Placki ziemniaczane to słabość większości Polaków. Nasączone tłuszczem do granic możliwości, kaloryczne, ale jakże smaczne…

Nie ma na to rady. Raz na jakiś czas po prostu trzeba sobie na nie pozwolić, ale oczywiście zachowując umiar podczas jedzenia.

Jeśli  chcecie, by wasze placki wyszły wam na tip-top, koniecznie przeczytajcie nasz rozpisany „na nuty” przepis.

Na jakim oleju smażyć placki ziemniaczane?

A w nim znajdziecie jeden dość nietypowy składnik, mianowicie olej z pestek winogron. Nie wykorzystywaliście go nigdy do smażenia placków?

Zobacz także:

Jeśli raz tylko spróbujecie, nie pożegnacie się z nim na długo. Co prawda olej z pestek winogron nie jest stworzony do długiego smażenia w wysokich temperaturach, ale tutaj sprawa wygląda nieco inaczej.

Wszystko za sprawą szybkiego pochłaniania tłuszczu przez kolejne placki. W ten sposób olej z pestek winogron nie zdąży nawet nabrać bardzo wysokiej temperatury, a jedynie da się wyczuć w plackach ze swoim wspaniałym aromatem.

Przepis na placki ziemniaczane:

Składniki:

  • 1 kg ziemiaków
  • 1 cebula
  • 1 jajko
  • Ok. 3-4 łyżki mąki pszennej
  • Sól
  • Pieprz
  • Olej do smażenia (dzisiaj polecamy olej z pestek winogron)

Przygotowanie:

  1. Ziemniaki obierzcie ze skórki.
  2. Zetrzyjcie ziemniaki na tarce o małych lub średnich oczkach – jeśli przygotowujecie dużą porcję placków, wybierzcie średnie oczka na tarce. W ten sposób skrócicie sobie pracę bez wpływu na smak i jakość dania.
  3. Masę ziemniaczaną możecie odsączyć z nadmiaru wody. Ten krok nie jest jednak konieczny. Placki udadzą się także, gdy dodacie do nich odrobinę więcej mąki pszennej – balans między ziemniakami, a mąką musi być jednak zachowany, by nie uzyskać zbyt mączystej tekstury placka.
  4. Do masy dodajcie startą na tarce cebulę i wbijcie do środka jajko.
  5. Dobrze posólcie masę ziemniaczaną i delikatnie przyprawcie pieprzem według własnego uznania.
  6. Rozgrzejcie na patelni słuszną ilość oleju z pestek winogron lub innego.
  7. Smażcie placki z obu stron na złoto-brązowy kolor.
  8. W trakcie smażenia kolejnych placków będziecie musieli stale uzupełniać olej na patelni – placki nie mają prawa usmażyć się odpowiednio na „suchej” patelni.
  9. Gotowe placki możecie odsączać krótko na ręcznikach papierowych. Nie trzymajcie ich jednak tam zbyt długo, gdyż potem będziecie mieli trudności z oderwaniem resztek papieru od placka.
  10. Podawajcie ze śmietaną.