otwarcie restauracji 2021
Pixabay
Newsy

Kiedy nastąpi otwarcie restauracji? Szok, poczekacie na to aż do końca...

Czy restauratorzy będą mogli niebawem wznowić działalność? Niestety, niewiele na to wskazuje.
Katarzyna Wyborska
styczeń 15, 2021

Większość Polaków 2020 rok żegnała z westchnieniem ulgi, z nadzieją wkraczając w nowy, 2021 rok. W końcu pandemia koronawirusa nie może trwać wiecznie i każdy tylko czeka, aż będzie można wrócić do dawnego życia. Najbardziej niecierpliwi są przedsiębiorcy i trudno im się dziwić – przez nałożone przez rząd obostrzenia zakazujące działalności większości branż, nastroje są naprawdę kiepskie.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Zamknięte restauracje w 2021

Mogłoby się wydawać, że restauracje jakoś sobie radzą. Dowożą przecież zamówienia na wynos, więc interes się kręci. Ale czy na pewno? Najgorzej jest w lokalach, które przed pandemią rzadko dowoziły zamówienia albo w ogóle nie oferowały nawet takiej usługi, ponieważ żyły z klientów stołujących się na miejscu. Mowa tutaj zwłaszcza o restauracjach w centrach miast oraz lokalach w miejscowościach turystycznych. Mimo możliwości dostarczania jedzenia na wynos, restauracje są zmuszane redukować zatrudnienie albo w ogóle są zamykane z powodu braku wystarczających dochodów. Nie dziwi więc, że ta branża z utęsknieniem czekała na koniec lockdownu, który miał mieć miejsce 17 stycznia. Niestety, rząd nie ma dla nich dobrej wiadomości.

Przedłużona kwarantanna

Minister zdrowia Adam Niedzielski kilka dni temu poinformował, że obowiązujący od 28 grudnia do 17 styczna lockdown zostaje przedłużony o dwa tygodnie i potrwa do 31 stycznia. Właściciele i pracownicy lokali gastronomicznych są załamani. Liczyli na to, że już niebawem będą mogli otworzyć restauracje i obsługiwać klientów. Co więcej, nieoficjalnie się mówi, że restauracje będą musiały być zamknięte aż do końca marca!

Bunt przedsiębiorców

Ponieważ sytuacja dotycząca obostrzeń i zakazów działalności jest wciąż niejasna, a do tego przedsiębiorcy o decyzjach rządu dowiadują się z dnia na dzień, postanowili się zbuntować i otwierać swoje lokale pomimo obowiązujących zakazów. Właściciel restauracji Qlturalni Qlinarni Q&Q Maciej Adamski poinformował na swoim profilu na Facebooku, że otwiera lokal i zaprasza całe miasto. Zresztą nie jest jedyny – do protestu dołącza coraz więcej przedsiębiorców, w tym głównie właścicieli restauracji.

 

Dłużej czekać nie będziemy. Rozmawiałem dzisiaj z właścicielami wielu Restauracji w Legionowie, każdy z nas ma dosyć...

Opublikowany przez Macieja Adamskiego Poniedziałek, 11 stycznia 2021
Komentarze