Herbata, którą pijacie na co dzień, zwiększa koncentrację, zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca, i reguluje poziom cholesterolu. Jej liczne właściwości zdrowotne są znany od tysięcy lat.

Historia herbaty

Można uznać, że herbata, jaką znacie, dotarła do nas różnymi drogami. Do zachodniej Europy dostała się przez tereny Indonezji. Właśnie stamtąd sprowadzano herbaciane liście chińskiego krzewu. Do Rosji przywędrowała natomiast przez stepy Mongolii i południową Syberię.

Rozwój wielu krajów miał bezpośredni wpływ na dzieje herbaty. W wielu społecznościach picie herbaty wiąże się z codziennym ceremoniałem, który ma konkretne znaczenie. Kultury świata cenią sobie herbatę głównie za mnogość zdrowotnych właściwości, które możecie z niej bez limitu czerpać. 

Jak mówi powiedzenie, co kraj to obyczaj. Anglicy mają five’o’clock, istota rosyjskiego rytuału przyrządzania herbaty tkwi w samowarze, a celem picia herbaty w Japonii jest wyciszenie i harmonia. Bawarka to także herbata, którą pije się z dodatkiem mleka. 

Zobacz także:

Herbata ma liczne właściwości zdrowotne

Herbata od wieków słynie jako eliksir młodości. Ma ogromny wpływ na wygląd skóry, gdyż zawarte w niej polifenole przeciwdziałają powstawaniu wolnych rodników, które znacząco sprzyjają starzeniu. Regularne picie herbaty pomaga też oczyścić organizm z nadmiaru toksyn.

Jak prawidłowo parzyć herbatę?

By wydobyć z herbaty jej najlepsze właściwości i smak, powinniście spełnić odpowiednie warunki. Ważna jest woda i jej właściwe przygotowanie wody. Do tego, przyda się odpowiednie naczynie, dawkowanie herbaty np. sypanej i czas zaparzania. Niektóre herbaty parzone powyżej kilku minut doskonale was pobudzą!

Dziwny osad, który pojawia się na powierzchni herbaty

Nie wygląda zbyt apetycznie i w żadnej mierze nie służy waszemu zdrowiu. Jego powodem nie jest brudna woda, a prawda jest zupełnie inna. Powstaje on w wyniku reakcji chemicznej zachodzącej pomiędzy herbatą a wodą. Szczawiany, w które bogata jest herbata, łączą się z wapniem występującym w wodzie i w ten sposób wytrąca się pływający na powierzchni osad. Twarda woda w kranie może pogłębiać ten efekt.

Osadu można jednak uniknąć. Wystarczy przed zagotowaniem wody przefiltrować ją w specjalnym dzbanku. Taka bariera zatrzyma wszelkie zbędne cząsteczki wapnia, a herbata zaparzy się w sposób, który nie wzbudzi waszych wątpliwości. Filtrowanie wody to zresztą nie tylko względy estetyczne, ale i korzyści dla zdrowia.