, dyrektor handlowy w sieci Biedronka.

Decyzja dotyczy jajek marki Biedronka, jak i jajek innych producentów. W kolejnych miesiącach kolejne regiony doczekają się wycofania jajek ze stałej sprzedaży. Planowane jest sukcesywne wycofywanie produktów ze sklepów sieci. 

Odpowiedź Lidla w sprawie jajek

Deklaracja Lidla nie pozostawia złudzeń. Zakłada wycofanie się z wykorzystywania „trójek” w przypadku wszystkich jaj i produktów marki własnej, zawierających jaja w składzie. W ofercie Lidla dostępne będą wyłącznie jaja z chowu ściółkowego, wolnego wybiegu oraz ekologiczne jaja BIO, które już teraz sprzedawane są w sklepach sieci. W sklepach Lidl Polska, w roku 2019, udział jaj z chowu zrównoważonego (ściółkowego, z wolnego wybiegu oraz BIO) wynosił 50 proc. sprzedaży świeżych jaj.

 

Komentarze
wąchanie kawy pomaga zdiagnozować covid
Adobe Stock
Newsy Obawiacie się, że macie Covid-19? Badacze sugerują, żeby powąchać ten produkt. Szybko rozwiejecie wątpliwości
Jednym z najczęściej występujących objawów koronawirusa jest utrata węchu. Cierpi na nią aż 80 proc. pacjentów. Eksperci zalecają więc codzienne sprawdzanie stanu swojego węchu w domowych warunkach. Diagnostykę ułatwi wam spożywana codziennie rano… kawa!
Weronika Kępa
styczeń 02, 2021

Nazywana przez wielu „napojem bogów” kawa ma niesamowite właściwości. Jej regularne spożywanie nie tylko pozwala wam szybciej się obudzić i sprawniej pracować, ale również spalić niepotrzebny tłuszcz, poprawić krążenie krwi, a nawet uchronić przed chorobą Parkinsona. Na tym jednak nie koniec korzyści wynikających z picia kawy. Kawa chroni przed rakiem Naukowcy udowodnili, że napój stanowi źródło ważnych antyoksydantów. Pod tym względem wygrywa nawet z zieloną herbatą oraz surowym kakao. Jej spożywanie sprawia więc, że zdecydowanie wolniej się starzejecie, ale również rzadziej chorujecie. Bowiem przeciwutleniacze niwelują stany zapalne prowadzące do rozwoju nowotworów. Napój wspomaga pracę wątroby Niewielu również zdaje sobie sprawę z tego, że kawa pozytywnie wpływa na stan wątroby. Napój zmniejsza ryzyko wystąpienia jej marskości, zapalenia czy stłuszczenia. Pijąc 4 filiżanki espresso dziennie możecie obniżyć ryzyko pojawienia się tych chorób nawet o 80 proc. Płyn zapobiega cukrzycy Choć dla wielu może wydawać się to dziwne, picie filiżanki kawy dziennie zmniejsza również ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 - aż o 7 proc. U osób, które wypijają 4 porcje tego smakołyku ryzyko spada nawet o 50 proc.  Zalety wynikające z regularnego picia kawy tak naprawdę można by wymieniać godzinami. Okazuje się jednak, że do tej i tak bardzo długiej listy w ostatnim czasie dołączyła również pomoc w diagnostyce zakażenia SARS-CoV-2.  Kawa pomaga w diagnostyce koronawirusa Aż 80 proc. pacjentów chorujących na koronawirusa zmaga się z utratą węchu. Oprócz tego wiele osób nie zaobserwowało u siebie żadnych innych, niepokojących objawów. Naukowcy sugerują więc, aby każdy człowiek wykonywał codziennie...

Przeczytaj