Na waszych faworkach można połamać zęby? Pamiętajcie o 1 rzeczy, a zawsze wyjdą kruche i miękkie
AdobeStock
Newsy

Na waszych faworkach można połamać zęby? Pamiętajcie o 1 rzeczy, a zawsze wyjdą kruche i miękkie

Jeśli faworki wyszły wam zbyt twarde, nie załamujcie się - skorzystajcie z prostej porady, dzięki której następnym razem wasze wypieki będą takie, jak trzeba.

Smakowite, mięciutkie i kruche faworki brzmią jak marzenie największego łasucha. Jednak co w sytuacji, gdy po usmażeniu tych łakoci okazuje się, że wyszły bardzo twarde? Mamy kilka patentów, które pozwolą wam zapobiec takiej sytuacji. Sprawdźcie, co zrobić, by wasze faworki zawsze się udały. 

Dlaczego faworki wychodzą twarde?

Po usmażeniu, z twardymi jak kamień faworkami niestety niewiele da się już zrobić. Przyczyna tkwi w niewłaściwym obchodzeniu się z ciastem. Powinno być wyrobione co najmniej kilkukrotnie - zagniecenie go tylko raz zdecydowanie nie wystarczy. Trzeba poświęcić tej czynności dłuższą chwilę, aż ciasto na faworki będzie idealnie gładkie. Warto włożyć je później do lodówki - to pomoże napowietrzyć ciasto.

Jeżeli chcecie i macie na to czas, skorzystajcie z porady doświadczonych cukierników: wstawcie ciasto do lodówki, a następnie rozwałkujcie je, zwińcie i tak kilka razy. Dla zagwarantowania odpowiedniej miękkości faworków, możecie także dodać do ciasta nieco więcej śmietany, niż podano w przepisie. 

Zobacz także
Dodajcie do faworków ten 1 składnik. Znikają ze stołu tak szybko, że nie nadążycie ze smażeniem

Dodajcie do faworków ten 1 składnik. Znikają ze stołu tak szybko, że nie nadążycie ze smażeniem

Jakiej mąki użyć do faworków? Tylko ta jest gwarancją idealnego wypieku

Jakiej mąki użyć do faworków? Tylko ta jest gwarancją perfekcyjnego smaku

Jak zrobić miękkie faworki? 

Trzymajcie się poniższych zasad, a możecie mieć pewność, że wasze faworki już nigdy nie wyjdą zbyt twarde:

  1. Po wymieszaniu składników, kilkukrotnie zagniećcie ciasto. Możecie je nawet potłuc wałkiem - w ten sposób wtłoczycie powietrze do środka. 

  2. Włóżcie ciasto na co najmniej pół godziny do lodówki, a później kilka razy je rozwałkujcie i zwińcie.

  3. Później ciasto należy rozwałkować jeszcze raz, bardzo cienko. Wytnijcie z niego trójkąty z dziurką w środku. Przełóżcie przez nią krótszy brzeg każdego trójkąta, w kształt faworka.

  4. Gotowe faworki smażcie na głębokim, mocno rozgrzanym tłuszczu. Po usmażeniu posypcie je cukrem pudrem. 

Jak przechowywać faworki?

Faworki zachowają swoją kruchość pod warunkiem odpowiedniego przechowywania. To musi być przede wszystkim suche miejsce. Absolutnie nie nadaje się do tego lodówka, w której panuje wilgoć. Takie miejsce musi być pozbawione pary lub wody - sprawią one, że faworki namokną i nie będą już kruche. Warto włożyć je do plastikowego pojemnika i odłożyć do kuchennej szafki. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Chrupiące chrusty, faworki
iziona/gotujmy.pl
Triki kulinarne
Z jakiej mąki robicie faworki? Nigdy nie wyjdą kruche i chrupiące jeśli użyjecie…
Karnawał to czas zabawy i rozkoszowania się pączkami i faworkami, a tłusty czwartek to ich prawdziwe święto. Chcecie przygotować idealne, chrupiące faworki? Dowiedzcie się jakiego błędu nie możecie popełnić!

