Przez lata wmawiali nam, żeby nie smażyć schabowych na tym tłuszczu. A to najlepszy wybór ze wszystkich
Getty Images
Newsy

Przez lata wmawiali nam, żeby nie smażyć schabowych na tym tłuszczu. A to najlepszy wybór ze wszystkich

Schabowy to kotlet, który najczęściej gości na polskich stołach. Każdy chce przyrządzić go idealnie, ale jak to zrobić? Przyglądamy się kwestii smażenia.

Żeby podać perfekcyjnego schabowego, poza doskonałym mięsem i starannie przyrządzoną panierką, trzeba sięgnąć po odpowiedni tłuszcz do smażenia. Z reguły, do tego celu używa się smalcu, oleju czy masła. Sprawdziliśmy, na którym z nich, przygotujecie najlepsze danie. Wybierzcie jeden z dwóch.

Czy istnieje przepis na perfekcyjny kotlet schabowy?

Kotlet schabowy wszedł na stałe do kanonu polskich, tradycyjnych dań i znajduje się tam zaraz po rosole, a przed fasolką po bretońsku i babcinych pierogach.

W wielu domach tradycyjny obiad nie może się odbyć bez idealnie wysmażonych schabowych, ziemniaczków i mizerii. Każdy dom i każda rodzina mają swój niepowtarzalny sposób na idealny płat wieprzowego mięsa w panierce i uważają, że akurat ich przepis jest najlepszy. Wariantów na przygotowanie tego dania może być tak wiele, jak gospodyń je smażących.

Niektóre wybierają czysty kawałek schabu, inne wolą schab z kością. Niektórzy polecają dodawać mleko do jajka, w którym obtacza się mięso. Inni z kolei szczycą się swoimi podwójnymi panierkami, które wychodzą nieziemsko chrupiące.

Możecie również przygotowywać klasyczną panierkę z 3 składników, albo pominąć jeden z nich. Zdarza się, że smakosze kotletów schabowych używają drobnej bułki tartej lub zastępują ją płatkami kukurydzianymi.

Wszyscy są jednak zgodni co do jednego. Żeby usmażyć idealnego schabowego, trzeba wybrać najlepszy do tego celu tłuszcz. I choć najzdrowszy do smażenia jest olej, to jedynie smalec i masło klarowane, pozwolą  perfekcyjnie wysmażyć mięso.

Czy smażyć kotlety schabowe na smalcu?

Smalec jest wytapiany ze słoniny wieprzowej. Jego głównym składnikiem są tłuszcze, wśród których przeważają nienasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol. Smalec jest też nośnikiem ogromnej ilości kalorii. W 100 gramach produktu znajduje się 900 kalorii i aż 100 gram, czyli 100% tłuszczu. Smalec nie zawiera białka, można w nim jednak znaleźć śladowe ilości witamin i minerałów.

Kaloryczność i skład  smalcu powodują, że osoby starsze, a cierpiące na choroby serca, nadwagę, otyłość powinny go unikać.

Z drugiej strony smalec ma bardzo wysoki punkt dymienia. Dzięki temu może się rozgrzać do bardzo wysokiej temperatury. Możemy szybko usmażyć na nim idealne kotlety schabowe, z chrupiącą, przyrumieniona panierką i wilgotnym, kruchym mięsem.

Ponadto przez wiele lat umniejszano zaletom smalcu, zwracając uwagę na jego zwierzęce pochodzenie. Tymczasem to właśnie ten tłuszcz wydaje się, że najlepiej podkreśla smak kotletów schabowych. Jeśli jednak nie jesteście przekonani do smażenia schaboszczaków na tym tłuszczu, mamy dla was jeszcze jedno rozwiązanie.

Zobacz także
Maja Ostaszewska nigdy nie jadła schabowego: „Już sam zapach mięsa jest odpychający"

Maja Ostaszewska nigdy nie jadła schabowego: „Już sam zapach mięsa jest odpychający"

Co zrobić, żeby panierka do schabowego była bardziej chrupiąca? Na to byście nie wpadli

Co zrobić, żeby panierka do schabowych była bardziej chrupiąca? Na to byście nie wpadli

Czy masło klarowane jest lepsze do schabowego?

Klarowanie masła polega na gotowaniu go na małym ogniu oraz stopniowym usuwaniu pojawiającego się na jego powierzchni szumu i osadu. Tak przetworzone masło ma złocistą barwę, lekko orzechowy aromat i delikatny posmak.

Dzięki sklarowaniu masło otrzymuje długi okres przydatności do spożycia i może być przechowywane nawet w temperaturze pokojowej. Ma też wysoką temperaturę dymienia, dzięki czemu jest szczególnie przydatne do głębokiego smażenia i pieczenia.

O ile zwykłe masło podczas smażenia szybko nabiera ciemnego koloru i nieprzyjemnego zapachu spalenizny, to używając masła klarowanego, nie musicie obawiać się przypalenia. W 100 gramach znajduje się ok. 99,5 g tłuszczu, w tym jednonienasycone kwasy tłuszczowe, a także białko, składniki mineralne i witaminy.

Smażenie kotletów schabowych na maśle klarowanym, to dobry pomysł. Wychodzą ładnie zarumienione, chrupiące, a do tego zyskują przyjemny, maślany smak.

Niezależnie od tego, który tłuszcz wybierzecie do usmażenia schabowego, pamiętajcie o jednej ważnej zasadzie. Schabowy powinien być smażony w dużej ilości tłuszczu i na dość dużym ogniu. Smażcie go po kilka minut z każdej strony do uzyskania złocistej barwy. Nie przesmażcie go jednak, bo mięso stanie się suche i niesmaczne. 

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA