Głównym składnikiem tej śniadaniowej potrawy jest jajko. Do przyrządzenia jajecznicy używa się zwykle jaj kurzych, choć czasem także kaczych, przepiórczych lub strusich. Czego najlepiej użyć do smażenia?

Jak zrobić idealną jajecznicę?

Można wybierać w zasadzie bez końca. Macie dostępne przecież w każdym sklepie masło, smalec, margarynę, olej, oliwę albo tłuszcz z wytopionej słoniny. W zależności od tego, na co wypadnie, smak waszej jajecznicy będzie różny. Czasem zyska, a innym razem straci na wartości. 

Smażenie jajecznicy nie wymaga szczególnych, kulinarnych umiejętności. To jedno z najbardziej popularnych śniadań, które możecie zaserwować swoim bliskim. 

Jakie przyprawy do jajecznicy?

Jajecznicę można zrobić klasycznie, be zbędnych udziwnień. Do jej przyprawienia wystarczy wam sól. Jeśli dbacie o serce, wystarczy dosłownie odrobina. Także serca dotyczy wybór tłuszczu, na jakim usmażycie waszą jajecznicę. Być może Nowy Rok zachęci was do zmiany nawyków w tym względzie, które przyczynią się do transformacji utartych przyzwyczajeń i zachowania zdrowia na długo. 

Zobacz także:

Takim noworocznym postanowieniem może być np. zadbanie o kondycję serca dzięki lepszemu odżywianiu. Choroby układu krążenia to nadal główna przyczyna zgonów w Polsce. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego blisko co drugi Polak umiera w związku ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi. Jak się okazuje, Polacy jedzą za tłusto. 

Działanie profilaktyczne dotyczące diety

Picie dużej ilości wody, regularne posiłki i decyzja o częstszym jedzeniu warzyw i owoców to tylko niektóre z nowych wytycznych, które warto wcielić w życie. Właśnie warzywa i owoce powinny stanowić podstawę codziennego jadłospisu. Im więcej kolorów na talerzu, tym lepiej!

Cholesterol LDL a choroby serca

To właśnie on jest często głównym winowajcą, jeśli chodzi o rozwój chorób serca. Ze wszystkich składników żywności tłuszcz ma największy wpływ na stężenie cholesterolu LDL, czyli tzw. „złego cholesterolu”, we krwi. Najlepiej tłuszcze nasycone zastępować zdrowymi kwasami tłuszczowymi nienasyconymi.

Przykładowo, masło dostarcza aż 52 g nasyconych kwasów tłuszczowych w 100 g produktu. Jeśli usmażycie jajecznicę z trzech jajek na dwóch łyżeczkach masła, dostarczycie sobie ponad 10 g kwasów tłuszczowych nasyconych. W jednym posiłku!

Zamiast masła, wybierzcie zdrowe roślinne zamienniki. Do smażenia jajecznicy nie używajcie smalcu, ale bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe olejów, np. rzepakowego. Chleb można smarować dobrej jakości margaryną, a kromkę posypać ziarnami i nasionami. To wyraz troski o zdrowie serca.

Tłuszcze trans - najgorsze dla organizmu

Przyswajanie ich wraz z pożywieniem wpływa na podwyższenie złego cholesterolu, a obniżenie dobrego. Tłuszcze trans przyczyniają się do rozwoju wielu chorób, w tym związanych z układem krążenia, jak miażdżyca. Ich spożycie należy zredukować do minimum. Zalecają to najważniejsze światowe instytucje żywieniowe.

Źródło: gotujmy.pl