Jeśli przygotowujecie samodzielnie słodycze na tłusty czwartek, pewnie będziecie robić faworki, które w niektórych domach nazywa się chrustami. To karnawałowy specjał, któremu ciężko się oprzeć. Idealne faworki są chrupiące i lekkie. Żeby osiągnąć ten efekt, musicie pamiętać o kilku zasadach. Na pewno nie możecie popełnić tego błędu…  Jak przygotować faworki? Tradycyjne faworki przygotowuje się, używając:  mąki żółtek kwaśnej śmietany cukru spirytusu lub wódki oleju rzepakowego, lub smalcu (do smażenia) soli cukru pudru (do obsypania gotowych chrustów) Dokładny przepis na pyszne, proste faworki znajdziecie tutaj . Jaka mąka do faworków Do przygotowania idealnych faworków, trzeba koniecznie użyć odpowiedniej mąki. Odpowiednia będzie mąka pszenna tortowa. Najlepiej sprawdzi się ta typu 450. Pamiętajcie, że wykorzystana mąka, koniecznie musi być też przesiana przez sito. Inaczej faworki nie będą tak pyszne, kruche i chrupiące . To właśnie sekret idealnych faworków.  Porady dotyczące przygotowywania faworków Oprócz wyboru idealnej mąki, pamiętajcie też o kilku innych zasadach, które zagwarantują wam kulinarny sukces przy przygotowaniu faworków.  Zawsze do ciasta dodajcie spirytusu, wódki lub octu. Dzięki temu ciasto nie wchłania tłuszczu w dużej ilości i faworki są chrupiące i lekkie.  Wszystkie składniki na faworki muszą być zimne, najlepiej wyjmijcie je z lodówki i od razu rozpocznijcie przygotowanie. To zagwarantuje kruchość ciasta. Wyrabiajcie ciasto, odpowiednio je napowietrzając. Podczas smażenia chcecie uzyskać wiele bąbelków powietrza, które zapewnią charakterystyczny wygląd i lekką strukturę. W tym celu wyrabiając ciasto,...

Jakiej mąki użyć do faworków? Tylko ta jest gwarancją idealnego wypieku
AdobeStock
Newsy
Jakiej mąki użyć do faworków? Tylko ta jest gwarancją perfekcyjnego smaku
Faworki, nazywane również chrustem, to obok pączków, jeden z symboli tłustego czwartku. Jak je przygotować i jakiej użyć do nich mąki?

Już niedługo, czyli 24 luteg, będziemy obchodzili tłusty czwartek. To święto ruchome, które rozpoczyna ostatki, czyli ostatni tydzień karnawału, który trwa do Środy Popielcowej. W tym dniu zgodnie z tradycją, możemy do woli objadać się pączkami, faworkami i innymi słodkimi przysmakami. Przypomina nam nawet o tym  staropolskie przysłowie, które mówi: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła". Poza pączkami, w tłusty czwartek na polskich stołach często goszczą faworki. Jak zrobić idealne faworki i jakiej najlepiej użyć do nich mąki? Jakiej mąki użyć do faworków? Rodzaj mąki warunkuje stopień wchłaniania mokrych składników. W przypadku ciasta na faworki, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór mąki tortowej, typ 450. W przypadku przygotowywania chrustu nie ma miejsca na eksperymenty z mąką mniej oczyszczoną, zawierającą więcej błonnika z zewznętrznej warstwy ziarna. Mąki typów 650 i tych oznaczonych wyższymi liczbami są rzeczywiście zdrowsze i świetnie nadają się do innych wypieków  i celów, ale na pewno nie do delikatnych faworków. W końcu przygotowując chrust na tłusty czwartek nikt nie ma w głowie diety! Jak zrobić smaczne faworki? Żeby przygotować smakowite, kruche faworki, oprócz właściwego wyboru mąki, należy trzymać się jeszcze kilku prostych zasad. Składniki na faworki powinny być zimne, najlepiej więc zacznijcie przygotowywać ciasto od razu po wyjęciu ich z lodówki. Dzięki temu wasze faworki będą kruche. Do ciasta warto dodać spirytus, dzięki któremu faworki nie będą wsiąkały zbyt dużo tłuszczu (możemy też zastąpić go octem). Dobre napowietrzenie ciasta. Ciasto na faworki powinno być dobrze ugniecione i napowietrzone....

Robicie faworki? Nie rezygnujcie z napowietrzania ciasta, wyjaśniamy co to daje
Adobe Stock
Newsy
Robicie faworki? Nie rezygnujcie z napowietrzania ciasta. Od niego zależy smak chrustu
Żeby napowietrzyć ciasto, możecie użyć kilku metod. W przypadku faworków dobrze sprawdzi się metoda fizyczna, która dodatkowo odstresuje napowietrzającego.

