Herbata
Gotujmy.pl/szpileczka
Newsy

Na waszej herbacie pojawia się osad? Przeczytajcie, zanim ją wypijecie

Właściwości herbaty są właściwie niezliczone. Jeśli parzycie ją w odpowiedni sposób i zwracacie uwagę na szczegóły, zdrowie będzie miało dla was informację zwrotną w postaci długowieczności.
Aleksandra Jaworska
styczeń 11, 2021

Herbata, którą pijacie na co dzień, zwiększa koncentrację, zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca, i reguluje poziom cholesterolu. Jej liczne właściwości zdrowotne są znany od tysięcy lat.

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Historia herbaty

Można uznać, że herbata, jaką znacie, dotarła do nas różnymi drogami. Do zachodniej Europy dostała się przez tereny Indonezji. Właśnie stamtąd sprowadzano herbaciane liście chińskiego krzewu. Do Rosji przywędrowała natomiast przez stepy Mongolii i południową Syberię.

Rozwój wielu krajów miał bezpośredni wpływ na dzieje herbaty. W wielu społecznościach picie herbaty wiąże się z codziennym ceremoniałem, który ma konkretne znaczenie. Kultury świata cenią sobie herbatę głównie za mnogość zdrowotnych właściwości, które możecie z niej bez limitu czerpać. 

Jak mówi powiedzenie, co kraj to obyczaj. Anglicy mają five’o’clock, istota rosyjskiego rytuału przyrządzania herbaty tkwi w samowarze, a celem picia herbaty w Japonii jest wyciszenie i harmonia. Bawarka to także herbata, którą pije się z dodatkiem mleka. 

Herbata ma liczne właściwości zdrowotne

Herbata od wieków słynie jako eliksir młodości. Ma ogromny wpływ na wygląd skóry, gdyż zawarte w niej polifenole przeciwdziałają powstawaniu wolnych rodników, które znacząco sprzyjają starzeniu. Regularne picie herbaty pomaga też oczyścić organizm z nadmiaru toksyn.

Jak prawidłowo parzyć herbatę?

By wydobyć z herbaty jej najlepsze właściwości i smak, powinniście spełnić odpowiednie warunki. Ważna jest woda i jej właściwe przygotowanie wody. Do tego, przyda się odpowiednie naczynie, dawkowanie herbaty np. sypanej i czas zaparzania. Niektóre herbaty parzone powyżej kilku minut doskonale was pobudzą!

Dziwny osad, który pojawia się na powierzchni herbaty

Nie wygląda zbyt apetycznie i w żadnej mierze nie służy waszemu zdrowiu. Jego powodem nie jest brudna woda, a prawda jest zupełnie inna. Powstaje on w wyniku reakcji chemicznej zachodzącej pomiędzy herbatą a wodą. Szczawiany, w które bogata jest herbata, łączą się z wapniem występującym w wodzie i w ten sposób wytrąca się pływający na powierzchni osad. Twarda woda w kranie może pogłębiać ten efekt.

Osadu można jednak uniknąć. Wystarczy przed zagotowaniem wody przefiltrować ją w specjalnym dzbanku. Taka bariera zatrzyma wszelkie zbędne cząsteczki wapnia, a herbata zaparzy się w sposób, który nie wzbudzi waszych wątpliwości. Filtrowanie wody to zresztą nie tylko względy estetyczne, ale i korzyści dla zdrowia.

Komentarze
Ubijanie kotletów
Gotujmy.pl/olkaaa
Newsy Rozbijanie kotletów bez "pryskania"? To bardzo proste. Wystarczy, że...
Ubijanie mięsa nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy. Są sposoby, by zaoszczędzić sobie nerwów i zachodu.
Aleksandra Jaworska
styczeń 11, 2021

Czy wyobrażacie sobie polską kuchnię bez kotletów? To pytanie retoryczne, bo przecież to jedno z podstawowych dań głównych, którzy Polacy serwują nie tylko od święta.  Kotlet schabowy  Najczęściej spożywanym w Polsce kotletem jest ten zrobiony ze schabu. Można go podawać jako codzienne danie, ale pasuje również na bardziej uroczyste okazje. Najlepiej smakuje, jeśli przygotujecie go na smalcu lub maśle klarowanym. Obydwa tłuszcze wydobędą z niego doskonały smak.  Kotlet z piersi kurczaka lub indyka Jeżeli jesteście na diecie lub powoli rezygnujecie z czerwonego mięsa, dużo częściej sięgacie z pewnością po kotlety z drobiu. Mają mniej kalorii i są stosunkowo niedrogie. Zaspokoją kulinarne potrzeby również najmłodszych. Smażone mięso drobiowe można także dorzucać do sałatek i kanapek. Z czym podawać kotlety? Kotlet to klasyczna potrawa mięsna, smażona zazwyczaj na patelni przy użyciu niewielkiej ilości tłuszczu. Kotlety mogą być także ziemniaczane, warzywne, sojowe, jajeczne czy rybne. Dużą popularnością cieszą się mielone, ale i sznycle, kotlety pożarskie, kotlety de volaille. W zupełności mogą stanowić główne danie, szczególnie jeśli lubicie najeść się do syta. Dodatki do kotletów są w zasadzie nieograniczone. Zwyczajowe dodatki, które pasują do kotletów wszelkiej maści to ziemniaki, marchewka z groszkiem, mizeria jak u babci oraz dobrze przyprawiona, kiszona kapusta. Jak rozbić i przyrządzić kotlety? Najlepiej zacząć od zaprzyjaźnionego rzeźnika, który pomoże wam wybrać odpowiednie mięso. Sztuka na kotlety powinna być świeża i sprężysta. Możecie poprosić ekspedientkę o pokrojenie gotowych porcji. Kolejną ważną rzeczą jest dokładne umycie mięsa. Najlepiej pod zimną, bieżącą wodą. Niektórzy mięso na kotlety moczą w...

Przeczytaj