Faworki, czyli chruściki powinny być kruche, lekkie i rozpływające się w ustach. Po usmażeniu wyłówcie z oleju i odłóżcie na ręcznik papierowy, żeby usunąć z nich resztki tłuszczu, a jak przestygną, oprószcie cukrem pudrem. Czy okażą się kruche i lekkie? To zależy od przygotowania ciasta. Ważnym etapem jego przygotowania jest napowietrzenie. Oto jak to zrobić. Napowietrzanie ciasta – metoda na zwiększenie objętości ciasta i…odstresowanie kucharza Napowietrzanie, to inaczej spulchnianie ciasta. W czasie spulchniania ciasto zwiększa swoją objętość, ponieważ wypełnia się pęcherzykami gazu, tu powietrza. Dzieje się tak dlatego, że gaz pod wpływem ciepła rozszerza się, zwiększa objętość i nabiera porowatej struktury. Faworki usmażone z dobrze napowietrzonego ciasta będą delikatne, puszyste, naszpikowane pęcherzykami z powietrzem. Istnieje kilka sposobów napowietrzana ciasta. Te najczęściej używane to metody chemiczne, czyli zwiększenie objętości poprzez dodanie do ciasta środków spulchniających jak proszek do pieczenia czy soda oczyszczona lub biologiczne, czyli dodanie do ciasta drożdży do zakwasu. Przygotowując faworki dobrze jest użyć jeszcze innej metody, czyli tej fizycznej, polegającej na wprowadzeniu pęcherzyków powietrza podczas przygotowania mąki i wyrabiania. Napowietrzanie mąki polega na przesianiu jej przez sito. Z kolei napowietrzanie podczas wyrabiania wymaga siły. Wyrabiajcie ciasto mocno jej ugniatając, ale nie unikajcie też tego dobrego sposobu, który poza napowietrzeniem mąki odstresuje także was. W celu napowietrzenia i odstresowania weźcie do ręki wałek i uderzajcie ciasto z różnych stron. Po kilku uderzeniem złóżcie ciasto na pół i dalej uderzajcie w nie wałkiem. Wystarczy wykonać kilka-kilkanaście uderzeń. Inne ważne etapy...

Na czym najlepiej smażyć faworki? Nasze babcie robiły to tylko na tym
AdobeStock
Newsy
Na jakim tłuszczu najlepiej smażyć faworki? Nasze babcie używały wyłącznie tego
Tłusty czwartek zbliża się wielkimi krokami. Część z was na pewno usmaży w tym dniu własne pączki lub faworki. Jak zrobić idealne faworki i jakiego użyć do tego tłuszczu?

Faworki, zwane również chrustem, to element obowiązkowy każdego tłustego czwartku. Oczywiście nie są one tak popularne jak pączki, ale bardzo często goszczą w tym dniu w wielu polskich domach. Przygotowanie faworków jest dosyć pracochłonne. Najpierw trzeba odpowiednio zagnieść ciasto, napowietrzyć je poprzez charakterystyczne ubijanie, później cienko je rozwałkować, pokroić na części, wyciąć z nich podłużne paski, uformować z nich odpowiedni kształt i w końcu usmażyć. Jakiego użyć tłuszczu, by nasze faworki były najlepsze w smaku? W tradycyjnych przepisach na faworki, używa się smalcu i właśnie tak najprawdopodobniej smażyły faworki wasze babcie. Smalec sprawia, że faworki mają odpowiednią konsystencję i są wspaniale kruche. Wiele osób smaży jednak faworki na tłuszczu roślinnym, czyli głównie na oleju rzepakowym. Jak smażyć faworki, żeby nie były tłuste? Dodanie do ciasta na faworki spirytusu, ograniczy w pewnym stopniu wchłanianie tłuszczu podczas smażenia. Warto też po wycięciu i uformowaniu faworków, jeszcze przed wrzuceniem ich do tłuszczu, trzymać je pod wilgotną ściereczką, żeby nie wyschły. Przesuszone faworki mają to do siebie, że wchłaniają więcej tłuszczu podczas smażenia. Po usmażeniu faworków, połóżcie je na papierowym ręczniku, żeby wchłonął pozostałości tłuszczu. Na koniec, gdy faworki są już ostudzone, możecie posypać je cukrem pudrem. A oto przepis na tradycyjne faworki! Składniki: 20 dag mąki 3 żółtka szczypta soli ok. 4 łyżki gęstej śmietany łyżeczka proszku do pieczenia łyżka spirytusu/octu 0,5 kg smalcu (ewentualnie inny tłuszcz do smażenia) Przygotowanie: Wyróbcie starannie ciasto z podanych składników. Podzielcie je na kawałki i rozwałkujcie tak...